Plany kupna z przedpłatą (ang. layaway) były popularne w połowie ubiegłego wieku, a następnie zapomniane, gdy coraz więcej konsumentów zaczęło używać kart kredytowych. W ostatnich latach niektóre sklepy znów zaczęły oferować ten program jako alternatywę dla klientów planujących większe zakupy.
Kupno z przedpłatą pozwala rozłożyć sobie spłatę na raty, bez konieczności użycia karty kredytowej. Kupujący odbiera towar, kiedy cała suma zostaje uiszczona. Niektórzy konsumenci wolą korzystać z tej opcji, by uniknąć płacenia odsetek. Kupując prezent z wyprzedzeniem, nie muszą brać go od razu do domu.
Podobnie jak w przypadku wszystkich kontraktów, konsumenci zawsze powinni uważnie czytać umowę na zakup z przedpłatą, zanim zdecydują się ją podpisać. W przeciwnym razie mogą być bardzo zaskoczeni opłatami, które przyjdzie im uiścić oprócz ceny towaru.
Różne sklepy mają różne przepisy i opłaty, które z prostego w założeniu procesu mogą zrobić bardzo skomplikowany. Dlatego warto poznać wszystkie za i przeciw kupna z przedpłatą, by zrozumieć, jak taka forma płatności może wpłynąć na zakup.
Plusy zakupu z przedpłatą
Możliwość zakupu bez odsetek. Choć z zakupem z przedpłatą wiążą się pewne opłaty, nie będziesz obciążony odsetkami. Nawet biorąc pod uwagę te opłaty, cały zakup może kosztować cię dużo mniej niż gdybyś płacił kartą kredytową.
Więcej opcji. Program przedpłaty to alternatywa dla płacenia kartą kredytową. Jeżeli nie masz karty kredytowej lub nie chcesz zakładać kolejnej sklepowej karty, kupno z przedpłatą to po prostu jeszcze jedna możliwość zakupu rozłożonego w czasie.
Dostępność popularnych towarów. W czasie ruchliwego sezonu świątecznego popularne urządzenia elektroniczne i zabawki rozchodzą się szybko. Jeżeli już teraz „zarezerwujesz” towar z przedpłatą, masz pewność, że na święta będziesz go miał w rękach.
Dostępność w internecie. Niektórzy sprzedawcy oferują program zakupu z przedpłatą w swoich sklepach internetowych. Możesz wówczas uniknąć kolejek i przedświątecznej gorączki sklepowej .
Dostępność dla każdego. W przeciwieństwie do kart kredytowych, aby zakwalifikować się do programu zakupu z przedpłatą, nie trzeba sprawdzać historii kredytowej ani dochodu. Potrzebny jest jedynie dowód tożsamości potwierdzający, że masz 18 lat oraz pierwsza wpłata.
Minusy zakupu z przedpłatą
Opłaty. Mogą być wygórowane, zwłaszcza w przypadku mniejszych zakupów.
Wstępna wpłata. W przeciwieństwie do kart kredytowych większość planów z przedpłatą wymaga wpłacenia zaliczki za odłożenie towaru.
Surowe warunki spłat. Wiele programów wymaga na przykład dokonywania płatności w sklepie co dwa tygodnie aż do spłacenia towaru.
Potencjalne straty. Ludzie decydujący się na zakup z przedpłatą mają najlepsze chęci, lecz różnie bywa. Być może spłaciłeś już połowę, gdy dochodzisz do wniosku, że nie zdołasz spłacić reszty. Jeżeli nie wywiążesz się z umowy, nie stracisz wpłaconych wcześniej pieniędzy, lecz będziesz musiał uiścić wyższe opłaty manipulacyjne.
Limity. W przypadku kupna z przedpłatą sprzedawcy detaliczni zwykle ustalają limit na ilość produktów lub ich wartość pieniężną.
Plany zakupu z przedpłatą to jeden ze sposobów płacenia za droższe towary. Przed podjęciem decyzji oraz sporządzając świąteczny budżet warto poznać wszystkie za i przeciw nie tylko tej, lecz również innych form płatności. Więcej dowiesz się na stronie www.bbb.org/chicago
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama