„Kraina tysiąca jezior”, „zielone płuca Polski”, „jeden z cudów natury…” lub po prostu, „Mazury!” Lista wspaniałych określeń, jakimi można opisać piękno regionu Warmii i Mazur jest na pewno bardzo długa. To jedno z najbardziej uroczych miejsc w naszej ojczyźnie! Region, w którym znajduje się aż ponad 3000 jezior. Z góry wygląda, jak niebieski ptak rozpościerający skrzydła nad lasami pachnącymi grzybami i jagodami. Tu doświadczyć możemy wszelkich wodnych rozrywek, lub wybrać się na wędrówkę, czy przejażdżkę konną przez gęste stare lasy. Dla zdrowia możemy się udać do okolicznych kurortów i uzdrowisk, a podniebienie możemy ucieszyć smakami z regionalnej kuchni, które znaleźć możemy na kartach licznych, wspaniałych restauracji znajdujących się na przystaniach wokół błękitnych jezior. Nic dziwnego, że w Polsce uważa się wakacje w tym rejonie za konieczność!
Potwierdzał to mój ojciec i wujkowie, którzy wiele czasu spędzili na Pojezierzu Mazurskim. Tam zdobyli swoje patenty i doświadczenie żeglarskie i tam również przeżyli jedne z najpiękniejszych chwil polskiego lata podczas swojej młodości. Żeglując z Tatą i z wujkami po jeziorze Michigan wzdłuż wybrzeża Chicago często słuchałam ich opowieści o tym, jak piękne jest to przeżycie płynąć pod błękitnym niebem z wypełnionymi wiatrem żaglami na Jeziorach Mazurskich. Choć wyprawy żeglarskie po olbrzymim jeziorze w Chicago były też wspaniałym przeżyciem, nie mogłam się doczekać przygody w regionie warmińsko-mazurskim, która mnie czekała podczas trasy zdjęciowej do programu Flavor of Poland. Musiałam zobaczyć na własne oczy to, o czym opowiadali mi żeglarze z mojej rodziny. Dziś stwierdzam, że było to jeszcze lepsze niż z ich opowieści!
Przygody ekipy Flavor of Poland na Warmii i Mazurach nie zaczęły się jednak od atrakcji wodnych, ale od odwiedzin w mieście, w którym kiedyś zamieszkiwał sam Mikołaj Kopernik. Czyli, w Olsztynie! Tu odkryłam średniowieczną historię stolicy regionu, zwiedzając jej uroczy rynek i zabytki. Mieści się tu m.in. stary Zamek Kapituły Warmińskiej, którego początki sięgają 14 wieku. Jego najznamienitszym mieszkańcem był sam Kopernik, który jako administrator dóbr kapituły sprawował w nim swój urząd. To tutaj astronom napisał ważny traktat o pieniądzach i przeprowadził liczne obserwacje astronomiczne, szczególnie koncentrując się na planetach i zjawisku związanym z równonocą wiosenną i jesienną. Na ścianach zamku do dziś znajduje się niezwykła pamiątka po Mikołaju Koperniku – tablica astronomiczna która służyła mu do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy. Stół astronomiczny, który zbudował, stoi w pobliżu wejścia do komnaty zamkowej, a wewnątrz znajduje się ekspozycja poświęcona życiu i pracy astronoma. Odkrycie tych pamiątek życia i twórczości światowej sławy polskiego astronoma było dla mnie naprawdę wyjątkowym doświadczeniem.
Po tym niezwykłym historycznym spacerze przez stolicę regionu w końcu wyruszyłam na swoją pierwszą przygodę wodną w polskiej krainie tysiąca jezior! Była to dość szybka wyprawa nowoczesną motorówką przez jezioro Ukiel, na którego brzegach położony jest Olsztyn. Punktem docelowym tej wyprawy był obiad w lokalnej restauracji pod nazwą, Słoneczna Polana. Tam czekał na mnie obiad składający się z najlepszych regionalnych smaków, przygotowany przez współwłaściciela i szefa kuchni lokalu, Andrzeja Zielaskiewicza. Ta specjalna warmińsko-mazurska uczta opierała się na jednym, głównym składniku z którego słynie region, a mianowicie na słodkowodnych rakach! Do degustacji szef kuchni przygotował m.in. kremową zupę z raków, słodkowodnego dorsza posypanego mięsem z mazurskich raków, podanego z bukietem delikatnie wysmażonych, wiosennych warzyw, grillowany filet z sandacza polany kremem z ziół i sosem rakowym, jak również pierogi z mięsem łososia! To była prawdziwa uczta składająca się z ulubionych smaków regionu Warmii i Mazur!
Po pysznym doświadczeniu w Słonecznej Polanie w Olsztynie czekały na mnie kolejne niespodzianki w tej pięknej krainie. Wyruszając poza stolicę w głąb regionu trafiliśmy z ekipą do największej i najbardziej nagrodzonej hodowli ślimaków w Polsce, którą jest Eko Snails Garden w Krasinie. Tutaj udało mi się przeprowadzić rozmowę z właścicielami hodowli na temat wartości polskich ślimaków i ich eksportu dziś na świecie. Okazuje się, że nasze polskie winniczki już od lat królują na stołach ekskluzywnych restauracji w Europie i na świecie (np. we Francji i Hiszpanii!). O szczegółach hodowli, handlu i potraw z polskich ślimaków dowiecie się już w piątym odcinku Flavor of Poland w tę nadchodzącą sobotę.
W pobliżu hodowli znajduje się kolejna ciekawa atrakcja i ważny zabytek historyczny regionu którego nie mogłam też pominąć. Trafiając na miejsce odkryłam ciekawy fakt że w regionie warmińsko-mazurskim statki nie tylko płyną po wodach, ale jeżdżą też po lądzie! A to wszystko za sprawą Kanału Elbląskiego, który łączy jeziora Mazurskie Zachodnie z Zalewem Wiślanym, pokonując ponad 300-metrową różnicę między poziomami wody tych akwenów! Kanał Elbląski jest uważany jako jeden z najważniejszych historycznych wynalazków technologicznych, a także za jeden z siedmiu cudów Polski.
Choć wszystkie doświadczenia w pięknym regionie Warmii i Mazur były niezapomniane, jednak najbardziej sentymentalną i pamiętną chwilą była dla mnie wyprawa żeglarska w Giżycku. Zanim opuściłam region, udało mi się wypłynąć żaglówką po tym słynnym mazurskim jeziorze, które kiedyś istniało tylko w opowieściach mojego Taty. W końcu zrozumiałam, dlaczego opowiadał o nim z tak wielkim sentymentem. To doświadczenie, które zdecydowanie polecam wszystkim!
W obecnych okolicznościach wycieczka na Mazury jest może nieco utrudniona, ale zbliża się lato, a więc warto na Mazury wyruszyć, choćby tylko przez telewizję. Na szczęście mamy taką możliwość. Pojedźmy więc wszyscy na Mazury w tę sobotę 30 maja o godzinie 11 am na kanale WTTW PBS Chicago!
Odcinek również można obejrzeć na kanale publicznym, Create, w poniedziałek, 1 Czerwca o godzinach 11 am i 3 pm czasu Chicago.
Po więcej informacji na temat programu Flavor of Poland zapraszam do odwiedzenia strony http://www.flavorofpoland.com. Z kolei w mediach społecznościowych umieszczane są wszelkie aktualności odnośnie programu i ciekawostki z mojej podróży po Polsce: @flavorofpoland na Instagram, Facebook i Twitter.
Prowadząca dla Was program:
Aleksandra August
Aleksandra August jest pochodzącą z Tuchowa koło Tarnowa amerykańską aktorką, absolwentką kierunku teatralnego na Northwestern University, grającą w teatrze i produkcjach filmowych. Ostatnio prowadzi niezwykle popularny program „Flavor of Poland”, emitowany w amerykańskiej telewizji publicznej (PBS, Create). Więcej informacji w wywiadzie z Aleksandrą August na naszej stronie internetowej.
Zdjęcia: Flavor of Poland
Reklama