Tradycji stała się zadość. Z powodu pandemii doroczny opłatek Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce odbył się przez Internet. I choć każdy był oddzielnie, wszyscy czuli, że są razem. Były życzenia, wirtualne łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd.
W środę, 9 grudnia 2020 roku Tadeusz Młynek – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce zaprosił nauczycieli i przyjaciół zrzeszenia na wirtualne spotkanie opłatkowe.
Aby przełamać nastrój zmęczenia pandemią i wprowadzić świąteczną atmosferę prezes Zrzeszenia Tadeusz Młynek wystąpił w przebraniu Świętego. Mikołaja, a wielu nauczycieli założyło mikołajowe czapki.
Gośćmi honorowymi spotkania byli: konsul Piotr Semeniuk, Richard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, Małgorzata Kot – dyrektor muzeum, Jan Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, dr Marek Rudnicki, Michael Niedziński – prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, Łukasz Dudka – dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”, Marek Adamczyk – koordynator Przystanku Historia IPN Chicago, dyrektor Szkoły im. Marii Konopnickiej w Oak Lawn oraz nauczyciel klas licealnych w Polskiej Szkole im. Jana Karskiego w Palos Heights, Barbara Bilszta – dyrektor generalna Akademii Muzyki przy Orkiestrze Symfonicznej Paderewskiego PaSO, Agata Paleczny – dyrektor Warsztatów Teatralnych „Little Stars”, Anna Dunajewski – wiceprezes Kongresu Oświaty Polonijnej i dyrektor Polskiej Szkoły im. Cz.Miłosza w Schaumburgu, Ewa Jabłońska z Rady Nauczycieli Polonijnych (The Council of Educators in Polonia), nauczycielka Roosevelt High School i polskiej szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights, Andrzej Baraniak – dziennikarz od wielu lat współpracujący ze Zrzeszeniem, Betty Uzarowicz oraz jezuita ojciec Marek Janowski – kapelan Zrzeszenia.
Prezes Tadeusz Młynek witając gości zażartował, że wirtualne spotkanie jest niepowtarzalną okazją do spotkania bez masek. Mówił o nauczycielskiej misji, dzięki wypełnieniu której biegła znajomość języka polskiego i kultury stają się ważnymi czynnikami rozwijającymi uczucia patriotyczne wśród młodzieży polonijnej. Podziękował nauczycielom i dyrektorom za ich trudną i odpowiedzialną pracę i wychowanie kolejnych pokoleń Amerykanów polskiego pochodzenia.
Modlitwę odmówił ojciec Marek Janowski i wirtualnie przełamał się opłatkiem z uczestnikami spotkania. Ci również przełamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie najserdeczniejsze życzenia. Wyrażano nadzieję, że w zdrowiu, już wkrótce, szczęśliwie doczekamy czasu powrotu do normalności, stylu życia, który znamy sprzed pandemii.
Konsul Piotr Semeniuk pozdrawiając pedagogów złożył wszystkim świąteczne życzenia w imieniu własnym i konsul RP Małgorzaty Bąk-Guzik. Mówił o tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji, nawiązał do wymownego znaczenia opłatka i polskich kolęd.
Dr Marek Rudnicki, były prezes Związku Lekarzy zaprezentował pokaz medialny na temat: „Jak przeżyć święta, aby być zdrowym?”
Mówił też o szczepionkach przeciwko COVID-19 i że trzeba się szczepić oraz o projekcie webinarium na temat wyżej poruszanych zagadnień dla młodzieży polonijnej na świecie.
Małgorzata Kot – dyrektor MPA, podobnie jak to robiła druhna harcmistrz Lusia Bucka, wraz z najlepszymi życzeniami wirtualnie przekazała Betlejemskie Światło Pokoju, w tym roku światło służby.
Agata Paleczny, dyrektor Warsztatów Teatralnych „Little Stars”, życzyła wszystkim w trudnych czasach wytrwałości i podziękowała wiernej publiczności
Alicja Nawara, pedagog i autorka podręczników, mówiła o paczce świątecznej dla emeryta.
W krótkim słowie od prezesa, Tadeusz Młynek wyraził radość, że pomimo pandemii koronawirusa miniony rok nie był dla uczniów rokiem straconym.
Po długim składaniu sobie bożonarodzeniowo-noworocznych życzeń była krótka część artystyczna, podczas której obejrzano prezentację świątecznych piosenek w nowej aranżacji, a następnie rozpoczęło się bardzo oczekiwane wspólne kolędowanie.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama