Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 09:37
Reklama KD Market

Chicagowskie obchody rocznic Katynia i Smoleńska

/a> Wartę honorową podczas niedzielnych uroczystości zaciągnęli członkowie Towarzystwa Historycznego Armii Polskiej, „Kościuszkowcy” i policjanci


„Stojąc przy Pomniku Katyńskim, dziele życia naszego brata śp. Wojciecha Seweryna, który zginął w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, z całej głębi tragicznych dziejów narodu polskiego, wołamy o prawdę” – powiedział Andrzej Brach, współgospodarz oficjalnych obchodów 73. rocznicy mordu katyńskiego i trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości odbyły się w minioną niedzielę. 

Obchody zorganizowane przez Bazylikę pw.świętego Jacka i Fundację Pomnika Katyńskiego Związku Klubów Polskich w Chicago rozpoczęła msza święta w intencji oficerów pomordowanych przez sowietów oraz ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa sprzed trzech lat.

Po mszy wielu wiernych udało się pod Pomnik Katyński oraz Tablicę Ofiar Smoleńska na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, gdzie odbył się apel poległych. Po wspólnej modlitwie prowadzonej przez ks. Michała Osucha, zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego programu artystycznego przygotowanego przez członków Teatru Ludowego „Rzepicha”.

Kongresman Mark Quigley, konsul generalna RP Paulina Kapuścińska oraz przedstawiciele organizacji polonijnych, uczniowie polskich szkół sobotnich, harcerze i nauczyciele modlili się w intencji ofiar, składali wieńce i palili znicze. Oddana została także salwa honorowa.

Obchody zakończyło spotkanie z członkami Komitetu Budowy Pomnika, podczas którego konsul Kapuścińska wręczyła odznaczenia nadane członkom Komitetu przez prezydenta RP za zasługi dla Rzeczpospolitej. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP uhonorowany został Andrzej Przybyło. Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Józef Homik i Kazimierz Oleksy.

Z udziałem przedstawicieli rodzin smoleńskich z Polski – Magdą Mertą, wdową po Tomaszu Mercie i Andrzejem Melakiem, bratem Stefana Melaka oraz wdową po Wojciechu Sewerynie Marią i ich córką Anną Wójtowicz odbywały się równoległe obchody tragicznych rocznic, zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej II w Chicago.

Rozpoczęła je msza za ojczyznę odprawiona 10 kwietnia w kościele pw.św. Ferdynanda. W sobotnie popołudnie odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod Pomnikiem Katyńskim, skąd uczestnicy udali się pod budynek Konsulatu Generalnego RP, aby domagać się powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy smoleńskiej i przyznania platformy cyfrowej dla telewizji Trwam. Zgromadzeni wysłuchali kazania wygłoszonego 10 kwietnia w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez księdza biskupa Józefa Zawistowskiego. Zgromadzeni skandowali m.in.: „Nie chcemy premiera, co Polaków poniewiera”, „Tusk i Komorowski zdrajcy Polski”.

Chicagowskie obchody zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej II zamknęła msza św. odprawiona w niedzielę w kościele pw.Św.Trójcy. Podczas nabożeństwa ks.Andrzej Maślejak poświęcił sztandar Komitetu Katyńskiego. Goście z Polski Andrzej Melak i Magdy Merty uhonorowali ks. Maślejaka medalem „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Po nabożeństwie grupa aktywistów Klubu udała się na cmentarz w Niles, gdzie „zachęcali” uczestników oficjalnych uroczystości do trzymania antyrządowych transparentów i plakatów. Tę część obchodów zakończyło spotkanie z gości z Polski w restauracji „Lone Tree Manor”. W czasie spotkania odbywały się projekcje filmów poświęconych tematyce smoleńskiej:„Anatomia upadku”, „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” i „ Testament”.

Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSR


(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama