Trzy rzeczy pewne: śmierć, podatki i oszustwa podatkowe
- 02/04/2017 04:06 PM
Amerykański Urząd Podatkowy (Internal Revenue Service, IRS) oficjalnie ogłosił rozpoczęcie sezonu podatkowego 23 stycznia. Jednocześnie rozpoczął przyjmowanie zeznań podatkowych – elektronicznie lub tradycyjną drogą papierową. Pamiętajmy, oszustwo podatkowe znalazło się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych oszustw 2016 roku.
Urząd skarbowy przewiduje, że w tym roku zostanie złożonych 153 mln zeznań podatkowych – dla fałszerzy to bardzo podatny grunt. Od jakiegoś czasu IRS ze wzmożoną siłą stara się przeciwdziałać oszustwom związanym ze zwrotami podatkowymi, do których należy również kradzież tożsamości. Jako rezultat tych wysiłków od 2011 r. do listopada 2013 r. IRS zatrzymał 14,6 mln fałszywych zwrotów o wartości 50 miliardów dolarów.
Inspektor generalny niedawno oszacował, że od października 2013 r. Amerykanie zapłacili łącznie ponad 50 mln dol. oszustom udającym agentów IRS. Średnia strata na osobę wynosiła 5200 dolarów.
Niestety szacuje się, że w regionie Chicago i północnego Illinois dużo osób padnie ofiarą oszustw podatkowych. Naszym zadaniem jest przygotować konsumentów do działania – co robić, gdy odbiorą telefon, otrzymają fałszywy e-mail, a w szczególności, gdy już dadzą się nabrać.
Jak uniknąć oszustw podatkowych?
W przypadku fałszywych telefonów po prostu odkładaj słuchawkę. Zapamiętaj: urząd skarbowy nigdy nie kontaktuje się z tobą telefonicznie i nie będzie wymagał natychmiastowej spłaty. Pierwszy kontakt z podatnikiem podejmowany jest zawsze drogą pocztową. IRS nigdy nie będzie żądać od ciebie specyficznej formy zapłaty, ani prosić cię o numer karty kredytowej lub debetowej przez telefon. Ponadto IRS nigdy nie będzie ci grozić wizytą policji i aresztowaniem, jeśli nie uiścisz opłaty. Oszustwa tego typu powinny być od razu zgłaszane pod zakładką „IRS Impersonation Scam Reporting” na stronie irs.gov lub pod numerem 1-800-366-4484.
Nie otwieraj załączników i nie klikaj na linki. Nigdy nie otwieraj załączników w podejrzanym e-mailu. Przekierowuj je od razu na adres [email protected], a następnie usuwaj. Urząd podatkowy nie inicjuje kontaktu z podatnikami e-mailowo, nie wymaga też podawania w e-mailu poufnych informacji finansowych. Oficjalny kontakt z IRS w dalszym ciągu odbywa się za pośrednictwem amerykańskiego urzędu pocztowego.
Uwaga na groźby. Zapamiętaj: IRS nigdy nie grozi podatnikom aresztowaniem, zabraniem prawa jazdy czy deportacją. Nie wymaga też spłaty zaległego rachunku bez zaoferowania podatnikowi możliwości odwołania się od decyzji.
Jakie nowości zgotowali nam oszuści w tym roku podatkowym?
Fałszywe zawiadomienie CP2000 (CP2000 Notice). To stosunkowo nowe oszustwo. Uważaj na e-maile z rozliczeniem związanym z ubezpieczeniem zdrowotnym Affordable Care Act. W załączniku może się znajdować fałszywe zawiadomienie CP2000, które jest powszechnie wysyłane pocztą do amerykańskiego podatnika. Nigdy nie jest wysyłane w formie załącznika w e-mailu.
„Federalny podatek studenta”. Uważaj na telefony od fałszywych agentów, którzy domagają się opłacenia nieistniejącego „federalnego podatku studenckiego”. W tym przypadku oszuści usiłują namówić podatnika do dokonania natychmiastowego przelewu na ich konto.
Kradzież tożsamości związana z podatkami. Według Federalnej Komisji Handlu, od 2009 roku oszustwa związane z podatkami to najszybciej rosnące nadużycie złodziejów tożsamości. Nigdy nie noś ze sobą karty Social Security, chroń swój komputer za pomocą programu antywirusowego i bądź szczególnie ostrożny, gdy idzie o ochronę swych danych personalnych.
Oszustwa dotyczące ulg podatkowych. Zdesperowani konsumenci, którzy zalegają z podatkami, łatwo wpadają w pułapkę oszustów twierdzących, że mogą zwolnić ich z obowiązku płacenia. Swoim ofiarom mówią, że mogą „wynegocjować” spłacenie tylko niewielkiej części długu. Za swoje usługi żądają wysokich opłat z góry – rzędu od 3 to 25 tys. dol. Konsumenci, którzy zmagają się ze spłatą długu wobec skarbówki powinni skontaktować się bezpośrednio z urzędem podatkowym lub stanowym rewidentem.
Innym częstym oszustwem są fałszywi księgowi rozliczający podatki. Wybierając osobę, której powierzasz przygotowanie rozliczeń, pamiętaj, że ostateczną odpowiedzialność ponosisz ty. Przyglądaj się uważnie, co robione jest w twoim imieniu. Wskazówki, jak znaleźć uczciwego księgowego, znajdziesz na stronie internetowej BBB.
W urzędzie podatkowym działa niezależna jednostka pod nazwą IRS Taxpayer Advocate Service, oferująca bezpłatną pomoc osobom, które mają trudności z płaceniem podatków. Podatnicy, którzy potrzebują pomocy z podatkami stanowymi, mogą skontaktować się z Krajowym Stowarzyszeniem Rewidentów Stanowych (National Association of State Auditors), stanowymi skarbnikami i rewidentami, którzy udzielą porady.
Więcej bezpłatnych porad dla konsumenta, łącznie z tym, jak znaleźć uczciwe przedsiębiorstwa, znajdziesz na stronie www.ask.bbb.org
Polub nas na Facebooku, Twitterze i dodaj nas na Instagramie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama