Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:49
Reklama KD Market

Festiwalowy sezon w pełni, także dla oszustów


 


Tego lata nie padnij ofiarą oszustw festiwalowych. Oszuści kuszą potencjalnych gości różnych festiwali, by kupowali bilety na sezonowe imprezy, obiecując im nieograniczone ilości jedzenia, muzykę na żywo i inne atrakcje. W rzeczywistości jednak bilety mogą okazać się fałszywe, a sama impreza wymysłem naciągaczy.


Jak działa oszustwo: widzisz promocję na bilety na jeden z letnich festiwali odbywających się w twojej okolicy, zazwyczaj ogłaszaną poprzez media społecznościowe. Za niewielką cenę impreza oferuje pyszne jedzenie, nawet bufet w stylu "jedz, ile możesz”, muzykę na żywo, a także lekkie napoje alkoholowe. Klikasz na podany link, który zabiera cię na stronę, gdzie można kupić bilety. Teraz tylko wystarczy podać informacje o swojej karcie kredytowej i załatwione.


Nie rób tego! Better Business Bureau donosi o przypadkach fałszywych zapisów na takie imprezy w całej Ameryce. Ofiary tych oszustw kupują bilety, po czym pojawiają się na rzekomej imprezie, by się przekonać, że nie są osamotnionymi ofiarami oszust. Festiwal oczywiście jest wymysłem internetowych złodziei. W niektórych przypadkach impreza jest prawdziwa, ale nabyte przez nas bilety – już nie.


Jak zidentyfikować oszustwo?

  • Samodzielnie sprawdź, przed zakupem biletów, czy impreza jest promowana na innych stronach internetowych. Poszukaj informacji o mającym odbyć się festiwalu, upewnij się, że nazwa imprezy jest taka sama, jak ta która pojawia się na stronie, gdzie można kupić bilety. Oszuści często używają nazw brzmiących podobnie,a le nie mają one nic wspólnego z faktycznym wydarzeniem.

  • Sprawdź czy podano informacje kontaktowe. Upewnij się, że festiwalowa strona internetowa ma podany numer telefonu i adres e-mailowy.

  • Ceny zbyt niskie, by były prawdziwe. Nie ma możliwości, by organizatorzy festiwalu oferowali bilety po podejrzanie niskiej cenie. Byłoby todla nich całkowicie nieopłacalne. Jeśli ceny są dużo niższe niż na podobne imprezy, najprawdopodobniej jest to oszustwo.


Co możesz zrobić?

  • Płać kartą kredytową. Jeśli transakcja okaże się oszustwem, zawsze możesz zakwestionować ją w banku. Strzeż się przed internetowymi sprzedawcami, którzy nie przyjmują kart kredytowych.

  • Szukaj zabezpieczonych stron internetowych. Adres strony powinien zaczynać się od skrótu https (dodatkowe ''s" oznacza "secure", czyli zabezpieczony) i mieć symbol kłódki w polu adresowym.

  • Unikaj biletów sprzedawanych na Craiglist lub innych stronach ogłoszeniowych. Oszuści mogą dostarczyć dobrą podróbkę biletu oraz wyglądający na prawdziwy rachunek. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź strony ze sprzedażą biletów na przykład na bbb.org


Dowiedz się więcej na temat oszustw, które pojawiają się w okresie letnim, a także tych, które występują przez cały rok. Sprawdź BBB Scam Stopper pod adresem bbb.org/scam. By powiadomić nas o oszustwie, odwiedź BBB Scam Tracker: bbb.org/scamtracker.


Steve Bernas, szef BBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama