Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 03:17
Reklama KD Market

Tragiczny rok w USA: 16 strzelanin, 89 zabitych

Rok 2012 zapisał się w statystkach jako jeden z najgorszych pod względem liczby strzelanin w miejscach publicznych. W ciągu minionych 12 miesięcy doszło do nich aż 16 razy. Strzały padały w świątyniach, kinach, centrach handlowych i szkołach. 89 osób poniosło śmierć z ręki uzbrojonych szaleńców.
Rok 2012 zapisał się w statystkach jako jeden z najgorszych pod względem liczby strzelanin w miejscach publicznych. W ciągu minionych 12 miesięcy doszło do nich aż 16 razy. Strzały padały w świątyniach, kinach, centrach handlowych i szkołach. 89 osób poniosło śmierć z ręki uzbrojonych szaleńców.



Według danych zebranych przez portal MotherJones.com co najmniej 151 osób padło w USA w zakończonym właśnie roku ofiarami masowych strzelanin (mass shootings). 89 z nich w wyniku odniesionych ran zmarło. Wielu rannychnigdy nie powróci w pełni do zdrowia.

Za masową strzelaninę (ang. mass shooting) przyjmowane są zdarzenia, w których sprawca lub sprawcy otwierają ogień do przypadkowych, nieuzbrojonych osób. Nie wyklucza to sytuacji, kiedy wśród ofiar są osoby znane sprawcy.

Do tych tragicznych wydarzeń dochodziło w minionym roku w miejscach, które powszechnie uważane są za bezpieczne. Strzały padały w świątyniach, salonach piękności, kawiarniach, kinach i szkołach. Choć w wielu przypadkach motywy zbrodni pozostają nie wyjaśnione, sprawcy pociągali za spust pod wpływem emocjonalnych zaburzeń, złości czy chęci zemsty na bliskich lub współpracownikach.

Oto lista strzelanin, w których zginęło w minionym roku 89 osób (liczba ofiar śmiertelnych nie obejmuje sprawców).

22 lutego – 5 osób zginęło w spa w Norcross w stanie Georgia, kiedy uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do klientów i pracowników. Sprawca zabił swoje siostry i ich mężów.

26 lutego – jedna osoba poniosła śmierć, a 20 zostało rannych, kiedy uzbrojeni sprawcy otworzyli ogień do gości klubu nocnego w Jackson w stanie Tennessee.

27 lutego - trzech uczniów Chardon High School w Ohio zostało zastrzelonych przez kolegę z klasy.

8 marca – dwie osoby poniosły śmierć, a siedem zostało rannych kiedy uzbrojony w półautomatyczną broń sprawca otworzył ogień w szpitalu psychiatrycznym w Pittsburghu w stanie Pensylwania.

31 marca – dwie osoby zginęły, a 12 zostało rannych w czasie strzelaniny przed domem pogrzebowym w North Miami na Florydzie.

2 kwietnia – 43-letni mężczyzna zastrzelił siedem osób na terenie Oikos University w Oakland, w Kalifornii. Ranne zostały trzy osoby. Sprawca był byłym studentem uczelni.

6 kwietnia – dwóch mężczyzn zastrzeliło trzy osoby i raniło dwie kolejne w Tulsie, w stanie Oklahoma. Według śledczych, do zabójstw doszło na tle rasowym – sprawcy byli biali, ich ofiary to Afroamerykanie.

29 maja – pięć osób zostało zastrzelonych w kawiarni w Seattle w stanie Waszyngton.

9 lipca – w strzelaninie podczas turnieju piłkarskiego w Wilmington w stanie Delaware śmierć poniosły trzy osoby. Celem sprawców był organizator imprezy, który zmarł w wyniku odniesiony ran.

20 lipca – w masakrze w kinie w miejscowości Aurora w Kolorado zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

5 sierpnia – sześć osób zostało zastrzelonych w świątyni sikhów, na przedmieściach Milwaukee w Wisconsin.

14 sierpnia – trzy osoby zginęły na terenie Texas A&M University z ręki 35-letniego mężczyzny

27 września – zwolniony z pracy 36-latek otworzył ogień do byłych współpracowników w firmie Accent Signage Systems w Minneapolis, w stanie Minnesota, zabijając pięć osób i raniąc trzy kolejne.

21 października – trzy kobiety pracujące w salonie piękności w Brookfield w stanie Wisconsin zostały zastrzelone przez 45-letniego mężczyznę. Wśród ofiar była żona sprawcy, która wzniosła pozew o rozwód

11 grudnia – 22-latek otworzył ogień w centrum handlowym na przedmieściach Portland w stanie Oregon. Zginęły dwie osoby.

14 grudnia – 27 osób zginęło w masakrze w Newtown w Connecticut. 20-letni sprawca zastrzelił 20 dzieci, sześć nauczycielek i swoją matkę.

in

 

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama