15 stypendiów w roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
- 06/04/2020 11:45 PM
Podczas uroczystej mszy świętej odprawionej przez księdza biskupa Andrzeja Wypycha zostały ogłoszone nazwiska 15 laureatów prestiżowego stypendium przyznawanego przez Komitet Stypendialny im. św. Jana Pawła II, działający przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii.
Jego Ekscelencja ksiądz biskup Andrzej J. Wypych, biskup pomocniczy Archidiecezji Chicago i dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, w imieniu Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II, działającego przy Lidze Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii ogłosił 31 maja nazwiska 15 studentów, którzy zostali uhonorowani prestiżowymi stypendiami. Laureaci stypendiów zostali przedstawieni podczas mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w której można było uczestniczyć wirtualnie.
Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu z relikwiami świętego Jana Pawła II i przed tryptykiem Matki Bożej w kaplicy Najświętszej Marii Panny Matki Bożej Częstochowskiej w chicagowskim Centrum Archidiecezjalnym Wikariatu V.
Mszę świętą koncelebrowaną odprawił ksiądz biskup Andrzej J Wypych z udziałem kapłanów: księdza prałata Idzi Stacherczaka – sekretarza wykonawczego Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, a także proboszcza parafii św. Symforozy oraz księdza Jasona Huynh, kapłana-koordynatora tegorocznego programu formacyjnego dla polonijnej młodzieży.
Z powodu trwającej pandemii koronawirusa i nadal obowiązujących wielu związanych z tym ograniczeń, stypendyści i pozostali wierni wysłuchali mszy świętej przed ekranami laptopów, tabletów, czy na telefonach komórkowych.
Podczas mszy czytania zaprezentowała dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego.
Ksiądz biskup Andrzej Wypych nawiązując do świętego życia Jana Pawła II wyraził wiele myśli, w tym między innymi nadzieję, że “z jego przykładu czerpiemy inspirację do naśladowania go w naszej pielgrzymce życia, zawsze skierowani ku niebu.”
Zwrócił uwagę na relikwie-słowa, magisterium świętego kapłana i nawiązał do jego dwóch, fundamentalnych encyklik: ,,Familiaris Consortio”– encykliki o rodzinie i ,,Fides et Ratio” – o wierze i rozumie.
Wypływające z encyklik nauki dostarczają odpowiedzi na wiele istotnych pytań w obecnych niezwykle trudnych czasach. Mówią m.in.i o tym, że ,,po Bogu najważniejsze są chrześcijańskie rodziny i zrozumienie wiary w świetle Objawienia”. W tym kontekście ksiądz biskup mówił również o obowiązkach chrześcijanina. – Ponieważ żyjemy w świecie, jaki stwarzamy sobie i stwarzają nam inni, mamy obowiązek jako chrześcijanie w ten świat się zaangażować i od środka go zmieniać – wyjaśniał biskup.
Przed udzieleniem błogosławieństwa ksiądz biskup Andrzej Wypych uroczyście przeczytał nazwiska tegorocznych stypendystów, wśród których znaleźli się ,,najzdolniejsi i aktywnie działający w parafiach i organizacjach”: Madeline Tolwinski, Miłosz Gawlik, Alexandra Castanovo, Anna Bielanski, Olivia Przybylski, Nicole Biestek, Szymon Kasperek, Kamila Wilhelm, Magda Wilhelm, Żaneta Marcinik, Michał Drwal, Monika Cachro, Adam Mulica, Piotr Mulica, David Gora.
Ksiądz biskup Wypych złożył stypendystom i ich rodzicom gorące gratulacje. Podziękował dr Łucji Mirowskiej-Kopeć i Komitetowi Stypendialnemu im. św. Jana Pawła II za ,,wielki wkład pracy i oddanie sprawie przyznawania prestiżowych stypendiów, w wysokości 5 tys. dolarów każde”.
Stypendia ,,to wyraz wdzięczności i pamięci dla św. Jana Pawła Wielkiego” podkreślił biskup.
Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy są zaangażowani w działalność Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, Ojcom Jezuitom i Ojcom Legionistom Chrystusa za ,,ich wysiłki w formacji polonijnych stypendystów”, Mario Mikoda, prezesowi Fundacji Kopernikowskiej za pomoc i udostępnianie lokalu na spotkania w siedzibie fundacji, sponsorom finansowym, dzięki czemu stypendia mogą być fundowane tak młodzieży polonijnej, jak również kapłanom studiującym w Rzymie.
Ks Jason Huynh opowiadł o swojej duszpasterskiej posłudze. Podzielił się refleksją o świętości Jana Pawła II, którego miał okazję spotkać podczas kilkuletniego pobytu w Rzymie. Podziękował ks. bp Wypychowi za zwrócenie uwagi na nieprzemijające wartości zawarte w zaprezentowanych encyklikach.
Wyraził radość, że teraz będzie mógł przewodniczyć pracy formacyjnej zdolnych, polskich stypendystów, aby przyszłe współdziałania były naznaczone wartościami chrześcijańskimi. Tegoroczne zajęcia formacyjne będą się odbywały w parafii Cyryla i Metodego w Lemont.
Ks. prałat Idzi Stacherczak – sekretarz wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii ze wzruszeniem wspominał osobiste spotkania z Janem Pawłem II. Przypomniał o rozszerzeniu przez ks. bp Wypycha zakresu działalności Ligii i otwarciu się na Polonię, ze szczególnym zainteresowaniem młodzieżą, która będzie w przyszłości odpowiedzialna za budowanie chrześcijaństwa.
Ksiądz Stacherczak był przekonany, że każdy ze stypendystów będzie pamiętał, że katolicka organizacja wspierała ich w kształtowaniu umysłu, sumienia i ducha, bo jak podkreślił ,,dobro się zawsze pamięta”.
– Niech Duch Święty ich zawsze oświeca, prowadzi, napełnia mądrością życiową. Tego nam potrzeba bardzo wiele, szczególnie w świetle ostatnich doniesień dzienników telewizyjnych. Myślę, że to będzie dobro ziarno rzucone w ziemię – życzył stypendystom ksiądz prałat Stacherczak.
Do komisji stypendialnej w związku z trzecią edycją rozdania stypendiów wpłynęło 37 wniosków. Ewaluacji wniosków i oceny prac komitet dokonał w następującym składzie: Anna Dunajewski, Ewa Soroko, Patricia Urbaniak, Łucja Mirowska-Kopeć.
Wymienione panie, jak również Urszula Gawlik i Mario Mikoda reprezentując komitet wzięli osobiście – a nie wirtualnie – udział w uroczystości.
W ciągu trzech lat przyznanych zostało 31 stypendiów.
Ks. bp Andrzej Wypych zwracając się do studiującej młodzieży niejednokrotnie powtarzał: – Wy się uczcie, a ja się będę starał, żebyśmy znaleźli pieniądze… Oni ( red. młodzi ludzie) są źrenicą mojego oka, bo zależy mi na tym, aby byli lepsi – podkreślił.
Czuję to, co Ojciec Święty, wtedy, kiedy jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła mówił do nas, kleryków w seminarium: ,,Wy jesteście źrenicą moich oczu” – powiedział biskup Wypych podczas jednej z rozmów, kiedy wspominał swoje niezwykłe spotkania ze św. Janem Pawłem II.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama