Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 19:30
Reklama KD Market

Loteria wizowa DV-2019. Ostatnia szansa na amerykański sen?

Niewiele ponad trzy tygodnie pozostały do ostatecznego terminu składania podań o udział w loterii wizowej DV-2019. Niewykluczone, że dla naszych rodaków będzie to ostatnia szansa na uzyskanie statusu stałego rezydenta Stanów Zjednoczonych w drodze losowania. Choć loteria wizowa to dla Polaków żadna nowość, co roku wracają te same pytania, a wśród nich: „Czy w loterii mogą brać udział osoby nieudokumentowane?”. Na życzenie naszych czytelników przypominamy loteryjne fakty i rozstrzygamy wątpliwości.

O czym jedni marzą i czekają nieraz długimi latami, do innych przychodzi za sprawą szczęścia. Co roku do 50 tysięcy osób na całym świecie uśmiecha się los w postaci wizy uprawniającej do stałego pobytu i podjęcia pracy w Stanach Zjednoczonych. 3 października o godz. 12 w południe ruszyła kolejna loteria wizowa DV-2019, w której ponownie mogą brać udział obywatele Polski. Choć podania przyjmowane są do 7 listopada, amerykański Departament Stanu sugeruje, żeby nie czekać do ostatniego tygodnia, gdyż zwiększony napływ zgłoszeń może spowodować opóźnienia w funkcjonowaniu strony internetowej.

Największą nowością w tegorocznej loterii jest fakt, że może być ona ostatnią. W związku z zaostrzoną polityką imigracyjną nowej administracji prezydent Trump na początku sierpnia poparł projekt ustawy republikańskich senatorów, który wśród licznych obostrzeń dotyczących obecnego systemu legalnej imigracji eliminuje program loterii wizowej. Zdaniem autorów projektu program wiz dla imigrantów różnej narodowości (ang. Diversity Visa Lottery Program) mimo swojej nazwy nie promuje różnorodności i ma wątpliwą wartość i gospodarczą, i humanitarną.

Przypominamy, że podania można składać wyłącznie drogą elektroniczną do północy (czasu wschodniego) do wtorku 7 listopada 2017 r. na witrynie internetowej dvlottery.state.gov. Prawo zezwala na wypełnienie tylko jednego zgłoszenia przez uczestnika lub w jego imieniu. Warto wziąć pod uwagę, że Departament Stanu korzysta z technologii wykrywania wielokrotnych zgłoszeń, a więc próba wysłania wielu podań skończy się dyskwalifikacją uczestnika. Zgłoszenia spóźnione lub przesłane w formie pisemnej nie będą przyjmowane. Proces rejestracji w loterii jest całkowicie bezpłatny i kończy się otrzymaniem numeru weryfikacyjnego, który należy zapisać i zachować, gdyż stanowi on klucz do amerykańskiego snu.

Kto może wysłać zgłoszenie? Podstawowym warunkiem jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia lub przynajmniej dwuletniego doświadczenia zawodowego. Dopiero po wylosowaniu 50 tys. szczęśliwców z całego świata będą musieli przejść szczegółowy proces weryfikacyjny, obejmujący m.in. sprawdzanie stanu zdrowia i niekaralności.

Największą nowością w tegorocznej loterii jest fakt, że może być ona ostatnią"



Spośród poprawnych zgłoszeń komputer wylosuje uczestników zgodnie z zasadami dostępności wiz dla każdego regionu oraz kraju. Jednak jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy zostałeś wytypowany w loterii, jest odwiedzenie strony dvlottery.state.gov i sprawdzenie statusu uczestnika za pomocą wspomnianego numeru weryfikacyjnego. Sprawdzenie statusu uczestnika będzie możliwe od 1 maja 2018 do końca września 2019 roku na stronie dvlottery.state.gov

Departament Stanu nie wysyła listów ani powiadomień drogą e-mailową. Rząd USA nigdy nie zawiadamiał o wylosowaniu pocztą elektroniczną i nie ma planów korzystania z e-maila w tym celu w programie DV-2019. Zawiadomienia o wylosowaniu przesłane e-mailem lub pocztą są fałszywe i nie pochodzą z Departamentu Stanu.

Na listę krajów mogących brać udział w loterii Polska wróciła w roku budżetowym 2013. W związku z dużą liczbą naszych rodaków emigrujących do USA Polska była wykluczona z loterii przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) w poprzednich latach.

Jak co roku do wylosowania jest 50 tys. wiz uprawniających do stałego pobytu i podjęcia pracy w Stanach Zjednoczonych. Do udziału w loterii wizowej każdego roku zgłaszają się miliony obcokrajowców. W roku ubiegłym przyjęto ponad 8 mln aplikacji. Z Polski zaakceptowano 863 zgłoszenia. W roku 2015 961 Polaków wylosowało prawo ubiegania się o zieloną kartę.

Departament Stanu udostępnił tłumaczenie szczegółowych instrukcji udziału w loterii na język polski. Można je uzyskać, wpisując hasło „DV-2019 Polish” w okno wyszukiwarki Google lub pod adresem https://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2019-Instructions-Translations/DV-2019-POLISH.pdf

Do naszej redakcji wpłynęły pytania od czytelników, czy w loterii wizowej mogą brać udział nieudokumentowane osoby przebywające na terenie Stanów Zjednoczonych. Według instrukcji loterii w punkcie 10. najczęściej zadawanych pytań mowa jest o tym, że zgłoszenie może nastąpić z USA lub z dowolnego miejsca na świecie. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy prawnika imigracyjnego Pawła Borucha z kancelarii Law Office of Pawel E. Boruch, Esq. Adwokat podkreśla, że zasady co do tego, kto może kwalifikować się do udziału w loterii, są proste: po pierwsze, trzeba urodzić się w kwalifikującym się kraju, oraz po drugie, należy spełniać wymogi dotyczące wykształcenia lub doświadczenia zawodowego.

Problem dla osoby nieudokumentowanej, która wyśle zgłoszenie, rozpoczyna się tak naprawdę w momencie, kiedy zostanie wylosowana. – Należy pamiętać, że osoby, które „przesiedziały” tu swój pobyt, w momencie wylotu z USA objęte będą 3- lub 10-letnim zakazem wjazdu do USA. W wyjątkowych sytuacjach można wnioskować o „przebaczenie” tego zakazu, jednak w większości przypadków, nawet jeżeli osoba zgłosi się do loterii wizowej i zostanie wylosowana, jeżeli nie może zakończyć procesu ubiegania się o prawo stałego pobytu lub na czas uzyskać przebaczenia (cały proces wydania wizy musi zakończyć się w danym roku fiskalnym, czyli do końca września danego roku), nic na tym nie skorzysta – wyjaśnia Boruch.

Jak na loterię przystało, na rezultaty nie da się w żaden sposób wpłynąć, więc pozostaje trzymać kciuki za uczestników, zdać się na łaskę losu, pocieszając się, że szansa na wygranie w loterii wizowej jest mimo wszystko większa niż trafienia szóstki w Powerball – i wynosi około 1,5 procent.

Joanna Marszałek

[email protected]

Współpraca: Alicja Otap

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama