Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 00:24
Reklama KD Market

Świąteczne zakupy: nie strać portfela i zdrowego rozsądku



W świecie handlu detalicznego dużo mówi się o sezonie świątecznym, który może zadecydować o tym, czy dana sieć zakończy rok przynosząc zyski czy straty. Z kolei wielu konsumentów, pochłoniętych gorączką zakupów, zapomina o tym, że również oni o tej porze roku powinni zrobić wszystko, by nie ponieść niespodziewanych strat.

Kontrolowanie wydawania pieniędzy i zachowanie zdrowego rozsądku powinno być tak samo ważne podczas świąt, jak przez pozostałą część roku. W czasie świąt największą rolę odgrywają emocje. W końcu chcemy obdarzyć naszych najbliższych najlepszymi prezentami. Tendencja kojarzenia wartości z ceną sprawia, że na prezenty często wydajemy więcej, niż możemy sobie pozwolić. Jakby tego było mało, banknoty, karty kredytowe i debetowe przewijające się przez dziesiątki rąk sprawiają, że konsument może stać się łatwym łupem dla złodziejów i ofiarą nachalnych sprzedawców.

Aby uniknąć problemów, zawsze pamiętaj o trzech podstawowych zasadach: 1) chroń swe pieniądze, 2) chroń swe zakupy i 3) chroń siebie. Zanim dokonasz zakupów w nowym miejscu, sprawdź ocenę firmy oraz opinie innych konsumentów. Możesz to zrobić na stronie www.bbb.org/chicago.

Aby chronić swoje pieniądze

Sporządź budżet. Zanim zaczniesz kupować, ustal, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wszystkie świąteczne zakupy. Choć idealnie jest wydawać pieniądze, które faktycznie mamy w ręku, w praktyce dla wielu ludzi jest to nierealne. Płacenie kartą kredytową stało się częścią świąt chyba tak samo jak choinka. Nie trać rachuby, ile wydajesz. Zastanów się, co będziesz musiał zrobić, żeby spłacić rachunki na kartach.

Porównuj ceny. Kiedy koszt prezentu wydaje ci się za wysoki, porównuj podobne towary i zidentyfikuj sprzedawcę, który ma najlepszą ofertę. Rozważ, czy opłaca ci się odwiedzać i sprawdzać różne sklepy, czy kupić wszystkie prezenty dogodnie w jednej lokalizacji.

Unikaj zakupów pod wpływem impulsu. Podobnie jak nie powinno się wybierać na zakupy spożywcze „na głodnego”, tak samo nie kupuj prezentów świątecznych w chwili, gdy emocje i świąteczny nastrój przysłaniają zdrowy rozsądek.

Używaj jednej karty kredytowej. Noszenie przy sobie dużej ilości gotówki lub wielu kart kredytowych nie jest ani mądre, ani konieczne. Jeżeli torebka lub portfel zostaną skradzione, proces zablokowania jednej karty jest dużo łatwiejszy niż wielu. Dochodzi do tego jeszcze czekanie na nową kartę.

Nie spuszczaj pieniędzy z oka. Zwracaj uwagę, komu dajesz pieniądze, ile masz dostać reszty i jak używana jest twoja karta kredytowa lub debetowa. Jeżeli to możliwe, nie pozwól kasjerowi oddalić się z twoją kartą. Zachowuj paragony, aby porównać sumy z miesięcznym wyciągiem z karty.

Aby chronić swoje zakupy

Pamiętaj, ile masz zakupów. Jeśli kupujesz w tradycyjnych sklepach, będziesz nosić ze sobą różne torby. Miej na nie oko, gdyż złodziejowi bardzo łatwo odejść z twoją torbą lub jej zawartością, kiedy jesteś zajęty kolejnym zakupem.

Przechowuj prezenty poza zasięgiem wzroku. Na parkingach w centrach handlowych nadal dochodzi do incydentów rozbicia szyby w celu dostania się do widocznych prezentów i kosztowności. Jeśli zostawiasz zakupy w samochodzie, zamknij je w bagażniku, gdzie nikt ich nie widzi.

Zachowuj paragony. Choć niektóre sklepy przyjmują zwroty bez okazania paragonu, w świetle prawa nie muszą tego robić. Kupno koszuli czy swetra w złym rozmiarze nie należy do rzadkości, ponadto czasami obdarowana osoba jest już posiadaczem rzeczy, którą przeznaczyłeś na prezent. Dlatego dobrze jest zachowywać paragony, na wypadek gdybyś chciał wymienić lub zwrócić towar.

Aby chronić siebie

Miej oczy otwarte. Przebywanie w oświetlonym i zaludnionym miejscu jest najlepszą ochroną przed kradzieżą lub atakiem. Eksperci proponują, by mężczyźni trzymali portfele w przedniej kieszeni, a kobiety torebki z przodu, przewieszone w poprzek przez ramię i z ręką zawsze na torebce. Jeżeli do noszenia zakupów potrzebujesz obu rąk, jesteś bardziej narażony na upadki, popchnięcia, czy wyrwanie torebki, na przykład gdy zbierasz rozsypane wokół siebie rzeczy. Nie wahaj się poprosić w sklepie o pomoc w doniesieniu zakupów do samochodu lub o przechowanie ich do czasu, aż będziesz mógł po nie bezpiecznie wrócić. Duże centra towarowe mają czasami dla swych klientów szafki zamykane na klucz.

 

Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

 

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama