Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:45
Reklama KD Market

Po klęskach żywiołowych: pomagaj ostrożnie, jeszcze ostrożniej kupuj


 


W wiadomościach ciągle słyszymy o klęskach żywiołowych. Powodzie w Luizjanie, trzęsienia ziemi we Włoszech i Birmie, pożary w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Za każdym razem tragedie te łączą ludzi, również tych, którzy spieszą z pomocą.

Jednak Better Business Bureau (BBB) ostrzega: przy okazji czynionego dobra pojawiają się osoby nastawione na zysk i pragnące oszukać tych, którzy próbują pomóc.

Takie przypadki zdarzają się podczas każdej krajowej i międzynarodowej klęski żywiołowej i pomocy humanitarnej. Zanim zdecydujesz się wesprzeć finansowo ofiary katastrof, spokojne zebranie informacji jest niezmiernie ważne.

Oszuści mają wyszukane pomysły na zbieranie pieniędzy. Potrafią świetnie podszyć się pod prawdziwe niedochodowe organizacje i nakłonić darczyńców do wpłacania pieniędzy na fałszywe operacje. Oszustwa te przybierają wiele form, łącznie z rozsyłanymi e-mailami zawierającymi linki i załączniki, które prowadzą ofiary na zainfekowane wirusami strony internetowe.

Kiedy już zwabią swoją ofiarę, oszuści specjalizujący się w mediach społecznościowych wykorzystują jej błąd i zawiadamiają jej internetowych znajomych o wpłaceniu darowizny. W ten sposób oszuści przyciągają nowe ofiary – ufające organizacji, którą wspiera znajomy z portalu społecznościowego.

Zanim wpłacisz pieniądze na pomoc ofiarom powodzi, pożarów czy trzęsień ziemi, a także w celu uniknięcia podejrzanych apeli o pomoc Better Business Bureau proponuje darczyńcom następujące wskazówki:

  • Obecność na miejscu. Sprawdź, czy organizacja charytatywna jest obecna na dotkniętych terenach. Sprawdź, czy strona internetowa organizacji jasno opisuje plany niesienia pomocy osobom bezpośrednio dotkniętym klęską.

  • Pomoc bezpośrednia i zbieranie pieniędzy na pomoc dla innych. Dowiedz się, czy organizacja charytatywna dostarcza pomocy bezpośrednio, czy zbiera pieniądze dla innych grup. Niektóre organizacje zbierają pieniądze w celu przekazania ich innym jednostkom. W takim przypadku weź pod uwagę ominięcie pośrednika i przekazanie pieniędzy bezpośrednio do poszkodowanego regionu.

  • Dary odzieży, żywności i podobne. Niematerialne zbiórki żywności i odzieży, choć kierowane dobrymi chęciami, nie zawsze są najlepszym sposobem pomocy potrzebującym. Wyjątkiem są organizacje, które mają odpowiedni personel i infrastrukturę do rozdzielenia takiej pomocy na miejscu.

  • Zrozum ideę zbiórek internetowych (ang. „crowdfunding”). Weź pod uwagę, że strony internetowe zbierające środki na określony cel najczęściej nie weryfikują osób, które zwracają się o pomoc po katastrofach.


Jednostka BBB pod nazwą Wise Giving Alliance dysponuje listą wiarygodnych organizacji pomagających ofiarom katastrof.

W przypadku powodzi konsumenci powinni też uważać na pojazdy uszkodzone przez wodę. Choć większość dilerów samochodowych działa legalnie, zawsze znajdą się pozbawione skrupułów wyjątki, gdzie ktoś próbuje sprzedać samochód bez ujawnienia jego historii.

W najbliższych miesiącach konsumenci powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza kupując samochód bezpośrednio od właściciela, od drugorzędnych ulicznych sprzedawców samochodowych lub przez strony internetowe typu Craiglist. Aby uniknąć kupna popowodziowego auta, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Kupuj tylko od renomowanych sprzedawców. Notowania Business Grades wszystkich sprzedawców i okolicznych przedsiębiorstw można sprawdzić bezpłatnie na stronie www.ask.bbb.org lub www.bb.org/chicago

  • Zwróć uwagę na zapach stęchlizny i wilgoci.

  • Sprawdź, czy pod wycieraczkami nie ma błota, brudu czy zacieków.

  • Sprawdź, czy pod deską rozdzielczą nie ma brudu czy błota.

  • Sprawdź wszystkie części elektroniczne – uszkodzone kable to znak ostrzegawczy w przypadku aut popowodziowych.


Zleć sprawdzenie samochodu, który zamierzasz kupić, wykwalifikowanemu mechanikowi. Sprawdzi on ślady korozji i szkody wyrządzone przez wodę. Jeżeli stan samochodu wydaje się zbyt piękny, by był prawdziwy, w dalszym ciągu zachowaj ostrożność i pomyśl, gdzie udasz się po pomoc w wypadku problemów.

Więcej ważnych bezpłatnych informacji dla konsumenta znajdziesz pod adresem www.as.bbb.org. Odwiedź nas również na Facebooku, Twitterze i Pintereście.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama