Limit pamięci czy nielimitowany dostęp dla złodzieja?
- 02/25/2017 05:32 PM
Otwierasz wszystkie e-maile, nawet od nadawców, których nie znasz? Jeżeli tak, sam narażasz się na kradzież tożsamości i szereg związanych z tym problemów. Jednym z powszechnych oszustw jest wiadomość, że osiągnąłeś limit pojemności twojej skrzynki e-mailowej.
Oszukańczy e-mail zazwyczaj wygląda podobnie do wiadomości pochodzących z działu obsługi technicznej twojej firmy lub innego nadawcy, którego znasz. Wiadomość wygląda tak prozaicznie, że łatwo ją otworzyć bez namysłu. Jednak następnym razem zanim to zrobisz, najpierw dobrze się jej przyjrzyj.
Wiadomość informuje, że twoja skrzynka osiągnęła limit pojemności i nie będziesz w stanie dalej wysyłać lub przyjmować e-maili. Ratunkiem ma być kliknięcie na podany link w celu potwierdzenia konta i dodania pamięci. Sprytni oszuści są w stanie nawet sprawić, że link wygląda podobnie do twojego adresu e-mailowego. Jednak jeśli przyjrzeć się mu bliżej, w wielu przypadkach wskazuje, że mamy do czynienia z zagraniczną domeną. Otworzenie linku przeniesie cię do formularza logowania, gdzie będziesz poproszony o wprowadzenie swojego adresu e-mailowego i hasła. Jeżeli to zrobisz, otrzymasz wiadomość potwierdzającą „dodanie pamięci” i rozwiązanie problemu. W rzeczywistości właśnie wpakowałeś się w poważne problemy. Fałszywy formularz logowania umożliwi złodziejom kradzież twojego hasła, które otworzy drzwi do kradzieży tożsamości.
Jak rozpoznać oszustwa polegające na wyłudzeniu danych
– Uważaj na nieznane e-maile zawierające linki i załączniki. Nie otwieraj linków i załączników w wiadomościach z nieznanego źródła.
– Nie wierz własnym oczom. Tylko dlatego, że e-mail wygląda na wiarygodny, wcale nie oznacza, że jest. Oszuści potrafią sfałszować wszystko – od logotypu firmy po adres wychodzącej wiadomości.
– Sprawdź w dziale obsługi technicznej swojej firmy lub u dostawcy internetu, czy faktycznie twoja skrzynka jest zablokowana. Skontaktuj się z nimi bezpośrednio dzwoniąc pod ogólnodostępny numer. Nie klikaj na żadne linki w wiadomości, jeżeli podejrzewasz, że mogą być oszustwem.
– Uważaj na wiadomości, które wyglądają zbyt ogólnie. Oszuści próbują zarzucić sieć na szerokie grono ofiar poprzez przekazywanie jak najmniejszej liczby szczegółów zawartych w fałszywych e-mailach. Uważaj na wiadomości, w których nie ma nazwy, tytułu, pełnego numeru twojego konta lub innych osobistych informacji. Zwróć uwagę, w jaki sposób dział obsługi technicznej w twojej firmie odpowiada na problemy techniczne i bądź świadomy wszelkich zmian i nowych metod.
– Do każdego konta używaj innego, unikalnego hasła. To łatwy sposób na zredukowanie ryzyka na wypadek, gdyby jedno hasło wpadło w niepożądane ręce.
Aby sprawdzić wiarygodność danej firmy oraz po więcej wskazówek dla konsumenta odwiedź stronę www.ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze, Pintereście i Instragramie.
Reklama