Jednym z największych wyzwań stojących przed każdym, kto planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest wniesienie wkładu własnego, który w zależności od banku wynosi 10-20% wartości nieruchomości. Skąd pozyskać środki niezbędne w tym celu? Jednym ze sposobów jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego.
Wkład własny – wymagany przy kredycie hipotecznym
Wkład własny jest wymagany przy kredycie hipotecznym od 2014 r. Wówczas zaczęły obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi bankom zarekomendowano pobieranie wkładu własnego w wysokości 5% wartości nieruchomości, po czym w 2015 r. wskaźnik ten wyniósł 10%, w 2016 r. 15%, a w 2017 r. wzrósł do 20%, czyli wartości obowiązującej do dzisiaj. Co istotne, powyższe wskaźniki są zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego i choć stosują je wszystkie banki, nie każdy wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości 20%.
Część polskich banków oferuje kredyty hipoteczne z wkładem własnym na poziomie nie 20%, lecz 10%. Mimo że procentowo wydaje się to niewiele, to w liczbach bezwzględnych stanowi znaczną różnicę. Obniżony wkład własny oznacza jednak konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia i wiąże się z wyższym oprocentowaniem, więc nie jest to rozwiązanie idealne. Pytanie, skąd pozyskać równowartość 10% wartości nieruchomości na wkład własny, wciąż pozostaje otwarte.
Kredyt gotówkowy
Nie dysponując wymaganą kwotą na wkład własny, niektórzy klienci decydują się na jej pożyczenie w ramach pożyczki lub kredytu gotówkowego. To jak najbardziej możliwe rozwiązanie, jednak należy je przeprowadzić z głową, tzn. w odpowiedniej kolejności. Mianowicie chodzi o to, żeby najpierw otrzymać zgodę na przyznanie kredytu hipotecznego, a następnie w krótkim czasie pozyskać środki na wkład własny poprzez zaciągnięcie pożyczki. Dlaczego jest to istotne?
Kolejność zaciągania zobowiązań jest ważna, ponieważ skorzystanie z kredytu gotówkowego przed analizą wniosku hipotecznego może obniżyć zdolność kredytową i negatywnie rzutować na ocenę kredytobiorcy przez bankowych analityków. Mają oni bowiem wgląd w bieżące zobowiązania klienta, o których informacje są dostępne w bazach kredytobiorców. Jeżeli kredyt hipoteczny został przyznany, najprawdopodobniej nie będzie problemu z pozyskaniem gotówkowego, jednak ważne jest, żeby starać się o niego w innym banku niż ten, w którym zaciągany został kredyt na zakup czy budowę nieruchomości.
Pożyczka konsumencka
Czy kredyt gotówkowy to jedyne rozwiązanie? Niezupełnie – aby sfinansować wkład własny, można również skorzystać ze środków udzielonych w ramach pożyczki długo- lub krótkoterminowej. Produkty z tej drugiej kategorii zostały zgromadzone pod adresem
https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczki-krotkoterminowe/, gdzie można je porównać pod różnym kątem, wybierając najlepszą ofertę, która odpowiada indywidualnym wymaganiom.
Jednocześnie należy podkreślić, że niektóre banki wymagają podpisania oświadczenia, w którym kredytobiorca stwierdza, że pieniądze na wkład własny nie pochodzą z kredytu ani pożyczki. Nie każdy bank tego żąda, jednak nawet jeśli taki warunek się pojawia, skontrolowanie prawdziwości oświadczenia jest w praktyce niemożliwe, ponieważ środki pozyskane z kredytu gotówkowego lub pożyczki można przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście nie zmienia to faktu, że poświadczenie nieprawdy jest złamaniem obowiązujących przepisów i może skończyć się odpowiedzialnością karną.
Poza kredytem gotówkowym i pożyczkami pieniądze na wkład własny do kredytu hipotecznego da się pozyskać również poprzez
chwilówki ratalne. Ze względu na ograniczoną kwotę to rozwiązanie można wykorzystać w celu dobrania brakujących pieniędzy na wkład własny.
--
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com