Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:41
Reklama KD Market

II konferencja naukowa Związku Lekarzy Polskich

II konferencja naukowa Związku Lekarzy Polskich

Ciekawy program konferencji naukowej zawierający informacje na temat warunków uzyskania rezydentury medycznej w USA zgromadził przed monitorami komputerów 118 uczestników.

W niedzielę 14 marca 2021 roku odbyła się druga konferencja naukowa zorganizowana wirtualnie przez Zarząd Młodych Lekarzy (Junior PAMS), do którego należą młodzi lekarze, rezydenci i studenci medycyny z USA i Polski.

Junior (PAMS) działa w strukturach PAMS, Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society).

118 uczestników powitali dr Damian Grybowski – prezes Junior (PAMS) oraz dr Peter Brukasz – prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, Polish American Medical Society.

Dr Damian Grybowski – prezes Junior (PAMS), pracownik naukowy, specjalista medycyny nuklearnej, związany z Uniwersytetem Loyola w Chicago, przedstawił misję organizacji zrzeszającej młodych medyków.

Zaprezentował osoby wchodzące w skład zarządu: wiceprezesa Daniela Borsuka związanego ze Szkołą Medyczną w Chicago (Chicago Medical School) oraz dwóch członków zarządu; Monikę Halas – stypendystkę na oddziale kardiochirurgii Bluhm Cardiovascular Institute i Katarzynę Murzanski– doktorantkę AGPCNP na Uniwersytecie Rush, adiunkta na Wydziale Klinicznym Uniwersytetu Elmhurst oraz pielęgniarkę hospicjum i opieki paliatywnej.

Dr Peter Brukasz – prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society) zarekomendował bogaty program konferencji zorganizowanej przez Zarząd Młodych Lekarzy i z uwagi na poruszane bardzo aktualne zagadnienia zaprosił do uważnego w niej udziału.

Ciekawą tematycznie konferencję można było podzielić przedmiotowo na trzy panele: pierwszy – informacyjno-doradczy; o skutecznych metodach ubiegania się o rezydenturę medyczną w USA, drugi – prezentujący imponujący wkład polskich lekarzy w rozwój światowej medycyny oraz trzeci – prezentacje badań naukowych młodych lekarzy, które zostały wnikliwie ocenione przez konferencyjną komisję konkursową.   

Na początku konferencji znakomity kardiolog, dr Ferdinand Leya, dzieląc się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym, zaprezentował niezwykle ciekawe materiały o początkach kardiologii interwencyjnej, chorobie wieńcowej, wczesnych metodach leczenia zawału mięśnia sercowego, chorób zastawek i transplantacji serca. 

Dr Maria Siemionow w kontekście chirurgii rekonstrukcyjnej opowiedziała o osobistej drodze do sukcesu; od Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, poprzez pracę w szpitalach w Helsinkach, Utah, Chicago, aż do kliniki w Cleveland. Mówiła też o związanych z tym wyzwaniach naukowych dotyczących chirurgii, jak i tych osobistych. Prof. Siemionow ze swoim zespołem dokonała pierwszego w Stanach Zjednoczonych przeszczepu twarzy.

Dla starających się o rezydenturę medyczną w USA dr Marek Rudnicki rzeczowo i przejrzyście przedstawił pakiet informacyjny o bezpłatnym programie oferowanym przez krajową organizację NRMP (The National Resident Matching Program). Jej zadaniem jest dopasowanie („matching”) zainteresowanych kandydatów do otwartych przez szpitale pozycji dla rezydentów. Warto tu przypomnieć, że 15 marca był kluczową datą dla osób ubiegających się o rezydenturę medyczną w USA, bo w tym dniu NRMP ogłosiła rezultaty tego matchingu. Kandydaci, którymi zainteresowały się szpitale, otrzymają wkrótce zaproszenia na osobiste rozmowy, w czasie których będą mogli nie tylko zaprezentować siebie, ale i zapoznać się z warunkami ewentualnego stażu. Zaproszenie na rozmowę jest pierwszym krokiem, a jego rezultat może zapewnić uzyskanie rezydentury i dlatego kandydat powinien się do niej starannie przygotować. 

Dr Rudnicki zwrócił uwagę, co zrobić, kiedy interview nie wypadło najlepiej, jak się ubrać na interview, jak prowadzić rozmowę, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie, a także jaki wpływ na przebieg ubiegania się o rezydenturę ma trwająca pandemia koronawirusa. Dr Rudnicki radził również przesłanie jak największej liczby minimum 45 aplikacji i niezwlekanie z decyzją o zaakceptowaniu oferowanej oferty stażu.

Ci, którzy nie otrzymają zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, nie powinni rezygnować. 

Dr Rudnicki omówił zasady programu SOAP (Supplemental Offer and Acceptance Program), który dla grupy „niedopasowanych” aplikantów oferuje dodatkowe miejsce zatrudnienia, bo nie wszystkie szpitale znalazły stażystów, którzy spełniają ich wymagania. 

Wiele bezcennych uwag o strategii działania, aby otrzymać rezydenturę przekazali również najlepsi z najlepszych, pragnący podzielić się swoją wiedzą i osobistymi doświadczeniami, jak osiągnąć sukces.

Dr Irene Sarosiek podkreślała wagę, jaką szpitale przywiązują do zaangażowania kandydata w pracę naukową; radziła jak najwcześniejsze podjęcie kroków w tym kierunku i zapewniała, że chociaż początki mogą nie być łatwe, to zaowocują one wymiernymi korzyściami.

Obecny prezes Junior (PAMS) dr Damian Grybowski akcentował znaczenie osiągnięć akademickich i wyników uzyskiwanych w czasie egzaminów.

Dr Josephine Dlugopolski-Gach, która przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, wyjaśniła, czego oczekuje od dobrego rezydenta, dlaczego powinien wyróżniać się profesjonalizmem, zdolnościami komunikacji, i dlaczego oczekuje od niego  umiejętności rozwijania pasji i zainteresowań.

Dr Adam Studniarek, pierwszy prezes Junior (PAMS), mówił o swojej drodze i doświadczeniach jako stażysta. Przedstawił też krótką informację o tzw. programach wstępnych lub ogólnych wymaganych do uzyskania rezydentury kategorialnej w związku ze specjalizacją.

Dr Irene Sarosiak i dr Ewa Radwanska utworzyły komisję do oceny prezentacji.

W opinii czcigodnego jury wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe, dlatego nie zostały przyznane miejsca, lecz jedynie kategorie.

W następujących kategoriach zostali nagrodzeni: Zofia Zdanowicz (Community Outreach), Tomasz Klepinowski (Meta Analysis) i Michał Proczka (Basic Science). 

Wyróżnienia otrzymali: Gabriele Generette, Jakub Kalembkiewicz, Robert Achkar, Agata Gawel.

Podczas konferencji mieliśmy okazję zobaczyć prezentacje: Matthew Pileckiego, Dawida Mehlicha, Stephanie A. Gacek i Angeliki Kwak.

Organizatorzy konferencji, młodzi liderzy Junior PAMS, jak i lekarze zrzeszeni w Związku Lekarzy Polskich w Chicago (Polish American Medical Society) wyrazili gotowość pomocy każdemu, kto będzie potrzebował fachowego poradnictwa w zakresie starania się o rezydenturę medyczną w USA. 

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


IMG_3125

IMG_3125

IMG_3081

IMG_3081

IMG_3075

IMG_3075

IMG_3060

IMG_3060

IMG_3043

IMG_3043

IMG_3028

IMG_3028

IMG_3023

IMG_3023

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama