Prowadzenie firmy odnoszącej sukces na rynku opiera się o ciągłe doskonalenie i szukanie coraz lepszych rozwiązań. Dzięki temu przedsiębiorstwa wciąż się rozwijają i osiągają coraz lepsze wyniki. W rzeczywistości, w której znajdują się obecnie, trudno jest bez tego utrzymać się na rynku i pozostać konkurencyjnym. Jednak dalszy rozwój wiąże się też z koniecznością powiększania wszelkiego rodzaju zasobów. Poszukując optymalnych rozwiązań, które zapewnią postęp, warto rozważyć wprowadzenie outsourcingu. Czym on w ogóle jest i jakie korzyści dla organizacji może wnieść? Odpowiedzi na te nurtujące pytanie znajdziesz poniżej.
Czym jest outsourcing?
Sama idea outsourcingu zakłada, że jeżeli ktoś jest w stanie zrobić coś lepiej od nas, to należy mu na to pozwolić. Samo słowo jest połączeniem trzech angielskich wyrazów – outside (zewnętrzny), resource (zasoby), using (korzystanie). I właśnie to rozszerzenie idealnie oddaje jego istotę. Outsourcing jest bowiem związany z wykorzystywaniem zasobów, które posiada firma zewnętrzna, czyli niejako przenoszeniem poza przedsiębiorstwo pewnych jego działań. Najczęściej można spotkać się z outsourcingiem IT, księgowości i rachunkowości, zaopatrzenia, audytów czy szkoleń. Jednak jest to tylko ułamek tych możliwości, ponieważ wszystko zależy od charakterystyki danej organizacji. Ma na to wpływ branża, w której działa, jej wielkość czy chociażby model biznesowy. Właśnie z uwzględnieniem między innymi tych czynników powinna zostać podjęta decyzja o zastosowaniu outsourcingu.
Jakie zalety posiada outsourcing?
Nie sposób jest rozmawiać o outsourcingu, nie wskazując na jego zalety. To właśnie one najlepiej pokazują, dlaczego tak wiele organizacji się na niego decyduje. Trudno nie zauważyć, że najkrócej mówiąc, jest on po prostu wygodny. Przedsiębiorca może skorzystać z usług specjalisty, który posiada wiedzę i umiejętności do najlepszego możliwego realizowania powierzonych mu działań. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo może skupić się jedynie na swojej podstawowej działalności. Nie zachodzi potrzeba, żeby jego pracownicy musieli przygotowywać się do realizacji nowych obowiązków, co jest też znaczną oszczędnością czasu. Tym samym pracodawca unika kosztów związanych ze szkoleniami oraz ewentualnym dostosowaniem stanowiska pracy, a często także z zatrudnieniem nowych osób lub utworzeniem nowego działu. Decydując się na firmę zewnętrzną, otrzymujemy zarówno zasób w postaci wiedzy, jak i dostępu do profesjonalnych i nowoczesnych technologii. To wszystko sprawia, że ich usługi są wysokiej jakości i są realizowane lepiej oraz szybciej.
Na co zwrócić uwagę?
Pomimo licznych korzyści, które płyną z outsourcingu, trudno jest je zauważyć, jeżeli nie będziemy dostosowywać się do kilku zasad. Przede wszystkim należy zdefiniować, co jest podstawową działalnością przedsiębiorstwa oraz jakie cele w różnych horyzontach czasowych chce zrealizować. Wtedy łatwiej jest zdecydować, jakie obszary zostaną przeniesione poza firmę. Powinny być to jedynie te czynności, które można uznać za pomocnicze. Nigdy nie należy poddać outsourcingowi aktywności głównych i tych, które składają się na wartość organizacji. Oczywistym powinno być sprawdzenie firmy, z którą chcemy współpracować. Dobrze jest zwrócić uwagę na jej kompetencje oraz w jakim zakresie usług się specjalizuje. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości. Warto także pamiętać o tym, że takie przedsiębiorstwo musi zapoznać się działalnością firmy, dla której usługi będzie świadczyć. W związku z tym trzeba odpowiednio ją wprowadzić w działalność, ale pamiętać o tym, jakie informacje są przekazywane. Udostępnienie danych poufnych może poważnie zaszkodzić aktywności firmy. Jeżeli nie decydujemy się na pełen outsourcing, a jedynie selektywny, konieczne jest, żeby wpisać zakres działań do umowy. Decydując się na tego typu działania, trzeba zachować należytą ostrożność. Wtedy efekty będą zauważalne i przedsiębiorstwo będzie działać znacznie efektywniej.
--
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com