Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:13
Reklama KD Market

Zarabianie na starym sprzęcie – zbyt piękne, by było prawdziwe



 

Lubimy wymieniać swoje urządzenia elektroniczne na lepsze – telefony, tablety, laptopy. W internecie jest mnóstwo stron deklarujących, że płacą „najwyższą cenę” za twój stary sprzęt. Biorąc pod uwagę koszt nowych urządzeń, odsprzedanie starego wydaje się świetnym pomysłem. Jednakże według Federalnej Komisji Handlu „najwyższa cena” nie zawsze jest zgodna z obietnicami.

Komisja Handlu zaskarżyła niektóre strony odkupujące sprzęt elektroniczny. Ponieważ w wyniku tego typu oszustw konsumenci stracili już miliony dolarów, sąd federalny wydał tymczasowy nakaz kładący kres tego typu przestępstwom.

W uproszczeniu oszustwo wygląda następująco: po otrzymaniu twojego sprzętu dana firma oferuje jedynie część obiecanej wcześniej sumy. To klasyczne oszustwo typu przynęta z zamianą – technika polegająca na przyciągnięciu klienta atrakcyjną ofertą, która jest niedostępna, a następnie podmienienie jej inną, mniej atrakcyjną.
W takiej sytuacji sprzedający jest często bez wyjścia. Musi zaakceptować lub odrzucić ofertę w ciągu trzech do pięciu dni. Ten okres najczęściej obejmuje również weekendy, kiedy firma jest zamknięta. Wysiłki skontaktowania się z przedstawicielem firmy kończą się na niczym.
Programów odkupujących sprzęt jest mnóstwo. Musisz być dobrze poinformowany, aby nie wpaść w pułapkę. Jeżeli rozważasz skorzystanie z jednego z nich, zastosuj się do następujących wskazówek sporządzonych przez Better Business Bureau:


  • Czytaj drobny druk. Nawet w przypadku uczciwych programów istnieje wiele warunków i ograniczeń, które mogą uniemożliwić odsprzedanie twojego gadżetu za obiecaną cenę.

  • Pamiętaj, że sprzedawca zawsze chce zarobić. Wynagrodzenie za twój stary gadżet otrzymasz najprawdopodobniej w formie karty upominkowej. Oznacza to, że jesteś skazany na danego sprzedawcę, jeśli chcesz kupić nowsze, lepsze urządzenie.

  • Sprzedaj sam. Skorzystaj ze strony eBay lub Craiglist, aby samemu sprzedać sprzęt. Wówczas możesz mieć pewność, że za swoje urządzenie uzyskasz najlepszą cenę.


Zanim sprzedasz swój smartfon, tablet, laptop, upewnij się, że wykasujesz z niego wszystkie dane personalne. Jeśli te informacje trafią w niewłaściwe ręce, możesz stać się ofiarą kradzieży tożsamości.

Pamiętaj, że istnieje również opcja przekazania urządzenia elektronicznego na cele charytatywne. Skontaktuj się z lokalną organizacją i zapytaj, czy akceptują używany sprzęt elektroniczny na użytek swój, izby rozrachunkowej czy jakikolwiek inny.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa związanego z odkupywaniem sprzętu lub jakiejkolwiek innej nieuczciwej transakcji, zgłoś incydent do specjalnej jednostki Better Business Bureau o nazwie „Scamtracker”. Odwiedź www.bbb.org/scamtracker/chicago

Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama