Wraz ze zbliżającą się zimą rozpoczyna się również sezon na oszustwa związane z gwarancją na samochód, które już wkrótce będą napływać do skrzynek pocztowych w postaci listów i ulotek.
Z gwarancjami jest jak z popsutym akumulatorem – nie wiesz, że nie działa, do chwili, aż go potrzebujesz. Konsumenci nagle zaczynają otrzymywać pocztą niezwykle „pilne” zawiadomienia informujące o wygaśnięciu gwarancji na samochód. Jednak Better Business Bureau ostrzega, że większość tych zawiadomień nie pochodzi od producenta pojazdu, lecz od postronnych sprzedawców gwarancji. Ten długotrwały problem zmusił niedawno Komisję Handlu do podjęcia akcji przeciw firmie sprzedającej fałszywe gwarancje. Doprowadziło to do wypłacenia prawie 4 mln dol. odszkodowania ponad 6 tysiącom konsumentów.
Oto jak działa oszustwo związane z gwarancjami. Po otrzymaniu listu konsument dzwoni pod numer podany na zawiadomieniu. Następnie zostaje namówiony na wykupienie rozszerzonej gwarancji. Problem polega na tym, że gwarancja ta jest praktycznie bezwartościowa. Tak było w przypadku 79 osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy złożyły skargi do BBB. Niektóre z nich na rozszerzone gwarancje wydały od kilkuset do kilku tysięcy dolarów. Oprócz listów i ulotek niektórzy oszuści posuwają się też do telefonów do konsumenta, podszywając się pod reprezentantów producenta.
Jeżeli otrzymasz list, ulotkę lub telefon z informacją, że twoja gwarancja wkrótce wygasa, skontaktuj się z producentem. Nie dzwoń pod numer, który znajduje się na zawiadomieniu, nawet jeśli korespondencja wygląda oficjalnie i wiarygodnie. To może być oszustwo. Jeżeli uważasz, że powinieneś wykupić gwarancję, najpierw rozważ opcje proponowane przez producenta samochodu. Te oferowane przez osoby trzecie opatrzone są rozmaitymi regułami, zwykle napisanymi drobnym drukiem, wykluczającymi w wielu przypadkach większość napraw. Nawet koszty zwykłych napraw, związanych z normalnym użytkowaniem samochodu, mogą nie zostać pokryte. Ponadto:
– sprawdź ocenę firmy na stronie BBB (ask.bbb.org)
– nigdy nie wyrażaj zgody na kupno produktu lub usługi bez uważnego przeczytania terminów i warunków – bez względu na to, jak bardzo naciska na ciebie sprzedawca. Jeżeli ktoś dzwoni i namawia cię na natychmiastowy zakup, po prostu przerwij połączenie
– jeżeli otrzymujesz telefony ponaglające do kupna, możesz złożyć skargę w Federalnej Komisji Komunikacji. Telefony te nie tylko z natury są nieuczciwe. Najprawdopodobniej naruszają też przepisy związane z telemarketingiem
– zgłoś podejrzenie oszustwa naszej specjalnej jednostce BBB Scam Tracker.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
---
Więcej porad dla konsumenta znajdziesz na naszej stronie www.bbb.org/chicago. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Pintereście.
Reklama