Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:46
Reklama KD Market

BBB: Jak chronić się przed nielegalnymi robocalls



Jeżeli masz telefon komórkowy lub stacjonarny, zapewne zdarzyło ci się choć raz odebrać połączenie i zamiast żywej osoby usłyszeć nagranie. To właśnie są robocalls, czyli automatyczne połączenie telefoniczne generowane przez komputer. Jeżeli telefon taki jest próbą sprzedaży produktu lub usługi firmy, której nie daliśmy pisemnej zgody na skontaktowanie się z nami, takie połączenie jest nielegalne.

Uciążliwe telefony i skargi na robocalls są zjawiskiem coraz bardziej powszechnym w dobie internetu i komputerów. Nowoczesna technologia ułatwia wykonywanie połączeń do ogromnej liczby osób, przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości i ukryciu tożsamości dzwoniącego, a nawet podszywaniu się pod inne firmy czy instytucje.

Federalna Komisja Handlu (FTC) wszczęła ponad sto spraw sądowych przeciwko ponad 600 firmom, które w sumie wykonały miliardy nielegalnych połączeń telefonicznych.

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że trzy lata temu weszły w życie nowe regulacje, które chronią nas przed robocalls. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie automatyczne połączenia telefoniczne są nielegalne.

Oto kilka podstawowych informacji, które warto zapamiętać:

Które robocalls są dozwolone?

Nagrania kandydatów startujących w wyborach i zbierających fundusze na kampanię, czy telefony od fundacji i organizacji charytatywnych zabiegających o datki na swą działalność są przykładami legalnych robocalls. Wiadomości mające czysto informacyjny charakter, np. przypomnienie przez aptekę o realizacji recepty, telefon informujący o konieczności uiszczenia zaległej spłaty, również mieszczą się granicach dopuszczalnych przez prawo. Nagrania od instytucji finansowych, firm telekomunikacyjnych czy organizacji charytatywnych, to również legalne robocalls, pod warunkiem, że nie są one wykonywane przez wynajęte do tego celu firmy.

Jak rozpoznać, że połączenie jest nielegalne

Pierwszym sygnałem, że połączenie może być nielegalne jest próba sprzedaży produktu lub usługi. Jeżeli nie wyraziliśmy pisemnej zgody na otrzymywanie tego typu telefonów od danej firmy, mamy do czynienia z nielegalnym działaniem. W szczególności jeżeli już wcześniej zastrzegliśmy nasz numer i zgłosiliśmy, że nie życzymy sobie otrzymywania telefonicznych ofert sprzedaży.

Jakie mamy prawa

Aby skontaktować się z nami poprzez automatyczne połączenie telefoniczne firma musi posiadać naszą pisemną (w firmie listu lub e-maila) zgodę na wykonywanie robocall. Sam fakt, że dana firma jest w posiadaniu naszego numeru telefonu np. za sprawą dokonanego przez nas w przeszłości zakupu, nie uprawnia do kontaktowania się z nami w celach handlowych. Nowe zasady nakładają także na telemarketerów obowiązek umieszczenia w automatycznej wiadomości informacji na temat tego, jak usunąć możemy nasz numer z listy robocall.

Firmy łamiące nowe przepisy i wykonujące automatyczne telefony do konsumentów, którzy nie wyrazili na to zgody, narażają się na dotkliwe konsekwencje. Za złamanie regulacji prawnych grozi do 16 tys. dolarów kary i to za każde nielegalnie wykonane połączenie.

Zanim odbierzemy połączenie z nieznanego numeru, warto zapamiętać kilka rad:

  • Nigdy nie ujawniaj danych finansowych. Jeżeli to nie ty jesteś inicjatorem połączenia telefonicznego, pod żadnym pozorem nie podawaj dzwoniącym osobom numeru konta bankowego, karty kredytowej lub social security. Oszuści często brzmią przekonująco i potrafią podszyć się pod instytucje rządowe czy znane ci firmy.

  • Rozłącz się. Na niepożądane połączenie najlepiej zareagować jego zakończeniem. Nie naciskaj żadnych numerów na klawiaturze telefonu, bo to najpewniej zaowocuje kolejnymi telefonami.

  • Skontaktuj się ze swoim operatorem. Czasami warto poprosić firmę telefoniczną o zablokowanie szczególnie uciążliwego numeru. Pamiętaj jednak, że oszuści często zmieniają numery, z których dzwonią i blokada może być rozwiązaniem krótkotrwałym.

  • Ufaj swojemu instynktowi. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, odłóż słuchawkę i zakończ połączenie.
    Zgłaszaj nielegalne robocalls. Możesz to zrobić na stronie BBB: https://www.bbb.org/scamtracker/chicago/ lub kontaktując się z FTC poprzez stronę internetową lub telefonicznie pod numerem: 1-888-382-1222


Steve Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago w rodzinie Amerykanów polskiego pochodzenia.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama