Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 18:50

Jak wygląda badanie słuchu?

Każdy z nas stara się dbać o własne zdrowie. W końcu mamy je jedno, a jego utrzymanie wiąże się nie tylko z długim, ale także aktywnym życiem. Podobnie jest ze słuchem. Trudno jest nam sobie wyobrazić, jak wygląda życie bez niego. W końcu codziennie odbieramy niesamowite ilości dźwięków, co znacznie ułatwia nam funkcjonowanie. Jesteśmy w stanie rozmawiać z ludźmi, słuchać muzyki, bezpiecznie przemieszczać się po ulicy, a to i tak tylko niewielki ułamek tego typu sytuacji. Nagła utrata słuchu lub chociaż jego częściowy ubytek może mieć znaczący wpływ na to, jak będziemy zachowywać się w społeczeństwie, a także zmniejsza poczucie bezpieczeństwa. Jest to powód, dla którego warto sprawdzić, w jakim stanie jest nasz słuch poprzez zgłoszenie się nie profesjonalne badanie.

Dlaczego warto?

Badanie słuchu wielu osobom może wydawać się stresujące, w końcu nic o nim nie wiedzą. Inni boją się poznania wyniku i wolą żyć w błogiej nieświadomości. Prawda jest jednak taka, że badanie słuchu powinno być wykonywane regularnie dla dobra każdego z nas. Tym bardziej że jest ono bezbolesne, a na całość należy poświęcić nie więcej niż godzinę. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się o możliwym niedosłuchu, a w tym przypadku sprawdza się zasada im wcześniej, tym lepiej. Jego identyfikacja pozwala na zatrzymanie rozwoju schorzenia, a także dobór najlepszych aparatów słuchowych, jeżeli to niezbędne. W efekcie nasze słyszenie będzie lepsze i podniesie się komfort życia. Powinni się na nie zdecydować wszystkie osoby, które odnoszą wrażenie gorszego wyłapywania dźwięków, a także osoby po 50. roku życia, które są bardziej narażone na niedosłuch.

Krok po kroku

Znacznie mniej obawiamy się tego, co już znamy. Tak samo jest z badaniem słuchu, dlatego przed umówieniem wizyty warto dowiedzieć się, jak ono przebiega. Wtedy w jego trakcie obejdzie się bez zbędnych zaskoczeń i stresu. Oczywiście przede wszystkim należy zarezerwować termin w salonie akustyki słuchu. Najlepiej jest to zrobić poprzez internetowy formularz lub telefonicznie. Obecnie tego typu punkty znajdują się w niemal każdym mieście, dlatego bez problemu powinieneś znaleźć ten najbliżej swojego domu. Badanie powinno rozpocząć się krótką rozmową, czyli wywiadem medycznym. Jest to moment, w którym należy powiedzieć o wszystkich swoich chorobach. Ich ukrywanie może prowadzić do nieodpowiedniej diagnozy, a przecież chodzi tu o twój stan zdrowia! Konieczna jest informacja na temat prowadzonego trybu życia. W szczególności istotne są informacje o częstym przebywaniu w hałasie oraz wszelkich innych sytuacjach codziennych, które mają wpływ na jakość słuchu. Opowiedz także, skąd wynikają podejrzenia o problemach z akurat tym zmysłem. Na podstawie wszystkich podanych informacji audiolog będzie mógł spersonalizować badanie do indywidualnych potrzeb. Kolejny etap jest pewnego rodzaju wstępem do właściwego badania. Za pomocą otoskopu sprawdza się drożność przewodów słuchowych, a jego negatywny wynik jest przeciwwskazaniem dla dalszych działań. Jeżeli jednak jest on prawidłowy, protetyk słuchu przejdzie do tak zwanej audiometrii totalnej. W jej trakcie znajdziesz się w kabinie ciszy ze słuchawkami na uszach. Będą na nich puszczane dźwięki różniące się od siebie głośnością i wysokością. Zasada jest prosta – jeżeli je słyszysz, naciskasz przycisk. Po zakończeniu badania audiolog omówi z tobą uzyskane wyniki. Jeżeli zostanie stwierdzony ubytek słuchu, pomoże ci on dopasować aparat słuchowy odpowiadający indywidualnym wymaganiom. Gdy nie zostanie on stwierdzony, protetyk opowie ci o tym, w jaki sposób utrzymać ten stan.

--

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


Jak_wybrac_odpowiedni_podrecznik_do_nauki_jezyka_angielskiego

Jak_wybrac_odpowiedni_podrecznik_do_nauki_jezyka_angielskiego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama