Koniec wakacyjnej zabawy stał się faktem dla tysięcy studentów powracających do szkół i na uniwersytety. Dla niektórych jest to bardzo rozczarowujący scenariusz; Better Business Bureau ostrzega studentów i ich rodziców – dla oszustów jest to czas wielkich możliwości.
Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez BBB Institute, 18–34 latkowie to grupa wiekowa najczęściej tracąca pieniądze na rzecz oszustów, zaś studenci są często celem finansowych zasadzek. Młodzi ludzie, którzy właśnie uzyskali niezależność, często dają się skusić na pozornie świetne oferty, a przez to są łatwymi ofiarami. Studenci college'ów, będąc daleko od opiekuńczych skrzydeł swoich rodziców, są jak dojrzałe owoce gotowe do zerwania przez oszusta. BBB posiada informacje o najczęściej występujących oszustwach. Doradza także, jak się przed nimi uchronić:
Przekręt na współlokatora – jeżeli dasz ogłoszenie na Craigslist, że poszukujesz współlokatora, wystrzegaj się "fałszywych współlokatorów" którzy twierdzą, że są akurat za granicą, ale mogą zapłacić za czynsz z góry poprzez money order. W momencie, kiedy go dostaniesz, suma na nim będzie większa niż ta wymagana (oszustwo na przepłacenie). Osoba wysyłająca przekaz prosi o zrealizowanie czeku i odesłanie różnicy. To oszustwo!
Karty kredytowe – od ofert na karty kredytowe aż roi się na każdym kampusie. I o ile ważne jest budowanie swojej historii kredytowej, to jeszcze ważniejsze jest to, by utrzymać dobrą punktację kredytową. Wiele z tych kart ma wysokie opłaty roczne lub naliczany bardzo duży procent na wszystkie transakcje. Rozejrzyj się za najlepszymi ofertami i staraj się spłacać całość zadłużenia na karcie co miesiąc.
Zatrudnienie – wystrzegaj się ogłoszeń, które nieraz pojawiają się w okolicach kampusu, oferując pracę "bez wymaganego doświadczenia". Bardzo często takie "okazje" są fałszem. Jeżeli rozmowa o pracę odbywa się w lobby hotelowym, wymaga się od ciebie podpisania kontraktu, lub musisz zapłacić sam za wszelkie szkolenia, dojazdy, noclegi, jedzenie itp. związane z tą pracą – zapomnij o niej! Najpierw sprawdź daną firmę na bbb.org.
Stypendia, dofinansowania – usługi, polegające na szukaniu stypendiów i "gwarantujące" otrzymanie takiego finansowego wsparcia. Wśród studentów rozprowadzone są listy potencjalnych możliwości otrzymania stypendium. Jednak pamiętajcie, że prawie wszystkie dostępne możliwości otrzymania pomocy finansowej pochodzą od rządu federalnego albo indywidualnych uczelni. Wejdź na grants.gov by uzyskać więcej informacji.
Zabezpiecz swoją tożsamość – 70 proc. ludzi nie ma pojęcia o tym, jak chronić swoją tożsamość. Trzymaj te osobiste informacje i dokumenty, takie jak prawo jazdy, karta studenta, karty bankowe, karty kredytowe i wyciągi bankowe w bezpiecznym miejscu. Bądź ostrożny z napraszaniem się w e-mailach, w mediach społecznościowych lub przez telefon o podanie swoich danych personalnych. Nigdy nie podawaj tych danych osobom, których nie znasz.
Oszustwa na ślusarza – studenci college'ów są szczególnie podatni na zatrzaskiwanie kluczy w domach lub samochodach. Jeśli przydarzy się to i tobie, prawdopodobnie skorzystasz ze swojego telefonu lub książki telefonicznej, by znaleźć najbliższego ślusarza. Problem w tym, że niektórzy nieuczciwi ślusarze ogłaszają się pod fałszywymi adresami w danej okolicy, by sprawiać wrażenie lokalnego biznesu, chociaż tak naprawdę takim nie są. Sprawdź najpierw daną firmę i upewnij się, że nie będziesz płacił niepotrzebnie za ich serwis z wliczonym dojazdem do twojej lokalizacji. (BBB zaleca, by najpierw znaleźć dobrą lokalną firmę i mieć pod ręką taką listę kontaktów).
Okazje przy zakupach internetowych – zauważasz niesamowitą ofertę wyprzedaży na internecie czegoś, co bardzo chciałeś mieć. Haczyk? Strona internetowa wymaga, byś zapłacił przelewem bankowym zamiast kartą kredytową – jest to wielka, czerwona flaga. Wysyłasz pieniądze i nigdy nie dostajesz tego, co zamówiłeś. Upewnij się, że masz adres firmy z jakiej zamawiasz i że ten adres na pewno istnieje (a nie jest to tylko wynajęta skrzynka pocztowa).
Oferty na wypróbowanie – od członkostwa na siłowni, przez subskrypcję czasopism, aż po środki na trądzik, pigułki na odchudzanie, czy darmowe płyty CD lub DVD – dowiedz się, ile te rzeczy będą cię kosztowały w chwili, kiedy skończy się darmowy okres próbny.
Nielegalne pobieranie z sieci – bardzo kuszące może wydawać się pobieranie darmowej muzyki, filmów lub książek z internetu, ale takie pliki często zawierają programy szpiegujące i wirusy, które w rezultacie będą cię bardzo drogo kosztowały.
Jest jeszcze wielu rodziców, którzy cały czas przygotowują swoich uczniów do powrotu do szkoły. National Retail Federation szacuje, że rodzice wydadzą średnio 673 dol. na ubrania, akcesoria, przybory szkolne, komputery lub inną elektronikę, by posłać swoje dziecko w tym roku do szkoły. BBB ma wiele przydatnych wskazówek, jak zrównoważyć twój budżet na szkolne wydatki. Nabywcy wyprawek szkolnych oraz wszyscy konsumenci mogą za darmo sprawdzić bazę danych BBB, by uzyskać spis akredytowanych firm na "Ask BBB" www.ask.bbb.org. Pełna baza danych wszystkich biznesów i ich ocen dostępna jest na naszej głównej stronie internetowej www.bbb.org/chicago.
Polub nas również na Facebooku, śledź na Twitterze albo dodaj na Pinterest.
Reklama