Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 00:24
Reklama KD Market

Jak bezpiecznie kupować przez internet



Dla wielu osób zakupy przez internet zastąpiły chodzenie do sklepów. Krajowa Federacja Sprzedawców Detalicznych (National Retail Federation) szacuje, że Amerykanie wydadzą łącznie 117 miliardów dolarów na świąteczne zakupy internetowe. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy internetowi sprzedawcy są wiarygodni.

Wielu konsumentów argumentuje, że zakupy przez internet oszczędzają czas i pieniądze, ponadto umożliwiają wysłanie prezentów bezpośrednio do krewnych na całym świecie. Mimo to BBB apeluje o ostrożność. W internecie jest pełno oszustów, którzy próbują okraść kupujących nie tylko z ich pieniędzy, ale również z personalnych informacji. Ponadto wiele sklepów wbrew obietnicom nie jest w stanie dostarczyć towaru na czas przed świętami.

Większość kupujących przygotowuje się do świątecznych zakupów przeglądając towar na stronach i w katalogach. Strony internetowe mają specjalne działy, w których reklamują świąteczne oferty. Jednak tylko dobrze poinformowana osoba jest w stanie ocenić, czy reklamowana oferta faktycznie może oszczędzić ci pieniądze. A więc zanim wprowadzisz do komputera numery swojej karty kredytowej, uważnie przeczytaj terminy i warunki zwrotów oraz szczegóły dotyczące wysyłki. Zapoznaj się również ze wskazówkami BBB dotyczącymi zakupów internetowych.

1. Chroń swój komputer. Zainstaluj na nim zaporę sieciową (firewall), oprogramowanie antywirusowe i przeciwdziałające programom szpiegującym (spyware). Na bieżąco uaktualniaj wersje i regularnie skanuj komputer na obecność wirusów.

2. Zanim wprowadzisz do komputera dane finansowe, np. numer karty kredytowej, sprawdź, czy strona jest bezpieczna. Adresy bezpiecznych stron zaczynają się od https://.

3. Kupuj na wiarygodnych stronach, gdziekolwiek widzisz znaczek „BBB Accredited Business”, upewniając się przy okazji, że akredytacja jest ważna. Kliknięcie na ten znaczek powinno przenieść cię na profil biznesowy BBB danej strony. Pod adresem www.bbb.org możesz również znaleźć opinie użytkowników o danej stronie.

4. Chroń swe dane personalne. Przeczytaj uważnie przepisy dotyczące ochrony prywatności i dowiedz się, do czego będą użyte twoje dane. Pod żadnym pozorem nie wpisuj ich w niezamawiane e-maile. Jeżeli na danej stronie nie ma żadnych informacji dotyczących ochrony twoich danych personalnych, to ostrzeżenie, że być może masz do czynienia ze stroną, która sprzedaje dane osobom trzecim.

5. Uważaj na oferty, które są zbyt piękne, by były prawdziwe. W sklepach internetowych lub w e-mailach możesz spotkać się z ofertami bezpłatnego, bardzo taniego lub trudno dostępnego towaru. Uważaj na ukryte koszty i na pułapkę automatycznych miesięcznych obciążeń na twojej karcie. Zawsze zapoznaj się z treścią zapisaną małym druczkiem.

6. Uważaj na wyłudzaczy. Uczciwe przedsiębiorstwa nigdy nie wysyłają e-mailów ostrzegających o rzekomych problemach z zamówieniem, kontem lub paczką. Robią to oszuści, którzy chcą skłonić kupującego do ujawnienia informacji finansowych. Jeżeli otrzymasz taki e-mail, najlepiej zadzwoń pod numer na stronie, gdzie składałeś zamówienie i zapytaj, czy faktycznie jest jakiś problem.

7. Płać kartą kredytową. W świetle federalnego prawa, jeżeli nie otrzymałeś obiecanego towaru, możesz zakwestionować obciążenia na karcie. Kupujący mogą również zakwestionować nieautoryzowane transakcje na karcie, a wiele kompanii wydających karty dodatkowo zapewnia ochronę na wypadek, gdyby karta została skradziona lub użyta przez nieautoryzowaną osobę.

8. Regularnie sprawdzaj miesięczne wyciągi z karty kredytowej i zwracaj uwagę na nieautoryzowane transakcje. Nigdy nie przelewaj pieniędzy na konto kogoś, kogo nie znasz.

9. Gromadź dokumentację dotyczącą zamówienia. Zachowaj kopię potwierdzenia zamówienia aż do momentu, gdy dostaniesz towar i jesteś z niego zadowolony.

10. Śledź przesyłkę. Jeżeli potrzebujesz towar przed świętami, dowiedz się, kiedy i jaką drogą zostanie on wysłany. Zachowaj numer zamówienia, który umożliwi ci śledzenie przesyłki w internecie.

11. Znaj swoje prawa. Federalne prawo nakazuje, by zamówienie złożone telefonicznie, pocztowo lub internetowo było zrealizowane w obiecanym terminie lub – jeżeli nie została podana data wysyłki – w ciągu 30 dni. Jeżeli przesyłki nie zostały wysłane na czas, konsument ma prawo unieważnić zamówienie. Konsumenci mogą również nie przyjąć towaru, jeśli jest wadliwy lub został fałszywie zaprezentowany.

Więcej cennych porad znajdziesz na stronie www.bbb.org/chicago. Polub nas na Facebooku, Twitterze lub Pintreście.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

steve_bernas

steve_bernas


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama