Miliony osób odwiedza codziennie strony mediów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy Instagram. Przy tak dużej popularności strony te są bardzo podatne na oszustwa.
Niestety konsumenci często lekceważą konieczność zachowania czujności i dostosowanie swych ustawień tak, by chronić własną prywatność. Również często zupełnie niewinnie ujawniają ważne informacje, jak to, co robią i gdzie są. Niestety informacje te często wpadają w ręce oszustów.
Ci zaś spędzają całe dnie na przeglądaniu stron mediów społecznościowych w poszukiwaniu podpowiedzi, które otworzą im drogę do nabrania kolejnej ofiary.Większość konsumentów nie przywiązuje uwagi do tego faktu. Dlatego apelujemy: pomyśl dwa razy, zanim zdecydujesz, jak i co opublikujesz w sieci.
W jaki sposób oszuści narażają użytkowników na niebezpieczeństwo:
Polowanie na „lajki”. Oszuści zyskują ofiary przez nakłanianie ich do polubienia lub udostępnienia postów. Pozują przy tym za dobrze znane firmy oferujące szansę wygrania atrakcyjnej nagrody każdemu, kto polubi lub udostępni ich post. Oszust kumuluje tysiące sympatyków, a następnie sprzedaje tożsamość, którą wykreował w mediach społecznościowych, wraz ze znajomymi i sympatykami, innej firmie do jej własnych celów.
Jak się chronić? Większość postów typu „Udostępnij, aby wygrać” to oszustwo. Nie wchodź w to, by nie skończyć na liście naiwnych, którzy dali się nabrać.
Fałszywe powiadomienia bankowe. Hakerzy wysyłają fałszywe e-maile lub posty na strony mediów społecznościowych, zawiadamiające o tym, że twoje konto bankowe zostało narażone na szwank. Zawiadomienia te są najczęściej próbą kradzieży informacji bankowych. Kliknięcie na e-mail nadawcy zabierze cię najprawdopodobniej za granicę. Przykładowa fałszywa wiadomość wygląda tak: „Drogi kliencie, zauważyliśmy dziwne próby zalogowania się do twojego konta z nieznanego komputera. Aby uniknąć zamknięcia konta, musisz uaktualnić swoje dane. Aby rozpocząć proces, kliknij poniżej”.
Jak się chronić? W razie wątpliwości zadzwoń do swojego banku. Nigdy nie klikaj na podejrzane linki.
Telefony z ostrzeżeniem. Oszuści śledzą twoją aktywność internetową. W dobrym momencie podszywają się pod ciebie, kontaktują z twoimi krewnymi, twierdząc że jesteś w tarapatach i potrzebujesz pieniędzy.
Jak się chronić? Zanim coś opublikujesz, pomyśl. Upewnij się, że ustawienia prywatności zezwalają na zobaczenie twoich postów tylko wybranym osobom. Nie dopuszczaj do postów znajomych twoich znajomych.
Włamania. Wakacyjne posty, które publikujesz przebywając na wakacjach to zaproszenie dla oszustów i złodziejów. Jak się chronić? Poczekaj z pokazaniem całemu światu zdjęć z wakacji, aż z nich wrócisz.
Kradzież tożsamości. Publikowanie swoich danych i zdjęć ułatwia złodziejom kradzież tożsamości. Oszuści zakładają duplikaty kont w imieniu ofiar, a następnie próbują nabrać na nie znajomych ofiary.
Jak się chronić? Oszuści popełniają to przestępstwo najczęściej przez włamanie się do kont użytkowników używając słabych lub skradzionych haseł. Używaj unikalnych, trudnych do odgadnięcia haseł do każdej strony społecznościowej i zmieniaj je regularnie.
Wyłudzanie informacji. Ofiara otrzymuje e-mail z zawiadomieniem, że jest problem z jej kontem mediów społecznościowych i proszona jest o zalogowanie się używając podanego linku. Przenosi on ofiarę na fałszywą stronę, gdzie musi jeszcze raz wpisać szczegóły dotyczące konta. Jak się chronić? Nigdy nie klikaj na linki i załączniki zamieszczone w podejrzanym e-mailu. Idź prosto na stronę mediów społecznościowych i tam sprawdź szczegóły dotyczące swego konta.
Złośliwe oprogramowanie. Oszuści używają również fałszywych linków do promowania produktów i usług jako niezwykłe okazje itp. Po naciśnięciu tych linków, na komputerze ofiary instalowane są wirusy i programy szpiegujące. Jak się chronić? Upewnij się, że twój komputer ma uaktualniony program antywirusowy.
Świetne oferty pracy i bezpłatne próbki. Na stronach mediów społecznościowych często pojawiają się bezpłatne oferty. Niektóre są uczciwe, inne, jak te dotyczące świetnych ofert pracy, są fałszywe i oparte na informacjach, które sam opublikowałeś o sobie.
Jak się chronić? Sprawdź firmę i opinię o niej w naszej bazie BBB. Bądź czujny i pamiętaj, że wokół jest pełno oszustów.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
--
Więcej porad konsumenckich znajdziesz pod adresem www.ask.bbb.org. Polub nas Facebooku, Twitterze i dodaj nas na Pintereście.
Reklama