W Szkole im. gen. Władysława Andersa, która w minionym roku obchodziła czterdziestolecie istnienia, wieloletnią tradycją są połączone z jasełkami świąteczno-noworoczne spotkania z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli.
Witając uczestników jasełek, dyrektor szkoły Wiesław Dziedzic powiedziała, że to czas szczególny dla każdego z nas, gdyż mamy okazję uczestniczyć w obchodach Świąt Bożego Narodzenia, co dla Polaków na obczyźnie stanowi bardzo ważny element integrujący środowisko. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, sianko pod obrusem, śpiewane przy choince kolędy przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których chętnie będą wracały w swoim dorosłym życiu i przekazywały je kolejnym pokoleniom. Dyrektor podkreśliła, że okres Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku, to nie tylko spotkania w rodzinnym gronie, ale także spotkania w szkole. Zaapelowała, aby te świąteczne dni zapisały się w naszych sercach głęboko i szczęśliwie, a wspólne kolędowanie umocniło w sercach uczniów, rodziców i nauczycieli przywiązanie do polskich tradycji świętowania Bożego Narodzenia.
– Niech to światełko choinki, symbol radości z narodzenia Jezusa oświetla zawsze wasze życie i pozwala odnaleźć właściwą drogę, a przez cały rok od poniedziałku do niedzieli niech was łączy, a nie dzieli – powiedziała dyrektor Wiesława Dziedzic składając uczniom i rodzicom życzenia świąteczno-noworoczne. Dyrektor placówki wyraziła nadzieję, że szkoła, która ma czterdziestoletnią tradycję nadal będzie prowadziła misję sobotniego nauczania polskich dzieci i młodzieży bez względu na przejściowe problemy związane z likwidacją parafii pw. św. Tekli, gdzie szkoła się mieści.
Zgromadzona w sali gimnastycznej kilkuset osobowa publiczność obejrzała ciekawy spektakl bożonarodzeniowy, który pod kierownictwem Jadwigi Cisowskiej wystawili uczniowie z wszystkich klas. Do tradycji świątecznych spotkań w tej szkole należy także dzielenie się opłatkami oraz wizyta Świętego Mikołaja, który obdarowuje uczniów prezentami. W tym roku szkolnym udało się je przygotować dzięki wsparciu firm: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, sieci sklepów „Shop & Save” oraz największego dystrybutora polskich produktów spożywczych w USA – Lowell International Foods.
Uczniowie szkoły, która jako pierwsza na świecie, za swojego patrona obrała gen. Władysława Andersa – słynnego dowódcę polskich żołnierzy, zdobywców Monte Cassino – z zaangażowaniem włączają się w kultywowanie polskich tradycji żołnierskich i narodowościowych. Od kilku lat są opiekują się Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Uczestniczą w licznych konkursach szkolnych i międzyszkolnych. W zorganizowanym z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich konkursie plastycznym, uczeń klasy szóstej Kacper Oleksy zdobył trzecie miejsce, a Aleksandra Chudy i Patryk Sikorski zostali wyróżnieni. W lutym młodzież weźmie udział w konkursie piosenki polskiej. W marcu odbędzie się konkurs pianistyczny.
W świąteczno-noworocznym spotkaniu wzięła udział była dyrektor placówki Wanda Penar, członek Rady Dyrektorów ZNP oraz wieloletnia nauczycielka tej szkoły Maria Serafin. Obecne były przedstawicielki wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Roszek i Elżbieta Wajdeman oraz komisarz Okręgu XIII Związku Narodowego Polskiego, Wanda Juda.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak
Reklama