Im bliżej wyborów, tym więcej oszustw politycznych
- 10/30/2018 05:36 PM
Oszuści nie przepuszczą okazji zbliżających się wyborów, aby wykorzystać swoje nic nie podejrzewające ofiary. Dlatego telefony od politycznych ankieterów dopytujących, na kogo zagłosujesz, nie należą dziś do rzadkości. Podobnie jak telefony od oszustów podszywających się pod ankieterów.
BBB ostrzega konsumentów, że do wyborów 6 listopada pojawi się jeszcze sporo fałszywych ankieterów, wolontariuszy, a nawet kandydatów. Najbardziej trzeba uważać na:
Zbiórki. Dzwoni do ciebie ktoś, kto podaje się za reprezentanta kandydata politycznego i zbiera pieniądze na jego kampanię. Zbiórka może być prowadzona na konkretny cel, na przykład na reformę służby zdrowia, lub w imieniu jakiejś grupy, np. weteranów. Z relacji ofiar tego przekrętu wynika, że rozmówcy zazwyczaj są nachalni i naciskają na natychmiastowe działanie. Nawet jeśli telefonująca do ciebie osoba nie jest oszustem, niektóre grupy przeprowadzające zbiórki są słabo zarządzane i nie wydają pieniędzy tak, jak obiecują.
Ankiety. Dzwoni do ciebie ktoś, kto przeprowadza sondaż polityczny. Ankieter zadaje pytania dotyczące nadchodzących wyborów. Za kilka minut twojego czasu i twoją opinię oferuje kartę podarunkową lub inną nagrodę. Po zadaniu kilku pytań, brzmiących wiarygodnie, rozmówca zwykle prosi o numer karty kredytowej w celu opłacenia kosztów wysyłki i podatków „nagrody”, którą wygrałeś. Pamiętaj, prawdziwe sondażownie rzadko oferują nagrody za wypełnienie ankiety i nigdy nie proszą o numer karty kredytowej.
Fałszywi kandydaci. Dzwoni do ciebie ktoś, kto brzmi jak jeden z kandydatów. Możesz nawet usłyszeć głos samego prezydenta, który prosi cię o złożenie datku. Oszuści używają w tym przypadku głosów prawdziwych polityków, najczęściej zapożyczonych z przemówień i wystąpień medialnych. Dzięki technologii cyfrowej głosy te brzmią bardzo realistycznie. W nagraniu polityk prosi cię o datek. Możesz go złożyć łącząc się jednym przyciskiem z agentem, który przyjmie od ciebie numer karty kredytowej. Ponieważ prawdziwi politycy również używają nagrań, często bardzo trudno rozpoznać, które nagranie jest fałszywe.
Należy jednak pamiętać, że we wszystkich przypadkach udostępnienie poufnych danych osobistych oraz numeru karty kredytowej może narazić cię na niepotrzebne koszty, a nawet kradzież tożsamości. I choć powyższe przykłady dotyczą oszustw telefonicznych, oszuści mogą używać również innych metod kontaktu: drogą pocztową, emailową, przez media społecznościowe, SMS-y, mogą nawet pojawić się osobiście w drzwiach twojego domu.
Aby uniknąć oszustw politycznych, zastosuj się do następujących wskazówek zebranych przez BBB:
– Złóż datek bezpośrednio w biurze kampanii. Aby upewnić się, że pieniądze trafią bezpośrednio na poczet kampanii, ofiarodawcy powinni złożyć je na oficjalnej stronie internetowej kandydata lub w lokalnym biurze jego kampanii.
– Uwaga na podejrzane telefony. Na wyświetlaczu może pojawić się numer pochodzący z Washington DC lub z biura kampanii znanego polityka, lecz pamiętaj, numery te mogą być również sfałszowane dzięki dzisiejszej zaawansowanej technologii.
– Uwaga na oferty z nagrodami. Gdy dzwoniący do ciebie polityczny ankieter mówi, że za udział w sondażu możesz wygrać nagrodę, po prostu odłóż słuchawkę. Firmy przeprowadzające sondaże polityczne rzadko rozdają nagrody, więc potraktuj to jako chorągiewkę ostrzegawczą (zwłaszcza jeśli proszony jesteś o pokrycie kosztów wysyłki i podatków).
– Nie ujawniaj swoich poufnych informacji osobistych lub bankowych. Ankieterzy mogą wypytywać cię o głos lub sympatie polityczne, a nawet dane demograficzne, jak wiek czy rasa, lecz z pewnością nie potrzebują twojego numeru Social Security czy numeru karty kredytowej!
– Zanim złożysz datek, sprawdź daną organizację. Zachowaj szczególną ostrożność w odniesieniu do linków pojawiających się w mediach społecznościowych lub w emailach. Nie otwieraj ich! Wpisz adres internetowy organizacji bezpośrednio w pasku adresowym lub w wyszukiwarce.
Sprawdź wiarygodność firmy na stronie BBB.org. Więcej na temat oszustw dowiesz się na BBB.org/ScamTips.
Pamiętaj, jeżeli podejrzewasz oszustwo, koniecznie zgłoś to do www.bbb.org/scamtracker, aby ostrzec innych. Bezpłatnie przeszukuj naszą bazę danych ask.bbb.org, aby znaleźć wiarygodne przedsiębiorstwa oraz więcej cennych porad dla konsumentów. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Marszałek
fot.Michael Reynolds/Epa/REX/Shutterstock
Reklama