Siedemnastego października w szkole sobotniej im. Gen. Władysława Andersa w Des Plaines celebrowano Dzień Patrona, Nauczyciela i Dwujęzyczności. Warunki zagrożenia pandemią wymusiły użycie platformy elektronicznej do transmisji uroczystości do poszczególnych klas ze szkolnego korytarza, gdzie się odbyła.
Jednak celebrację szkolnych świąt rozpoczęły zajęcia dla uczniów klas starszych, którzy zostali zgromadzeni w sali sportowej z zachowaniem dystansu społecznego i wysłuchali wykładu na temat drogi żołnierskiej II Korpusu Gen. Władysława Andersa oraz warunków nauczania dzieci i młodzieży w wojennych czasach.
Na wykład przygotowany przez Jadwigę Cisowską i Ewę Wejdę złożyła się projekcja dźwiękowa urozmaicona bogatą dokumentacją fotograficzną. Między innymi młodzież szkolna mogła zobaczyć podręczniki z jakich uczono się w tamtych czasach oraz wiele zdjęć i wysłuchać wspomnień uczestników historycznych wydarzeń.
Również w pozostałych klasach uczniowie mieli zajęcia o tematyce historycznej. Młodsze dzieci robiły tematyczne malowanki, uczyły się wierszy i piosenek. W kierowanej przez Annę Franczyk klasie pierwszej dzieci otrzymały dyplomy uznania za ukończenie zajęć prowadzonych w ramach programu dwujęzyczności ze znajomości polskich symboli narodowych oraz nauki hymnu polskiego.
Kulminacyjnym momentem celebracji szkolnych świąt była okolicznościowa akademia z udziałem dyrektor szkoły Wiesławy Dziedzic oraz członków Komitetu Rodzicielskiego i pocztu sztandarowego, którzy zgromadzili się na szkolnym korytarzu. Przebieg akademii był transmitowany do poszczególnych klas za pośrednictwem platformy zoom.
– Spotykamy się w wyjątkowym, trudnym czasie pandemii w nowej lokalizacji szkoły i cieszę się, że tak liczna grupa uczniów pozostała z nami i chce kontynuować naukę. Cieszę się, że jest też spora grupa nowych uczniów, którzy do nas dołączyli. Październik jest miesiącem wyjątkowym, bo celebrujemy Dzień Dziedzictwa Narodowego. I w tym miesiącu nasza szkoła ma swoje święto. Wspominamy naszego patrona, gen. Władysława Andersa. Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować. Jego osiągnięcia są dla nas wzorem. W chwilach, kiedy czujemy się zagubieni warto przyjrzeć się osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów. Ogromną zaletą ludzi wielkich jest skromność. Oni nie uważają, że robią coś niezwykłego, a takim niewątpliwie był nasz generał Anders, takim był kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, który w roku powstania naszej szkoły, 42 lata temu, 16 października 1978 roku został wybrany na następcę św. Piotra i przyjął imię Jana Pawła II. Dzisiaj również o nim pamiętamy. Dzisiaj mamy również kolejne wielkie święto – Dzień Edukacji Narodowej. To dzień szczególny, w którym dziękujemy nauczycielom, ale także wszystkim pracownikom oświaty za to, że wkładają oni tak wiele trudu w wychowanie młodego pokolenia, aby stali się dobrymi obywatelami i dobrymi ludźmi – powiedziała dyrektor Wiesława Dziedzic dziękując nauczycielom za zaangażowanie i życząc im dużo zdrowia, radości, uśmiechu, cierpliwości, życzliwości i satysfakcji ze swojej pracy oraz zdolnych i szczęśliwych uczniów.
Przedstawiciele zarządu szkoły na czele z prezesem Januszem Wodzińskim przekazali na ręce pani dyrektor bukiet pięknych róż z życzeniami dla wszystkich nauczycieli i opiekunów.
– Dziękujemy za wszystkie starania, które wkładacie w wychowanie i edukację naszych dzieci. Wierzymy, że wasz wysiłek uczyni z nich mądrych i szlachetnych ludzi – powiedziała Stefania Zawadzka z zarządu szkoły przekazując nauczycielom wyrazy serdeczności i podziękowań za zaangażowanie w życie placówki pedagogicznej i wychowanie dzieci. Na zakończenie części oficjalnej uczestnicy uroczystości zaśpiewali hymn bohaterów spod Monte Cassino „Czerwone Maki”.
Końcowym akordem obchodów szkolnego święta było spotkanie kadry pedagogicznej i przedstawicieli Komitetu Rodzicielskiego na okolicznościowym poczęstunku, w trakcie którego dyrektor Wisława Dziedzic wraz ze skarbnikiem szkoły Maria Rysz wręczyły pedagogom kwiaty, słodycze i nagrody pieniężne.
Szkoła im. Gen. Władysława Andersa została założona w 1978 roku. Obecnie liczy 130 uczniów. W wyniku tegorocznej decyzji władz chicagowskiej archidiecezji o likwidacji parafii pw. św. Tekli, gdzie do tej pory się mieściła, placówka została przeniesiona do parafii pw. św. Stefana przy 1880 Ash St. w Des Plaines, nieopodal skrzyżowania ulic Mannheim i Oakton.
Korzystna lokalizacja i fakt, że szkoła ma tylko do swojej dyspozycji cały budynek sprawia, że istnieje o wiele więcej możliwości korzystania z różnego rodzaju pomocy naukowych, tablic i przyborów szkolnych, które już nie muszą być po każdych zajęciach pakowane i chowane, ale bezpiecznie czekają do następnego tygodnia bez obaw, że je ktoś może zniszczyć. Wszystko to sprawia, że zajęcia w tej placówce prowadzone są metodą tradycyjną z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa wynikających z zagrożenia Covid-19, chociaż w każdej chwili może być także prowadzone nauczanie droga elektroniczną.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak
Reklama