Wielu z nas jeździ na święta Bożego Narodzenia do rodziny w Polsce, a przy okazji planuje załatwić różne sprawy: rodzinne, emerytalne, majątkowe czy spadkowe. W takiej sytuacji warto przygotować się, by uniknąć potencjalnych kłopotów.
Zastanów się, czy warto
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na świecie spowodowaną narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych koronawirusem, zarówno polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i amerykański Departament Stanu apelują o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie miejscowych władz.
Choć linie lotnicze dokładają starań, by uczynić przeloty bezpiecznymi, na lotnisku i w samolocie trudno jest utrzymać dystans między ludźmi.
Kwarantanna w Polsce
Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy.
Trzeba wiedzieć, że z obowiązku kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, zwolnieni są obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski. Bez kwarantanny do Polski wjadą również obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, studenci, a także doktoranci kształcący się w Polsce i naukowcy prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe.
Przeczytaj: www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8557,Koronawirus-wjazd-do-Polski.html.
Kwarantanna w Stanach
CDC rekomenduje, by każdy po zagranicznej podróży zrobił sobie test na koronawirusa oraz izolował się przynajmniej 7 dni. Poszczególne stany mają nawet bardziej surowe wymogi.
Na przykład, stan Nowy Jork wymaga od powracających zza granicy 14-dniowej kwarantanny. Zwolnieni z tego obowiązku mogą być tylko osoby, które odwiedziły tzw. strefę 1, 2 albo 3. Niestety, Europa, a teraz większość świata, to teraz strefa czwarta. Sprawdź bieżącą sytuacje tu: https://coronavirus.health.ny.gov/covid-19-travel-advisory.
Illinois również domaga się 14-dniowej kwarantanny dla osób, które przyjechały z „rejonów o wysokim zagrożeniu”. Patrz: www.dph.illinois.gov/covid19/travel-safety-guidance.
Kto nie powinien podróżować
Światowa Organizacja Zdrowia odradza podróże. Na swojej stronie internetowej podaje, że osoby w wieku 60 lat i starsze oraz osoby z poważnymi chorobami przewlekłymi powinny zostać w domu, a ostatecznie zastosować specjalne środki ostrożności i stale nosić medyczną maskę na twarz podczas całej podróży.
Osoby z potwierdzoną diagnozą przypadków COVID-19, a także te, które miały kontakt z kimś zakażonym, powinny przebywać w izolacji i nie podróżować.
Jaki bilet lotniczy
Jeśli masz już kupione bilety, koniecznie regularnie sprawdzając swoje rezerwacje. Jeśli tylko zmienią się godziny czy data lotu, będziesz mógł albo odzyskać pieniądze albo zmienić bilet.
Jeśli dopiero planujesz kupić bilet lotniczy, to pomyśl o elastycznych taryfach, które pozwalają na darmową zmianę terminu. Upewnij się, by twoja rezerwacja dawała możliwość darmowej anulacji – nawet jeśli zapłacisz nieco więcej, bo w niepewnych czasach wszystko może się przydarzyć. Kup bilet u doświadczonego agenta podróży. Dobrze ci doradzi, a w razie anulowanego lotu wybawi cię z kłopotu.
Przyjedź wcześniej na lotnisko
Jeżeli musisz ruszyć w drogę, to przygotuj się na najgorsze. Wyjedź z domu wcześnie. Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa na lotniskach powodują konieczność przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zasięgnij aktualnych informacji u przewoźnika.
Podróżuj też lekko, tylko z bagażem podręcznym, co ułatwi ewentualne przesiadki.
Paszport polski i amerykański
Wyjeżdżając do Polski, potrzebujesz obydwa paszporty: polski i amerykański. Ważny polski paszport jest potrzebny, aby wjechać do Polski i potem z niej wyjechać. Po pierwsze, gdy zamierzasz zostać w Polsce na dłużej niż 90 dni, to powinieneś legitymować się w drodze polskim paszportem (Amerykanie muszą się ubiegać o Polską wizę, jeżeli zamierzają być w Polsce dłużej). Po drugie, w drodze powrotnej polska Służba Graniczna spodziewa się, że każda osoba mająca polskie obywatelstwo (nawet podwójne) i lecąca z Polski do państwa położonego poza granicami Unii Europejskiej i Strefy Schengen, musi okazać polski paszport. Znane są przypadki, że nadgorliwi funkcjonariusze graniczni nie wpuszczają na pokład samolotu pasażerów o podwójnym obywatelstwie, którzy nie mają ze sobą polskiego paszportu.
Oczywiście, powinieneś również mieć ważny amerykański paszport albo zieloną kartę, by wrócić do USA. Kończy ci się ważność paszportu? Możesz go odnowić ekspresowo w ciągu kilku dni. Dowiedz się szczegółów w witrynie amerykańskiego Departamentu Stanu: http://travel.state.gov/passport.
Pieniądze na drogę
W kieszeni możesz przewieźć do 10 tys. dol. bez obowiązku deklarowania tej kwoty. Ale przewóz większej gotówki nie jest bezpieczny i najprościej jest posłać pieniądze przelewem z konta w banku amerykańskim na dolarowe konto w Polsce. Jest to proste zadanie, ale w pośpiechu mogą pojawić się utrudnienia. Na przykład, może się okazać, że nie masz przy sobie prawidłowego numeru polskiego banku (routing number), albo niedoświadczony pracownik amerykańskiego banku ma problemy z dokonaniem transakcji. Czasami rozwiązaniem bywa wypłata pieniędzy w formie kasjerskiego czeku i dokonanie przelewu przez US Money Express, Western Union czy MoneyGram.
Karta kredytowa w USA i w Polsce
Twoja amerykańska karta kredytowa czy debetowa Visa, MasterCard, American Express czy Diners Club przyjmowana będzie wszędzie w Polsce, jak i w całym cywilizowanym świecie.
Jeżeli planujesz być w Polsce dłużej, to postaraj się o kartę kredytową w polskim banku podając twój polski adres. Powodem jest fakt, że posługiwanie się zagraniczną kartą bywa drogie. Banki przeliczają operacje według niekorzystnego kursu, a czasem przewalutowują dwukrotnie: złotówki na euro i później z euro na dolary.
Prawo jazdy
Twoje amerykańskie prawo jazdy jest ważne w Polsce przez pół roku od daty przyjazdu pod warunkiem, że masz ze sobą również międzynarodowe prawo jazdy. Więcej wyjaśnia ambasada USA w Polsce: polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/driving.html.
Prezenty
Polska, to nie kraj, jaki pamiętamy sprzed dwudziestu lat. Teraz można tam kupić wszystko. Wybór jest nawet ciekawszy niż w USA, bowiem dostępne są towary z Zachodniej Europy – gustowne i znakomitej jakości. Nie wlecz walizki ciuchów i drobiazgów, bo trudno utrafić w gusta i potrzeby. Najlepszym prezentem pod choinkę są dolarowe banknoty. A te, można przekazać na odległość.
Wniosek
W nadchodzące święta Bożego Narodzenia bezpieczniej jest dla ciebie, jak i dla rodziny, zostać w domu, a z krewnymi i przyjaciółmi spotkać się na Skypie czy Zoomie.
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak szczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492, www.poradniksukces.com
Reklama