Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:52
Reklama KD Market

BBB: Oszuści podatkowi atakują studentów



Oszustwa podatkowe nie tylko nie przestają być poważnym zagrożeniem dla konsumentów, ale cały czas ewoluują i zaczynają uderzać nawet w studentów.

Wraz z sezonem rozpoczynającym rok szkolny spece od oszustw biorą na cel studentów i ich rodziców. Podając się za pracowników Urzędu Podatkowego (IRS), dzwonią do uczących się, żądając natychmiastowego wysłania pieniędzy za fałszywy „studencki podatek federalny”. Taki podatek nie istnieje.

Dzwoniący potrafią być bardzo agresywni i natarczywi, co może być szczególnie przerażające dla studenta mieszkającego po raz pierwszy w życiu z dala od domu. Oszuści podatkowi wydają się również być wyjątkowo oportunistycznymi złodziejami, wykorzystując taką sytuację jak pora roku, gdy ich ofiary są bardzo zestresowane, a przez to bardziej podatne na oszustwo.

Jakie metody stosują oszuści podatkowi?

Gdy dzwonią do potencjalnej ofiary, zazwyczaj mają już o niej jakąś informację, która daje wrażenie prawdziwości zamiarów dzwoniącego. Taką informacją może być nazwa szkoły, do której student uczęszcza, lub coś co daje poczucie, jakby dzwoniący miał duży autorytet i władzę.

Czasami, jeśli student natychmiast się rozłączy, dostanie kolejny telefon z wyświetloną fałszywą informacją, że pochodzi z numeru alarmowego 911 lub że jest to numer rządu amerykańskiego. To wszystko oszustwo.

Historia takich oszustw podatkowych pokazuje, że dzwoniący domagają się natychmiastowej zapłaty przelewem z Western Union lub MoneyGram, albo też z kart debetowych lub kart upominkowych do iTunes.

Studenci i ich rodzice powinni wiedzieć, że IRS nigdy nie robi następujących rzeczy:

– nie dzwoni, by żądać natychmiastowej zapłaty przez telefon, ani też nie telefonuje w sprawie zaległych podatków bez uprzedniego wysłania listu pocztą i zaoferowania możliwości złożenia odwołania;

– nie grozi, że natychmiast w sprawę zamieszana będzie policja lub inne służby porządku publicznego;

– nie wymaga użycia konkretnej metody płatności (karty debetowe, przelewy itp.);

– nie pyta o podanie numerów kart kredytowych lub debetowych przez telefon.

Jeśli otrzymasz telefon od kogoś twierdzącego, że reprezentuje IRS, domagając się pieniędzy:

– nie podawaj żadnych informacji. Natychmiast się rozłącz;

– zgłoś to do Federal Trade Commission poprzez wejście na ich stronę internetową FTC.gov i kliknięcie na „File a Consumer Complaint”. Dopisz „IRS Telephone Scam” w miejscu na notatki;

– jeśli myślisz, że możesz naprawdę zalegać z podatkami, zadzwoń bezpośrednio do IRS pod numer 1(800) 829-1040;

– zgłoś próbę oszustwa do BBB Scam Tracker. Przyłącz się do swojego lokalnego BBB Scam Tracker Team.

Skorzystaj z naszej darmowej bazy danych, by uzyskać oceny biznesów i odwiedź nas na www.ask.bbb.org. Polub nas również na Facebooku, śledź na Twitterze albo dodaj na Pinterest.

Steve Bernas, szef BBB
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama