Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 04:30
Reklama KD Market

Największe oszustwa 2016 r. Oszustwa podatkowe nadal numerem jeden



Jak potwierdza nasza specjalna jednostka internetowa do śledzenia oszustw, BBB Scam Tracker, oszustwo podatkowe nadal zajmuje najwyższą pozycję na liście największych oszustw 2016 roku – mimo policyjnej obławy na centralę telefoniczną w Mumbaju w Indiach zorganizowanej we wrześniu ubiegłego roku.

Obława miała ogromne znaczenie w zredukowaniu ilości telefonów fałszywych agentów IRS, jednak BBB zachowuje czujność w związku z możliwym nawrotem oszustwa w zbliżającym się sezonie podatkowym.

Oszuści ciągle próbują tego rodzaju procederu, a złodzieje nie szczędzą czasu i wysiłku. Oszustwa są swego rodzaju „sztuką”, a fałszerze w wielu przypadkach używają tych samych technik, co uczciwi profesjonaliści zajmujący się sprzedażą. Różnicę stanowi fakt, że przekręt może cię kosztować fortunę. I ciągle są nowe osoby, które dają się nabrać.

Trzy największe oszustwa 2016 pozostają te same, co w 2015 r. Są to: oszustwa podatkowe, oszustwa dotyczące ściągania długów oraz dotyczące zakładów i nagród pieniężnych. Do pierwszej dziesiątki dołączyły w tym roku nieuczciwe transakcje internetowe (na miejscu 4.) oraz wyłudzenia (nr 10).

Choć oszustwa dotyczące zakupów internetowych były popularne już w 2015, jako kategoria zostały dodane do Scam Trackera w 2016 r. Oszustwa dotyczące zatrudnienia to również nowość w pierwszej dziesiątce, ponieważ zostały połączone z odrębną niegdyś kategorią pracy chałupniczej. Inną nowością był spadek z pozycji 4. na 7. nieuczciwych firm i osób oferujących obsługę techniczną.

Lista 10 najpopularniejszych oszustw 2016 roku została sporządzona na podstawie ponad 30 tys. zgłoszeń od konsumentów dokonanych na stronie BBB.org/scamtracker. Jest to bezpłatne interaktywne narzędzie, uruchomione w zeszłym roku przez Instytut ds. Zaufania Rynkowego BBB. Należy pamiętać, że nie wszyscy zgłaszający stracili pieniądze, gdyż wielu rozpoznało oszustwo, zanim stało się jego ofiarą, lecz zgłosiło je, aby ostrzec innych.


BBB zachęca konsumentów, by nauczyli się rozpoznawać nieuczciwe transakcje oraz jak ich unikać, przestrzegając wskazówek zamieszonych na stronie bbb.org/avoidscams

Nowym trendem lokalnym, który dał się zaobserwować w Chicago i północnym Illinois w 2016 r. są fałszywi pracownicy przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz firm zajmujących się systemem alarmowym. BBB uważnie obserwuje to zjawisko, zwłaszcza po tym, jak niektóre przedsiębiorstwa użyteczności publicznej poinformowały nas o sprzedaży podrabianych uniformów charakterystycznych dla pracowników gazowni czy elektrowni na letnich festiwalach w Chicago.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

tabelka

tabelka


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama