Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 20:34
Reklama KD Market

Kiedy imigrantom należą się zaległe zasiłki stymulacyjne

Jeżeli nie dostałeś zasiłków stymulacyjnych (Economic Impact Payments – EIP), do których jesteś uprawniony, możesz ubiegać się o Recovery Rebate Credit na rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2020.

Dotyczy to zarówno pierwszych płatności o wartości 1200 dol. (2400 dol. na małżeństwo plus 500 dol. na każde dziecko), jak i drugich – po 600 dol. na osobę. Oznacza to, że wiele rodzin może odzyskać tysiące dolarów, jeżeli upomni się o ten podatkowy kredyt.

Czy jesteś uprawniony

Obydwa zasiłki należą się Amerykanom (obywatelom, posiadaczom zielonej karty albo wizy pracowniczej), którzy mają dobry numer Social Security uprawniający do pracy, nie są na utrzymaniu innych podatników (dependents) oraz mają przychody poniżej ustalonego pułapu.

Zauważ, że warunkiem nie jest sporządzanie podatkowej deklaracji ani płacenie podatków, gdyż z tego obowiązku są zwolnione osoby zarabiające poniżej kwoty wolnej od podatków, w tym większość emerytów i rencistów. Pamiętaj, że jeżeli nie rozliczasz się z podatków, to IRS nie wie o twoich bliskich, których masz na trzymaniu, np. żonie albo dziecku i nie przyśle im zasiłku.

Obcokrajowcy wykluczeni

Rząd definiuje obcokrajowca niebędącego rezydentem (non-resident alien) jako kogoś, kto (1) nie spełnia warunków green card test (nie ma zielonej karty) lub (2) nie spełnia warunków testu znacznej obecności (substantial presence test), co z grubsza sprowadza się do mieszkania w Stanach pół roku lub więcej.

Innymi słowy: masz obywatelstwo, zieloną kartę, ważną wizę pracowniczą albo przebywasz w Stanach ponad pół roku, to jesteś się podatkowym rezydentem, płacisz podatki jak Amerykanie, więc czek może ci się należeć, ale tylko wtedy, gdy masz dobry numer Social Security uprawniający do pracy.

Co znaczy „dobry” numer Social Security

Ażeby dostać zasiłek stymulacyjny, trzeba mieć numer Social Security (SSN) dobry do pracy, wydany przed terminem rozliczenia podatkowego, czyli przed 15 kwietnia 2021 roku, albo 15 października, jeżeli poprosisz o przedłużenie terminu. Przypomnijmy, że Administracja Social Security (SSA) wydaje trzy rodzaje kart Social Security, zależnie od uprawnienia do pracy (work status):

  • dla obywateli – bez żadnego nadruku na odwrocie karty,
  • dla imigrantów – z pozwoleniem do pracy (z nadrukiem „Valid for Work Only with DHS Authorization”),
  • dla imigrantów – bez pozwolenia do pracy („Not Valid for Employment”).

Ten trzeci rodzaj karty dyskwalifikuje posiadacza, a również drugi, jeżeli mu pozwolenie do pracy wygasło, o czym czasem SSA ani IRS nie wiedzą.

Nie zgłosiłeś do SSA legalizacji imigracyjnego statusu

Obserwuje się, że płatności nie dostają imigranci, którzy zaniedbali zgłoszenia do SSA legalizacji swojego statusu imigracyjnego. Oto dlaczego.

Wielu imigrantów najpierw dostało numery Social Security nie do pracy, które w przeszłości wydawane bywały w celu otwarcia konta bankowego albo wyrobienia prawa jazdy. Gdy po latach zdobyli zieloną kartę, nie zgłosili jej do SSA, przez co nadal figurują w kartotekach jako nie uprawnieni do pracy, przez co zostają przez IRS pomijani.

Ważne: Zgłoś otrzymanie pozwolenia do pracy, zielonej karty czy obywatelstwa do SSA, co się robi przy pomocy formularza SS-5, po czym poślij deklarację podatkową za rok 2020. Więcej informacji: https://faq.ssa.gov/en-us/Topic/article/KA-01436.

Emeryci za granicą

O emerytach w Polsce (jak i w Stanach) IRS dowiaduje się od Administracji Social Security. Obywatele i stali rezydenci amerykańscy mieszkający poza USA, których świadczenia Social Security spływają na konto w amerykańskim banku, otrzymują zasiłki bez problemów. IRS twierdzi na swojej witrynie, że nie posyła płatności stymulacyjnych na konta w zagranicznych bankach, lecz wysyła czek albo kartę debetową pocztą na zagraniczny adres, jaki ma w kartotekach. Amerykański czek rządowy można zdeponować w polskim banku, a kartą debetową posługiwać się tak, jak każdą kartą MasterCard czy Visa. Okazuje się jednak, że niektórzy emeryci stymulacyjne płatności dostali przelewem na konto w polskim banku, co potwierdza, że w IRS panuje sporo bałaganu.

Amerykanie za granicą

Każdemu uprawnionemu Amerykaninowi należy się zasiłek, niezależnie od tego, gdzie mieszka: w kraju czy za granicą. Obywatele amerykańscy w Polsce przeważnie z amerykańskich podatków się nie rozliczają, bo albo są na emeryturze, albo zarabiają poniżej amerykańskiej kwoty wolnej od podatków.

