Nowy rok – czy jest lepszy czas, żeby przyjrzeć się swoim finansom? Wśród licznych postanowień warto zastanowić się, jak lepiej zarządzać pieniędzmi, na które tak ciężko pracujesz. Uważnie przeanalizuj, ile wynoszą w skali miesiąca twoje stałe wydatki, takie jak spłata kredytu, rozrywka i dojazdy. W wielu przypadkach wystarczy zrobić listę wydatków, aby zobaczyć, gdzie masz pole manewru.
Możesz na przykład przeanalizować usługi, z których korzystasz, aby upewnić się, że płacisz za nie njniższą możliwą cenę. Dobrym przykładem, gdzie można porównywać ceny, są polisy ubezpieczeniowe.
Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety cenowe za ten sam zakres ubezpieczenia. Skonsultuj się z agentem, bo może okazać się, że zaoferuje nową obniżkę, na przykład za bezpieczną jazdę. Można również obniżyć koszty pojazdu czy mieszkania, decydując się na wyższy udział własny. Im jest on większy, tym składki mniejsze. Warto rozważyć początkową wypłatę z własnej kieszeni w wysokości 3 tys. dol. zamiast 500.
By oszczędzać pieniądze na rachunkach, warto rozważyć zakup nowych, bardziej energooszczędnych urządzeń. „Inteligentne” termostaty mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, rejestrując nawyki użytkowników i włączając „tryb nocny” lub „tryb poza domem”, co automatycznie obniży koszty klimatyzacji i ogrzewania.
Kuszącym sposobem zmniejszenia wydatków na droższe towary lub większe zakupy jest uzyskanie karty kredytowej sklepu. Sieci oferują wówczas zniżki w wysokości 15 procent w dniu zakupów. Wadą takich kart jest to, że oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku innych kart kredytowych. W przypadku spóźnionej płatności możesz być obciążony opłatami, które przewyższą oszczędności w momencie zakupu. Kolejnym minusem jest to, że dodatkowa karta kredytowa może wpłynąć na obniżenie oceny kredytowej niektórych klientów.
Jeśli korzystasz z karty kredytowej, która nie przynosi żadnych korzyści, rozejrzyj się za kartą oferującą zwrot gotówki za zakup benzyny czy miesięczne rachunki lub przyznaje punkty, które można wymienić na inne produkty lub usługi.
Oto dodatkowe wskazówki, które pomogą ci zaoszczędzić gotówkę:
– Szukaj alternatywy dla usług takich jak telewizja kablowa czy satelitarna oraz dostawców internetu. Pytaj o rabaty lub inne pakiety. Zawsze upewnij się, że zniżka nie jest równoznaczna ze zgodą na świadczenie dodatkowych usług. W razie niezadowolenia z usługi rozejrzyj się za innym dostawcą.
– Pamiętaj o sezonowej, zapobiegawczej konserwacji sprzętu w domu, jak wymiana filtrów powietrza i wody oraz oczyszczeniu, i sprawdzeniu pieca i komina. Dom jest jak pojazd w tym sensie, że oszczędzasz na dłuższą metę, jeśli twój samochód jest sprawny.
– Dowiedz się, gdzie szukać rabatów. Są strony internetowe z kuponami; można też znaleźć oferty specjalne w mediach społecznościowych i na stronach sprzedawców. Można również zapisać się na otrzymywanie powiadomień o nadchodzących wyprzedażach.
– Unikaj zakupów tylko dlatego, że coś jest w promocji. Kupuj to, czego potrzebujesz, wtedy gdy tego potrzebujesz. Sprawdzisz to, zadając sobie pytanie: czy kupiłbym ten produkt, gdyby nie był przeceniony?
Więcej informacji na temat mądrego planowania wydatków znajdziesz na stronie: www.bbb.org
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Marszałek
fot.Pixabay.com
Reklama