Wiele małych przedsiębiorstw przyjmuje płatności przez platformę Square, która umożliwia wykonywanie przelewów przez urządzenia mobilne w zamian za niewielką opłatę.
Jednak rosnąca popularność tej metody regulowania należności przyciąga też wielu oszustów. Wysyłają oni fałszywe wiadomości w celu zdobycia poufnych informacji użytkowników platformy.
Na czym polega oszustwo?
W skrzynce pocztowej czeka na ciebie nowy e-mail. Nadawcą jest Square, a logo firmy widnieje pod wiadomością. Wszystko wygląda bardzo wiarygodnie, lecz to tylko pozory.
Treść takiej fałszywej wiadomości bywa różna. Często informować będzie o płatności, która czeka na zatwierdzenie – by uśpić twoją czujność, e-mail zawierać może szczegółowe dane nieistniejącej karty kredytowej.
Innym razem otrzymasz powiadomienie o kliencie, który domaga się zwrotu pieniędzy. W obu przypadkach zostaniesz poproszony/poproszona o kliknięcie w łącze “Szczegóły płatności/zwrotu” lub “Wykonaj przelew”.
W żadnym przypadku nie należy klikać w łącze. Istnieje ogromne ryzyko, że twój komputer zostanie zarażony złośliwym oprogramowaniem, które wykradnie loginy i hasła do twoich kont oraz inne poufne informacje, między innymi numery Twoich kart kredytowych.
Jak nie dać się oszukać?
– Upewnij się, że korzystasz z bezpiecznego adresu URL sieci Square. Celem wielu fałszywych wiadomości jest przekierowanie cię na niezabezpieczoną stronę internetową, gdzie wprowadzisz swój login, hasło i inne osobiste informacje. Zawsze dokładnie sprawdź, czy połączenie ze stroną internetową jest bezpieczne. Jak to zrobić? W polu adresu przeglądarki powinno znajdować się “https://squareup.com/login”, a przy adresie – ikona zamkniętej kłódki z nazwą firmy Square, Inc.
– Uważnie wypatruj oznak fałszerstwa. Częste błędy gramatyczne, nieznajomy adres e-mail oraz nagabujący ton wypowiedzi to znaki charakterystyczne fałszywych wiadomości.
– Pilnie strzeż swoich informacji osobistych. Nigdy nie dziel się numerami swoich kart kredytowych, numerem ubezpieczenia społecznego, a nawet numerem telefonu z osobami nieznajomymi – szczególnie, jeśli osoba taka sama nawiązała z tobą kontakt.
Więcej informacji
By dowiedzieć się więcej o tego typu oszustwach oraz jak ich unikać, odwiedź stronę BBB.org/phishingscam.
Jesteś użytkownikiem Square, który padł ofiarą tego oszustwa? Pomóż innym uniknąć podobnego losu. Podziel się swoimi doświadczeniami na BBB Scam Tracker.
NOTA: W poniedziałek, 18 czerwca BBB wraz z Federalną Komisją Handlu (FTC) rozpoczęło inicjatywę zwalczania oszustw, które obierają za cel małe przedsiębiorstwa. Odwiedź stronę BBB.org/SmallBusiness, by dowiedzieć się więcej.
Tłum. Alex Kollajtis
fot.Dwight Eschliman/Aquare, Inc.
Reklama