O Amerykanach mieszkających w Polsce IRS nie wie, więc zasiłku im nie przyznaje, bo oni w roku 2018 i 2019 deklaracji nie posłali. Teraz te osoby zastanawiają się, czy mają szansę na zaległe zasiłki. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Trzeba tylko posłać zeznanie podatkowe za rok 2020 z zadeklarowanym przychodem (poniżej kwoty wolnej), a dostanie się zasiłek w formie zwrotu podatkowego (tax refund). W przyszłych latach osoby te rozliczać się z podatków nie muszą z racji niskiego dochodu.

Rodziny o mieszanym statusie imigracyjnym

Aby otrzymać pierwszą rundę wypłaty zgodnie z ustawą CARES, wszyscy członkowie rodziny musieli mieć numer Social Security uprawniający do pracy. Jeżeli mąż wpisywał na podatkowej deklaracji żonę w Polsce bez dobrego SSN, to była zdyskwalifikowana cała rodzina.

Adwokaci z Georgetown Law i Villanova Law złożyli wiosną 2020 roku pozew zbiorowy, kwestionując ustawę CARES w imieniu siedmiorga obywateli USA będących dziećmi nielegalnych imigrantów. Twierdzili, że niesprawiedliwie dyskryminuje się te dzieci ze względu na status imigracyjny ich rodziców. Ten pozew jest nadal w toku, ale drugi pakiet pomocowy – COVID Relief Act – potraktował imigrantów inaczej.

Po pierwsze, druga ustawa nie dyskwalifikuje całych rodzin, lecz tylko osoby bez dobrego numeru SSN, a po drugie daje prawo mieszanym rodzinom do ubiegania się o pierwsze czeki stymulacyjne z mocą wsteczną. Dotyczy to rodzin, gdzie któryś z członków jest nielegalnym imigrantem (z numerem podatnika ITIN, z nieprawidłowym albo nie uprawniającymi do pracy SSN), a także osób, które zalegalizowały już swój pobyt, ale tego nie zgłosiły do SSA i ciągle w kartotekach mają zaznaczony status nie uprawniający do pracy.

Ile stracili imigranci

Powiedzmy, że masz żonę i dwoje dzieci. Wszyscy mieszkacie w Stanach, legitymujecie się zielonymi kartami i ważnymi numerami Social Security. Jednak przed laty twój numer wydany był nie do pracy („Not Valid for Employment”), lecz w celach bankowych, a ty nigdy nie poinformowałeś administracji Social Security o zalegalizowaniu imigracyjnego statusu. Przez długie lata to nie miało znaczenia, a szydło z worka wyszło dopiero teraz. W pierwszej rundzie cała twoja rodzina została pominięta, czyli straciliście 3400 dol. (1200 + 1200 + 500+ 500 dol.). W drugiej rundzie zasiłek został wypłacony żonie i dzieciom, a wstrzymany tylko tobie.

W podobnej sytuacji jest rodzina z babcią na utrzymaniu, która ma niedobry SSN albo ITIN. Takie mieszane rodziny powinny upomnieć się o wypłatę zaległego pierwszego zasiłku dla osób mających dobre numery.

Kiedy 1800 dol. dla babci

Zasiłku nie dostały osoby dorosłe będące na czyimś utrzymaniu (qualified relative), na przykład babcia pomagająca przy dzieciach syna, który ją wspomaga finansowo. Starszy rodzic, dorosłe dziecko lub członek rodziny będący pod twoją opieką, może być uznany za dependent, jeżeli spełnia warunek bliskiego pokrewieństwa, jest na twoim utrzymaniu (to znaczy pokrywasz większość jego życiowych kosztów) oraz nie zarobił w roku 2019 więcej niż 4,200 dol., do czego nie wliczają się świadczenia Social Security.

Babcia mogła być na utrzymaniu syna w roku 2019, ale nie w roku 2020, bo np. sama pokryła większość swoich kosztów utrzymania. Syn nie wpisuje jej jako „dependent”, ona sporządza własną deklarację podatkową i rości 1200 plus 600 dol. Skonsultuj się ze specjalistą podatkowym na temat swojej indywidualnej sytuacji.

Jak ubiegać się o należne pieniądze

Najpierw skorzystaj z internetowego serwisu Get My Payment, który umożliwia sprawdzenie statusu pierwszego i drugiego zasiłku: www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment. Gdy wpiszesz swoje dane, dowiesz się, czy i kiedy zasiłek został ci wysłany. Jeżeli był wysłany, a ty go nie dostałeś, to proś o powtórne wystawieni czeku zgodnie z podanymi instrukcjami.

Jeżeli zasiłek nie został wysłany, a na niego zasługujesz, to złóż zeznanie podatkowe za rok 2020, nawet jeżeli nie musisz z racji niskich zarobków. Odpowiednio wypełnij arkusz kalkulacyjny Recovery Rebate Credit Worksheet, a należność dostaniesz jako zwrot podatków (tax refund). Gdyby zmiana okoliczności w roku 2020 wskazywała na niższy zasiłek niż wyliczony przez IRS na podstawie lat wcześniejszych, pieniędzy oddawać nie musisz.

W odzyskaniu należnego zasiłku pomoże ci doświadczony podatkowy specjalista, a także książka Jak oszczędzać na podatkach, w której wydaniu na rok 2021 dokładnie omawiam różne okoliczności oraz pokazuję wypełnione zeznanie rodziny, upominającej się o stymulacyjny zasiłek.

Elżbieta Baumgartner

jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama