Chicago wprowadziło obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających do miasta z tych stanów, w których rośnie liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Obecnie na liście, która będzie uaktualniana co wtorek, znajduje się 15 stanów. Przepis, który wszedł w życie w poniedziałek 6 lipca, będzie obowiązywał do odwołania.
Burmistrz Lori Lightfoot wydała rozporządzenie w odpowiedzi na wzrost liczby zakażeń koronawirusem, przede wszystkim w południowych i zachodnich stanach. Kwarantanna dotyczy osób przybywających do Chicago z wizytą ze stanów umieszczonych na liście oraz rezydentów Wietrznego Miasta powracających stamtąd do domu. Dotyczy też osób mieszkających poza granicami Chicago, ale pracujących w mieście. Osoby naruszające przepisy mogą zostać ukarane grzywnami. Wcześniej podobną decyzję wydali gubernatorzy stanów: Nowy Jork, New Jersey i Connecticut.
Jakie stany znajdują się obecnie na liście
W poniedziałek, 6 lipca, na liście znajdowało się 15 stanów: Alabama, Arkansas, Arizona, Kalifornia, Floryda, Georgia, Idaho, Luizjana, Missisipi, Karolina Północna, Karolina Południowa, Nevada, Tennessee, Teksas i Utah. Wszystkie odnotowały w ciągu ostatniego tygodnia średnio ponad 15 nowo diagnozowanych dziennie zakażeń koronawirusem na każde 100 tys. mieszkańców, co jest kryterium umieszczenia w tym spisie. Władze miasta uaktualnią listę 14 lipca.
Kto jest objęty obowiązkiem kwarantanny
Kwarantannę będą musieli przejść zarówno mieszkańcy Chicago, którzy powrócą do domu z któregoś z umieszczonych na liście stanów, jak i mieszkańcy innych stanów wizytujący Wietrzne Miasto. Obowiązek 14-dniowej samoizolacji dotyczy osób, które spędziły w tych stanach ponad 24 godziny. Jeśli ktoś mieszka poza granicami Chicago, ale w nim pracuje również podlega obowiązkowej samokwarantannie. Nie ma znaczenia, czy dana osoba po powrocie uzyskała wynik negatywny testu na obecność koronawirusa i nie wystąpiły u niej żadne objawy COVID-19.
Kto nie musi odbywać kwarantanny
Obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać osoby, które podróżują w ramach wykonywania pracy uznanej za ,,kluczową” (tzw. essential workers), ale władze miasta wzywają je do unikania przebywania w miejscach publicznych. Dotyczy to wszystkich urzędników stanowych, lokalnych i federalnych oraz pracowników podróżujących w celach rządowych (np. w ramach służby wojskowej).
Istnieją również wyjątki dotyczące podróży osobistych, w tym osób udających się do innych stanów w celu uzyskania opieki medycznej, czy pełnienia opieki rodzicielskiej. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są także osoby, które w ramach podróży przebywały na terenie umieszczonych na liście stanów krócej niż 24 godziny. Może to dotyczyć kierowców przejeżdżających przez stany, które znalazły się na liście, oraz osoby podróżujące samolotem z przesiadką na lotnisku. Podróżnych przybywających z zagranicy obowiązują wytyczne wydane przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC).
Jakie kary za nieprzestrzeganie przepisu
Za niestosowanie się do przepisu grozi kara finansowa od 100 do 500 dolarów dziennie, do maksymalnej łącznej kwoty 7 tys. dolarów.
Na czym polega kwarantanna
Obowiązkowa samoizolacja ma trwać 14 dni i przez ten czas nie można opuszczać domu bądź miejsca zakwaterowania. Wyjątkiem jest wyjście w celu uzyskania opieki medycznej, czy przeprowadzenie testów na koronawirusa. W takich przypadkach obowiązkowe jest zakrycie ust i nosa. Nie wolno korzystać z komunikacji publicznej. Osoby przechodzące kwarantannę powinny odizolować się od innych i monitorować się pod kątem symptomów COVID-19.
Do kiedy obowiązują przepisy
Wszystkie wyżej opisane obostrzenia mają obowiązywać do odwołania. Informacje na temat kwarantanny zostały opublikowane na oficjalnej stronie miasta www.chicago.gov.
Joanna Trzos
[email protected]
Reklama