Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 20:15
Reklama KD Market

Nielegalne posunięcia finansowe

Lubiące sensację amerykańskie media często donoszą o finansowych przestępstwach, przez które złoczyńcy znaleźli się za kratkami. Natomiast niewiele pisze się o tym, że spokojny obywatel może dopuścić się czynów zabronionych, nie będąc nawet tego świadomym.

Oszustwa związane z zasiłkami dla bezrobotnychZ powodu pandemii wskaźnik bezrobocia jest ciągle na wysokim poziomie. Kiedy ktoś pobiera zasiłek dla bezrobotnych, a podaje nieprawdziwe informacje, to popełnia oszustwo. Pracujesz na boku i nie zgłaszasz tego do Departamentu Pracy? Wyjechałeś na wakacje albo w odwiedziny do Polski? Twoim obowiązkiem jest być gotowym, chętnym i zdolnym do pracy oraz tej pracy aktywnie szukać.Według CNBC Stany Zjednoczone straciły ponad 36 miliardów dolarów zasiłków dla bezrobotnych z powodu niewłaściwych płatności od czasu uchwalenia ustawy CARES wiosną 2020 roku. Szczególnie duży wskaźnik oszustw jest notowany wśród zasiłków PUA (Pandemic Unemployment Assistance), które przysługuje osobom samozatrudnionym. Przypuszcza się, że fałszywe wnioski o te zasiłki mogą stanowić około 35 do 40 proc. nowych aplikacji w niektórych stanach, przy czym za większość ataków odpowiadają międzynarodowe organizacje przestępcze z krajów takich jak Chiny, Ghana, Nigeria i Rosja.Jeżeli na bezrobociu zechcesz podróżować czy dorabiać, to uważaj, żebyś nie wpadł w sieci zastawione na profesjonalnych przestępców.

Podpisanie czeku za kogośGdyby ktoś wykradł nam książeczkę czekową i posłużył się naszymi czekami, mielibyśmy prawo donieść do niego na policję. A co się dzieje, jeżeli zrobi to nasza rodzina?Bywa, że osoby opiekujące się starymi rodzicami płacą ich rachunki czekami, które same podpisują. Albo ojciec dla wygody podpisuje czek córki czy syna, który jest na studiach czy na wakacjach. Choć intencje są niewinne, prawo wszystkich stanów uznaje takie działanie za podrobienie podpisu (forgery). Problemu nie będzie, jeżeli nikt się nie poskarży. Nie licz jednak na to, że sprawa zawsze zostanie w rodzinie.Przykład: Pan Henryk doniósł policji na swojego syna, który wykradał jego czeki. Syn był nastolatkiem, wdał się w złe towarzystwo i potrzebował pieniędzy na alkohol i narkotyki. Gdy wszelkie perswazje zawiodły, bezradny Henryk oddał sprawę w ręce policji.

Wystawienie czeku bez pokryciaWystawienie czeku ze świadomością, że nie ma on pokrycia, jest nielegalne. Jeżeli w momencie wystawienia czeku dysponowałeś pokryciem, ale przeznaczyłeś środki na inny cel albo zamknąłeś swój rachunek bankowy, to również naruszasz prawo. Stanowe przepisy karne za nadużycia czekowe są ostre, gdyż czek jest dokumentem, do którego pokrycia odbiorca ma prawo mieć pełne zaufanie. Na przykład, w stanie Nowy Jork kara za „gumowy” czek wynosi dwukrotną wartość czeku, co najmniej 500 dol. W Illinois – od 100 dol. do 500 dol. plus zwrot kosztów postępowania sądowego.Osoba, która wystawia często czeki bez pokrycia, może znaleźć się w Negative Check Database – bazie danych kompanii weryfikujących czeki, takich jak CheckSystems, TeleCheck, czy SCAN. W rezultacie czeki tej osoby nie będą przyjmowane w sklepach, a banki nie zechcą otworzyć jej konta czekowego.Więcej na ten temat w książce pt. Życie od nowa: Jak uporządkować problemy w urzędach.

Podszycie się pod kogoś w celu uzyskania kredytuCelowe używanie danych osobowych innej osoby, nawet jeżeli stosowane w rodzinie, stanowi kradzież tożsamości i jest poważnym przestępstwem.Przykład: Maria była samotną matką w dużych kłopotach finansowych. Spłacała długi na jednych kartach zaciągając kredyt na innych. Wyrobiła kolejną kartę na nazwisko swojej córki podrabiając jej podpis. Czy to jest sprzeczne z prawem? Oczywiście – jest to identity fraud karany przez ustawę Identity Theft and Assumption Deterrence Act (U.S. Code Title 18, § 1028).

Używanie cudzej kartyKarta płatnicza czy kredytowa może być używana wyłącznie przez osobę, której dane identyfikacyjne zostały umieszczone na wniosku o kartę: przez właściciela, współwłaściciela albo osobę upoważnioną (authorized user). Jeżeli używasz karty kredytowej swojej babci, pomagając jej w zakupach, to popełniasz credit card fraud. Rozwiązanie problemu jest łatwe: Udaj się z babcią do jej banku, żeby dodała ciebie jako autoryzowanego użytkownika.Oszustwa na kartach kredytowych są karane przez przepisy lokalne, stanowe i federalne.

Rozmijanie się z prawdą na wniosku o pożyczkęKłamanie na wniosku o pożyczkę stanowi wyłudzenie kredytu bankowego i jest oszustwem według przepisów stanowych i federalnych, za które wskazana jest odpowiedzialność karna i cywilna. W najlepszym przypadku bank odrzuci twój wniosek, w najgorszym – zapłacisz kary i/albo wylądujesz w więzieniu w zależności od kalibru twego wykroczenia.Warto o tym wiedzieć, bo odkąd w 2014 roku weszła w życie ustawa zwana Dodd-Frank Mortgage Reform and Anti-Predatory Lending Act, do lamusa przeszły ulubione przez Polonię pożyczki hipoteczne bez zaświadczenia o zarobkach (stated income). Banki teraz wymagają ujawnienia pełnej sytuacji finansowej klienta i wnikliwie sprawdzą prawdziwość podanych informacji. Należy uważać.

Kłamanie na wniosku o pomoc społecznąPodpisując wniosek o Medicaid czy inną pomoc społeczną, dajesz biuru pomocy społecznej pozwolenie na dostęp do wszelkich swoich informacji w IRS, bankach, firmach ubezpieczeniowych i innych instytucjach. Jeżeli odmówisz podpisania autoryzacji, twoje podanie zostanie oddalone.Na życzenie agencji przyznającej Medicaid, SSI, alimenty na dzieci, itp. instytucje finansowe muszą przekazać informacje o swoich klientach. Biuro pomocy społecznej weryfikuje nie tylko dane podane przez ciebie na wniosku, lecz zleca przeszukanie wszystkich banków w twojej okolicy, a nawet w innych stanach. Sprawdzian następuje przed przyznaniem ci pomocy społecznej, a także później, okresowo.

Oszukiwanie na podatkachWiemy, że kantowanie na podatkach jest sprzeczne z prawem, a niezadeklarowana gotówka – to brudne pieniądze. Z drugiej strony wielu osobom wydaje się, że z dorobionej gotówki spowiadać się nie muszą. Nic dalszego od prawdy, a więcej w książce pt. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama