- poprzez dokonanie fizycznego podziału nieruchomości między współwłaścicieli; lub
- poprzez dokonanie fizycznego podziału, pomiędzy niektórych współwłaścicieli, ze spłatą pozostałych; lub
- poprzez przyznanie nieruchomości jednemu, lub kilku współwłaścicielom ze spłatą pozostałych; lub
- poprzez sprzedaż nieruchomości i dokonanie podziału środków ze sprzedaży zgodnie z posiadanymi udziałami.
Więzień współwłasności. O tym, jak uwolnić się od niechcianych powiązań
- 07/01/2020 11:45 PM
Wielokrotnie spotykaliśmy się z zapytaniami klientów, jak poradzić sobie z następującą sytuacją: „Co zrobić, wiele lat temu kupiłem/am działkę w Polsce razem ze znajomymi. W chwili obecnej jesteśmy w konflikcie. Nie potrafimy porozumieć się w zakresie tej współwłasności”?
Podobne historie zdarzają się często. Współwłasność może wynikać z dziedziczenia, rozwiązanego małżeństwa lub wspólnych inwestycji. Większość z nich sprowadza się do jednego: Czy istnieje możliwość zniesienia współwłasności i uwolnienia się od wspólnych niechcianych zobowiązań?
Przed odpowiedzią na to pytanie, wyjaśnijmy, czym jest współwłasność? Współwłasność występuje wtedy, gdy własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Istnieje współwłasność w częściach ułamkowych oraz współwłasność łączna.
Współwłasność łączna występuje przeważnie w związku małżeńskim, a ewentualne zniesienie tej współwłasności następuje poprzez dokonanie podziału majątku wspólnego po rozwodzie (z datą rozwodu współwłasność łączna staje się współwłasnością w częściach ułamkowych).
Temat podziału majątku wspólnego po rozwodzie był już omawiany, tak więc skupmy się na zwykłym zniesieniu współwłasności.
Po pierwsze, w przypadku istnienia porozumienia między stronami, zniesienia współwłasności można dokonać przed notariuszem poprzez spisanie aktu notarialnego znoszącego współwłasność. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najszybsze, ale też najbardziej kosztowne – wysokość taksy notarialnej zależy bowiem od wartości majątku, którego zniesienie dotyczy, a ta w przypadku nieruchomości bywa znaczna.
Ugodowego zniesienia współwłasności można również dokonać przed sądem. Standardowo, czynność taka może być dokonana na pierwszym terminie rozprawy i wiąże się z opłatą sądową w kwocie 300,- złotych. Należy jednak brać pod uwagę, że na taki termin można czekać kilka miesięcy.
W przypadku istnienia konfliktu między współwłaścicielami, w celu zniesienia współwłasności konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Z uwagi jednak na konfliktowy charakter sprawy, może ona trwać nawet kilka lat a początkowa opłata sądowa wynosi nie 300 złotych, a 1000 złotych.
W jaki sposób można znieść współwłasność? Ustalmy to na przykładzie nieruchomości. Współwłasność nieruchomości można znieść w następujący sposób:
Reklama