Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 18:25
Reklama KD Market

Trzeci czek stymulacyjny: 8 sposobów, jak dostać więcej

Trzeci czek stymulacyjny: 8 sposobów, jak dostać więcej

11 marca weszła w życie trzecia ustawa stymulacyjna – American Rescue Plan. Tydzień temu wyjaśniłam, jaką niesie ona pomoc i dla kogo (szukaj w sieci „Co dla nas w trzecim pakiecie stymulacyjnym”). Dziś zastanówmy się, jak nie przegapić tego, co nam się należy.

Hojniejszy czek, ale nie dla bogatychAmerican Rescue Plan przyznał trzeci czek stymulacyjny (Economic Impact Payment, w skrócie EIP) w wysokości 1400 dol. każdej osobie w rodzinie, która ma dobry numer Social Security (wystawiony do pracy), a przychody rodziny nie przekraczają 75 000 dol. dla osoby samotnej i 150 000 dol. dla małżeństw rozliczających się razem oraz 112 500 dol. dla głów rodziny (samotnych osób mających kogoś na utrzymaniu). Powyżej tej kwoty zasiłek maleje i znika przy pułapie 80 000 dol. dla samotnych i 160 000 dol. dla małżeństw i 120 000 dla głów rodziny. Jak widać, dolna granica zarobków jest taka sama, jak w pierwszej i drugiej rundzie, ale górna jest o wiele niższa, przez co o wiele zamożniejszych rodzin trzeciego czeku nie zobaczy.

Zasiłek dla większej liczby osób na twoim utrzymaniuW pierwszej i drugiej rundzie pomocowej więcej dostawał podatnik z małżonkiem, a mniej osoby na jego utrzymaniu, za które uznano tylko dzieci w wieku do 16 lat lub młodsze. Wykluczone były dzieci starsze oraz osoby, które ktoś deklarował, jako będące na jego utrzymaniu. Teraz ten warunek jest zniesiony, co może przynieść więcej pieniędzy twojej rodzinie. Zatem czteroosobowa rodzina, która spełnia wszystkie wymogi, otrzyma w trzeciej turze do 8400 dol., a nawet więcej, jeśli uwzględnić podatkowe kredyty na dzieci i opiekę, o których pisałam tydzień temu. Dzięki zmianie przepisów dostaniesz trzeci czek pomocowy na babcię, którą wpiszesz jako będącą na twoim utrzymaniu. A gdybyś nie wpisał, to babcia dostanie czek, jeżeli się sama rozliczy.

Prawidłowo nalicz zasiłek dla noworodkaNa dziecko urodzone (adoptowane) w roku 2020 dostaniesz więcej niż 1400 dol. Należy ci się również retroaktywnie 500 dol. pierwszej płatności plus 600 dol. drugiej, czyli w sumie 2500 dol. Jeżeli w pierwszej rundzie IRS wziął informacje z twego rozliczenia z roku 2018, a dziecko urodziło się w roku 2019, to IRS o nim nie wiedział i pierwszego zasiłku na dziecko nie wypłacił. Dzieci urodzone w roku 2020 nie zostały uwzględnione w drugiej, a także w trzeciej rundzie (jeżeli się wcześnie nie rozliczyłeś), bo IRS sięgnął po twoją deklarację podatkową za rok 2019. Nic straconego. Wstaw dziecko na rozliczeniu za rok 2020 i oblicz odpowiednio Recovery Rebate Credit (patrz poniżej).

Co ważne, zasiłek pierwszy i drugi bazuje na przychodach z roku 2019, więc dostaniesz pieniądze nawet wtedy, jeżeli w roku 2020 masz zbyt wysokie przychody by dostać trzeci czek.

Dlaczego IRS bazuje dwa zasiłki na rozliczeniu za 2019 rok? Dlatego, że obydwie płatności stymulacyjne (EIP1 i EIP2) zostały zdefiniowane, jako zaliczka na kredyt podatkowy za rok 2020 (advance on a 2020 tax credit). Tak więc dzieciom urodzonym przed 31 grudnia 2020 roku należą się obydwa zasiłki retroaktywnie (1,100 dol.) oraz trzeci za rok 2020. Dzieciom urodzonym w roku 2021 należy się tylko trzeci czek, o który dochodzić będziesz na rozliczeniu za rok 2021.

Poinformuj SSA o legalizacji swego statusu imigracyjnegoJednym z warunków otrzymania stymulacyjnej płatności jest posiadanie autentycznego numeru Social Security (Social Security Number – SSN) dobrego do pracy. Może ci się wydawać, że masz dobry, ale zasiłku nie dostać. Oto dlaczego.

Wielu imigrantów najpierw otrzymało numery Social Security nie do pracy, które w przeszłości wydawane bywały w celu otwarcia konta bankowego albo uzyskania prawa jazdy. Gdy po latach zdobyli zieloną kartę czy obywatelstwo, nie zgłosili tego do SSA, przez co nadal figurują w kartotekach jako nie uprawnieni do pracy, przez co czeków stymulacyjnych nie dostają. W pierwszej rundzie brak dobrego SSN dyskwalifikował całą rodzinę. Druga ustawa dyskwalifikowała tylko osoby bez dobrego SSN i pozwoliła innym dostać należne płatności retroaktywnie. Trzecia ustawa pozbawia zasiłku tylko osoby bez numeru.

Rada: Zgłoś jak najszybciej uzyskanie zielonej karty czy obywatelstwa do SSA, by twoje dane i uprawnienie do pracy (work status) były aktualne. Zrób to to przy pomocy formularza SS-5 (www.ssa.gov/forms/ss-5.pdf), a na rozliczeniu za rok 2020 upomnij się o należne ci pieniądze.

Obniż swój przychód w roku 2020Wysokość Economic Impact Payment (EIP) oblicza się na ruchomej skali opartej na skorygowanym dochodzie brutto lub AGI (Adjusted Gross Income). Zasiłek pierwszy bazuje na rozliczeniu za rok 2019 (albo 2018, jeżeli w czasie pierwszej wypłaty w marcu 2020 roku IRS jeszcze nie miał twej deklaracji za rok 2019), zasiłek drugi bazuje na rozliczeniu za rok 2019, a trzeci – za 2020 (albo 2019).

Uwaga: Możesz wybrać pomiędzy rokiem 2019 a 2020. Gdy w roku 2019 zarobiłeś ponad limit (czyli EIP został ci zredukowany albo anulowany), a w 2020 roku masz przychód znacznie niższy, to możesz dostać wyrównanie, pod warunkiem, że zgłosisz to na zeznaniu podatkowym za rok 2020.

Co robić: Przelicz swój Economic Impact Payment, jeżeli twój przychód w roku 2020 jest niższy niż w roku poprzednim. Nawet jeżeli jest taki sam, to postaraj się obniżyć AGI – skorygowany dochód brutto. Jak obniżyć AGI? Przedsiębiorcy mają pewne pole do manewru, ale osobom pracującym najemnie (na W-2) pozostaje tylko wpłata na konto emerytalne IRA, na co jest czas do 15 kwietnia. Powiedzmy, że masz przychód 80,000 dol., deponujesz 5000 dol. na IRA, i dostaniesz wyrównanie do pierwszego i drugiego czeku oraz pełny czek trzeci. To dużo pieniędzy. Porozmawiaj o tym ze swoim księgowym.

Ważne: Jeżeli w roku 2020 dostałeś podwyżkę, która podniosła twoje przychody ponad limit 75 000 dol., to otrzymanego już czeku zwracać nie musisz.

Zawalcz o trzeci zasiłek za rokTrzeci Economic Impact Payment (EIP3) jest zaliczką podatkową na rok 2021 (advance on 2021 tax credit). Jeżeli w roku 2020 zarobiłeś za dużo, czeku nie dostałeś, a w roku 2021 zarobisz mniej, to będziesz mógł rościć trzecią płatność na rozliczeniu na rok 2021, które sporządzisz wiosną roku 2022. W taki sam sposób możesz rościć wyrównanie, gdybyś trzeciego czeku nie dostał wcale.

Upomnij się o to, co ci się należyWypełnij zeznanie podatkowe 1040 albo 1040SR za rok 2020, starannie zrób obliczenia zasiłku na arkuszu kalkulacyjnym Recovery Rebate Credit Worksheet zawartym w instrukcjach, a należny ci Economic Impact Payment wstaw w wierszu 30 głównego druku 1040. Należność dostaniesz jako zwrot podatków (tax refund), który nie liczy się jako przychód. Gdyby zmiana twoich okoliczności w roku 2020 wskazywała na niższy zasiłek niż wyliczony przez IRS na podstawie lat wcześniejszych, nadwyżki oddawać nie musisz.

Jeżeli zostałeś pominięty w wypłacie, to wypełnij podatkową deklarację, nawet jeżeli zarabiasz poniżej kwoty wolnej i nie jesteś dłużny żadnych podatków. Na arkuszu kalkulacyjnym oblicz swój Recovery Rebate Credit. Pomoże ci program do rozliczania podatków albo każdy podatkowy specjalista.

Popraw rozliczenie podatkoweMedia zachęcały do wczesnego rozliczania się z fiskusem za rok 2020, by przyspieszyć otrzymanie trzeciego czeku. Przez to wiele osób mogło nie dopatrzyć się, ile im się należy. Ponadto trzecia ustawa pomocowa weszła w życie dopiero 11 marca i zwolniła od podatków 10 200 dol. zasiłku dla bezrobotnych dla osób zarabiających do 150 000 dol. (20 400 dol. dla dwojga bezrobotnych małżonków). Ulga ta dotyczy tylko zasiłków wypłaconych w roku 2020, więc musi być wstawiona na deklaracji za ten rok. Ale w połowie marca kilkadziesiąt milionów ludzi już się z fiskusem rozliczyło i nie miało szansy skorzystać z tego odpisu.

Aby poprawić podatkową deklarację, trzeba wypełnić formularz IRS Form 1040X, Amended U.S. Individual Income Tax Return, http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1040x.pdf, i posłać do IRS pod ten sam adres, gdzie posłałeś pierwotne rozliczenie. IRS apeluje jednak, by tego pospiesznie nie robić, lecz poczekać, aż urząd przygotuje odpowiednie formularze i procedury. Prawdę mówiąc, IRS sam mógłby naliczyć bezrobotnym podatkowy odpis, wszak ma wszystkie potrzebne informacje.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama