DDA to bardzo poważny problem. Sporo osób z tym syndromem nawet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi z jego powodu, dlatego nie podejmuje żadnych prób leczenia. Problem ignorowany lub nieuświadomiony jednak nie znika – oddziałuje silnie na całe życie człowieka. Osoby z syndromem DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików, wchodzą w dorosłe życie z ogromnym bagażem złych doświadczeń, które nie pozwalają im na nawiązywanie zdrowych relacji, bo nie mają oni prawidłowych wzorców. Jak wygląda związek z osobą DDA? Jakich partnerów najczęściej wybierają osoby z tym syndromem? Jak DDA radzą sobie z miłością? Czytaj dalej!
DDA a miłość
Mówi się, że każda osoba zasługuje na miłość – osoba, której dotyczy syndrom DDA bardzo często tak nie uważa. Szacuje się, że przeszło pięćdziesiąt procent osób, których dotyczy ten złożony problem natury psychicznej, nie decyduje się w ogóle na wejście w związek. Nie znaczy to, że osoba z DDA nie potrzebuje miłości, poczucia bliskości i bycia w związku – bardzo tego potrzebuje. Najczęściej jednak jest targana przez sprzeczne uczucia.
Istnieje w niej ogromna, niezaspokojona od czasów dzieciństwa potrzeba miłości, bliskości i zaufania. Jedocześnie jest też przekonana, że nie zasługuje na miłość, bo nie czuła się kochana w dzieciństwie. Może też wykształcić się w niej przekonanie, że nie potrafi kochać ani wchodzić w żadne bliższe relacje. Z czasem może się zacząć coraz bardziej bać lub utwierdzać w tym przekonaniu, dlatego nawet jeżeli uda jej się wejść w jakiś związek – będzie bać się bliskości, odpychać od siebie partnera, a nawet sabotować doskonale funkcjonującą relację.
Z drugiej strony osoba z DDA może kochać aż za bardzo – poczuć się uzależniona od miłości i partnera i otoczyć go wręcz toksyczną miłością. Wszystko przez braki z dzieciństwa. Przez lata taka osoba czuła się niekochana, zaniedbana i porzucona, więc teraz chce te wszystkie niedobory uzupełnić i zaspokoić. Może przez to domagać się od partnera pełnej uwagi i poświęcania jej każdej minuty życia. Każde odstępstwo czy próbę wyznaczenia bardziej zdrowych granic w relacji będzie odbierać jako atak i zagrożenie, więc będzie reagować coraz bardziej gwałtownie. Może w coraz to większym stopniu osaczać swoim uczuciem, a nawet posunąć się do szantaży emocjonalnych i prób wymuszenia tego, by relacja była całkowicie podporządkowana jej i jej potrzebom.
Istnieje też możliwość, że osoba DDA będzie do takiego stopnia spragniona miłości, że zwiąże się z pierwszą osobą, która będzie tego chciała i nawet jeśli będzie źle traktowana, a w związku pojawi się przemoc – nie będzie w stanie odejść. Brak oparcia w rodzinie i pewności siebie, a przy tym ogromny deficyt miłości będzie sprawiał, że będzie tkwiła w toksycznym, niebezpiecznym dla siebie związku, przekonana, że po prostu tak musi być. Więcej na temat miłości i DDA przeczytasz
w tym artykule.
Jakich partnerów wybierają DDA?
DDA w związku może przyjąć naprawdę różnorodne postawy. Nadal jednak można sporządzić pewien profil partnerów, którzy są statystycznie najczęściej wybierani przez osoby z tym syndromem i w jakie związki wchodzą, często nawet sobie nie uświadamiając, że istnieje tutaj pewien schemat.
W przypadku kobiet DDA najczęściej można mówić o trzech typach relacji i zależności:
- Relacja krótkotrwała – kobieta bardzo często chce stworzyć zdrowy, silny związek oparty o pozytywne wartości, ale nie jest w stanie tego zrobić. Często to problem, który nawet nie jest uświadomiony, ale jest w stanie zniszczyć każdy, nawet najlepiej zapowiadający się związek. Kobieta dotknięta syndromem DDA może wręcz samodzielnie sabotować swoją relację, odpychać partnera i robić wszystko, by doszło do rozpadu związku. A gdy już do niego dojdzie, jest przekonana, że tak musiało być, bo przecież nie zasługuje na miłość, bliskość i wsparcie.
- Współuzależnienie – DDA bardzo często są współuzależnieniu. Alkoholizm to w końcu bardzo poważna choroba, która wpływa destrukcyjnie nie tylko na daną osobę, która bezpośrednio jest nim dotknięta, ale też na całą rodzinę. Szczególnie mocno narażone na to są dzieci, które nie są w stanie wyrobić sobie zdrowych, prawidłowych wzorców, które byłyby dla nich podstawą w późniejszym, dorosłym życiu. Może to być wina też matek – które także mogą być współuzależnione – one mogą, nawet w sposób zupełnie nieświadomy, przygotowywać córkę do roli żony alkoholika. Dlatego zdarza się całkiem często, że kobieta, której ojciec był alkoholikiem też wiąże się z osobą, która jest uzależniona od alkoholu.
- Kompletne unikanie relacji – może też zdarzyć się tak, jeśli ojciec był alkoholikiem, że kobieta nie widzi żadnych pozytywnych stron w relacji z mężczyznami. Kojarzą się jej oni z bólem, problemami, cierpieniem i odrzuceniem. Podświadomie wyszukują same najgorsze cechy i czekają na cios, który – ich zdaniem – niechybnie nastąpi. Dlatego wolą się wycofać i nawet jeśli początkowo wydawały się kimś zainteresowane, zrywają znajomość i niszczą relację w samym zarodku, bo nie sądzą, że za związkiem może iść cokolwiek dobrego.
Toksyczny związek z DDA
Łatwo jest stworzyć toksyczny związek z DDA. Tutaj toksycznością może wykazywać się każda ze stron – partner, który wykorzystuje osobę z DDA, osoba dotknięta tym problemem, bo nie umie tworzyć zdrowych relacji z drugą osobą, ma problemy z zaufaniem, bliskością i okazywaniem emocji, a także obie osoby naraz. Dzieje się tak dlatego, że osoby z DDA mogą podświadomie wybierać osoby, które też mają różne problemy, są też dla takich bardzo łatwym celem, bo są tak spragnieni miłości, że nie widzą żadnych sygnałów ostrzegawczych.
Syndrom DDA to bardzo poważny problem, nawet jeśli osoba, której dotyczy nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli zauważasz, że Twój partner lub partnerka wykazuje cechy Dorosłego Dziecka Alkoholików, nie potępiaj jej. Jeżeli naprawdę chcesz pomóc – będziesz musiał wykazać się ogromną cierpliwością i miłością, ale będziesz musiał też nauczyć się stawiać granice. Partner lub partnerka z DDA także będzie musiała się nauczyć je wyznaczać, a potem ich przestrzegać.
Nie jest łatwo stworzyć prawidłowy, zdrowy związek, jeśli nie miało się okazji takiego obserwować. W domach, które dotknięte są problemem alkoholowym nader często dochodzi do krzyków, awantur, przemocy fizycznej i psychicznej, a także ciągłego poczucia strachu, który jest z tym wszystkim związany. Jeżeli dziecko dorasta i obserwuje tylko takie związki, może być przekonana, że tak po prostu być musi. Zmiana tego nastawienia wymaga ogromnych nakładów pracy.
Terapia DDA
To nie jest problem, z którym jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zarówno jeśli jesteś DDA lub jeśli jesteś w związku z kimś takim. To wieloletnie i wielowarstwowe zaniedbanie, które oddziałuje na całe dorosłe życie. Dlatego tak bardzo przyda się
terapia DDA.
Szczególnie skuteczna jest terapia w nurcie behawioralno-poznawczym. To ona pozwala uzmysłowić sobie problem, który tkwi w danym człowieku i zrozumieć rządzące nim, niewłaściwe mechanizmy. W dalszej kolejności terapia skupia się na zastąpieniu złych wzorców tymi prawidłowymi.
Poza terapią indywidualną doskonałe efekty przynosi terapia dla par. Osoba DDA wraz z partnerem uczy się rozumieć na czym polegają problemy, uczą się względem siebie otwartości, bliskości i komunikowania się w sposób zdrowy i prawidłowy.
Dobrym pomysłem jest też terapia grupowa DDA. Spotkanie z innymi osobami, które mają dokładnie takie same problemy i zbliżony bagaż doświadczeń pomaga otworzyć się, pozbyć palącego uczucia wstydu i zrozumieć, że nie jest się nikim „dziwnym” ani „złym”, bo problemy nie wynikają ze złej woli, tylko wieloletnich zaniedbań rodzicielskich, których nie jest się winnym.
--
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com