Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 20:32
Reklama KD Market

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa



 

Coraz częściej słyszymy o włamaniach do sieci komputerowych i próbach naruszenia bezpieczeństwa informacji w internecie. Efekty tego typu przestępstw mogą być długotrwałe.Groźba cyberprzestępstw czyha nie tylko na osoby indywidualne, lecz także na szkoły, firmy i organizacje.

Październik jest miesiącem cyberbezpieczeństwa. To doskonała okazja, aby zrozumieć ryzyko związane z cyberatakami oraz potrzebę zaostrzenia haseł i loginów. W czasach, gdy internet jest wszechobcnym aspektem naszego życia i umożliwia natychmiastowy dostęp do informacji i ludzi na całym świecie, niestety stoi również otworem przed przestępcami.
BBB apeluje, aby zachować bezpieczeństwo w sieci, zastosuj się do następujących wskazówek:


Upewnij się, że twoje hasła są długie i trudne do odgadnięcia. Aby uzyskać mocne hasło, łącz litery z numerami i symbolami.

Używaj różnych haseł do różnych stron. Stosowanie jednego hasła do wszystkich kont internetowych to duży błąd.

Upewnij się, że masz sprawne i aktualne oprogramowanie antywirusowe, które uchroni cię przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi groźbami internetowymi.

Skanuj dyski USB i inne urządzenia wymienne – również tam mogą wkraść się wirusy i złośliwe oprogramowanie.

Unikaj klikania na podejrzane linki w e-mailach, tweetach, postach i reklamach internetowych. To jeden z ulubionych sposobów cyberprzestępców, aby dostać się do twojego komputera.

Kiedy robisz zakupy albo dokonujesz transakcji bankowych przez internet, upewnij się, że jesteś na bezpiecznej stronie (strona podejmuje dodatkowe środki bezpieczeństwa, jeśli na górnym pasku jej adres zaczyna się od https://).

Ponad 13 milionów konsumentów straciło ponad 15 miliardów dol. w wyniku kradzieży tożsamości. 72 proc. Amerykanów wierzy, że bezpieczeństwo w sieci to tylko nazwa użytkownika i hasło. 73 proc. użytkowników codziennie korzysta z internetu. Jeden na pięciu użytkowników korzysta z sieci cały czas, a 47 proc. nastolatków zgłasza duży niepokój co to dostępu nieuprawnionych osób do ich danych.

Według FBI wojna o cyberbezpieczeństwo rozgrywa się na wielu frontach.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które dostaje się do komputerów i ogranicza użytkownikom dostęp do plików, lub grozi ich permanentnym zniszczeniem, jeśli użytkownik nie wpłaci „okupu” (ransom). Ransomware atakuje nie tylko indywidualnych użytkowników, lecz również podmioty gospodarcze takie jak szkoły, szpitale, komisariaty policji. Twórcy tych wyszukanych oszustw mówią swoim ofiarom, że jeśli ci zapłacą okup, otrzymają prywatny klucz niezbędny do odblokowania plików.

Uszkodzenie firmowych e-maili (ang. Business email compromise, BEC). Oszustwo to w dalszym ciągu dotyka wiele firm zarówno amerykańskich, jak i zagranicznych. To rodzaj oszustwa płatniczego, które korzysta z firmowych kont e-mailowych – często należących albo do szefa firmy lub szefa finansów – w celu przeprowadzenia nieautoryzowanych poleceń przelewów pieniężnych. Po narażeniu na szwank konta e-mailowego firmy – zwykle przez złośliwe oprogramowanie – przestępcy są w stanie wysyłać polecenia przelewu używając konta elektronicznego ofiary lub konta podszywającego się pod konto e-mailowe ofiary. Tego typu oszustwa zgłaszane są we wszystkich 50 stanach oraz w 100 różnych krajach. Szacuje się, że spowodowały już straty rzędu 3 miliardów dolarów.

Kradzież własności intelektualnej – to kradzież pomysłów, wynalazków i wszelkich wyrazów kreatywności należących do firm czy osób indywidualnych. Mamy z nią do czynienia, gdy komputery i sieci komputerowe dostają się w ręce nie przebierającej w środkach konkurencji lub hakerów. Do własności intelektualnej zaliczają się tajemnice handlowe, muzyka, produkty chronione patentem i inne.

Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama