Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:06
Reklama KD Market

BBB doradza wiosenne sprzątanie cyfrowego gospodarstwa



 

Wiosenne porządki konsumenci traktują z jednej strony jako niechciane zajęcie, wymagające inwestycji czasowej i wysiłku, z drugiej za czas nowego początku. Okresowe porządki są niezbędne dla wyglądu domu czy nieruchomości, dlatego też na liście zadań do wykonania powinno się znaleźć cyberbezpieczeństwo.


Better Business Bureau wspólnie z National Cyber Security Alliance (Krajowe Stowarzyszenie Cyberbezpieczeństwa, NCSA) apeluje do konsumentów, by ustanowili doroczny rytuał „wiosennych porządków cyfrowych”. Internauci powinni poprawić jakość swego „życia w sieci” czyszcząc swe urządzenia cyfrowe, porządkując pliki w sieci, sprawdzając wszelkie zabezpieczenia i dbając o to, by reputacja w sieci lśniła.


BBB i NCSA sporządziły 4-tygodniowy plan, który pomoże w zaprowadzeniu cyfrowego porządku.


Tydzień 1: serwisowanie wszystkich urządzeń


– Podstawowy krok to upewnienie się, że we wszystkich połączonych z internetem urządzeniach, w tym komputerach osobistych, smartfonach i tabletach nie ma złośliwego oprogramowania. Uznaj to za początek zapowiedzianego na miesiąc serwisowania swoich urządzeń cyfrowych.


– Uaktualnij podstawowe oprogramowanie, co jest jednym z najlepszych zabezpieczeń, jakie możesz podjąć. Należy więc zadbać o programy zabezpieczające, przeglądarki internetowe, formaty plików do treści tekstowo-graficznych, systemy operacyjne i inne regularnie używane oprogramowania.


 – Uporządkuj swoje „życie mobilne”. Większość z nas posiada aplikacje, których nie używamy oraz takie, które wymagają uaktualnienia. Pozbycie się niepotrzebnych aplikacji powiększa pamięć systemu i przedłuża żywotność baterii. Kontroluj sprawność działania usługi lokalizacji użytkownika, Bluetootha, mikrofonu i aparatu fotograficznego.


Tydzień 2: upewnij się, że jesteś bezpieczny w sieci


 – Bazując na działaniach podjętych w pierwszym tygodniu internauci powinni zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci.


 – Należy zrobić więc dwa ruchy do przodu, czyli składającą się z dwóch kroków weryfikację wszystkich kont internetowych. Usługę tę oferuje bezpłatnie większość internetowych firm e-mailowych, mediów społecznościowych i instytucji finansowych. Więcej szczegółów znajdziesz na portalu stopthinkconnect.org/2stepsahead.


– Zabezpiecz swój router: upewnij się, że router posiada mocne hasło dostępu i nie ujawnia, kto z niego korzysta, np. „Jones Family” czy „123 Elm Street”. Nie zapomnij o uaktualnieniu routera.


 – Wybierz lepsze hasła dostępu. Jeśli twoje hasła są za krótkie lub łatwe do odgadnięcia, to wygląda to tak, jakbyś drzwi do swego domu nie zamknął na klucz. Lepszą ochroną są dłuższe hasła dostępu zawierające małe i duże litery, cyfry oraz znaki.


Osobne konto, osobne hasło: utwórz osobne hasła dla każdego ze swych najważniejszych kont: e-mailowego, bankowego i w mediach społecznościowych.


Zapisz hasła i schowaj w bezpiecznym miejscu. Każdy może zapomnieć hasła. Zrób więc ich listę i schowaj w domu w bezpiecznym miejscu.


–  Zabezpiecz komórkę. Posługuj się hasłem przy włączaniu telefonu.


Tydzień 3: czyszczenie plików i ich ochrona


Zadbaj o cyfrowe pliki w komputerze, telefonie czy innym dygitalnym urządzeniu tak samo jak o pliki papierowe.


– Wyczyść swój e-mail. Pozostaw tylko tę korespondencję, którą potrzebujesz. Usuń lub przenieść do archiwum niepotrzebne e-maile i opróżnij plik z usuniętą pocztą e-mailową.


Uporządkuj archiwum. Zlikwiduj stare pliki, jak np. kopie tego samego dokumentu czy stare wykazy finansowe.


–  Sprawdź swoje subskrypcje. Zrezygnuj z otrzymywania biuletynów czy regularnych e-maili, których już nie czytasz.


– Pozbywaj się starych urządzeń elektronicznych w sposób rozsądny. Wymazanie pamięci może nie wystarczyć. Poszukuj takich firm przyjmujących stary sprzęt, które gwarantują fizyczne zniszczenie twardego dysku, dysków czy kart pamięci.


Uaktualnij swój album zdjęciowy w sieci. Zrób kopie fotografii, które chcesz zatrzymać, a pozbądź się starych oraz takich, na których ty czy twoja rodzina wyglądacie mniej atrakcyjnie. Nie tylko nie będziesz musiał już ich oglądać, dodatkowo uwolnisz pamięć aplikacji.


Uaktualnij swoje relacje w sieci. Dokonaj przeglądu listy przyjaciół w mediach społecznościowych oraz listy kontaktowej w komórce, by pozostawić tylko tych, którzy się powinni tam znaleźć.


Kopiuj. Ważne dane kopiuj do katalogu, w którym mogą być bezpiecznie przechowywane. Rób kopie ważnych informacji regularnie. Opróżniaj kosze na wyrzucone pliki we wszystkich urządzeniach.


Tydzień 4: wypucuj swą internetową reputację


–  Rodzice i ich starsze dzieci z kontami w mediach społecznościowych powinni podjąć odpowiednie kroki celem upewnienia się, że ich internetowa reputacja jest kryształowo czysta.


–  Sprawdź swój internetowy status. Przejrzyj regulaminy prywatności i zabezpieczenia portali, z których korzystasz. Nie ma nic złego w tym, gdy ograniczysz liczbę adresatów, z którymi dzielisz się informacjami.


Usuń stare zdjęcia lub takie komentarze, których się wstydzisz lub z którymi nie czujesz się komfortowo.


Uaktualnij swój internetowy profil. Czy twoje konta w mediach społecznościowych są aktualne? Czy informacje o tobie są aktualne? Jeśli nie, to wprowadź nowe dane.


Wiosenne sprzątanie cyfrowe powinny przeprowadzić także przedsiębiorstwa. Radzimy przeprowadzić tę procedurę według oferowanego przez BBB planu „5 Steps to Better Cybersecurity” dostępnego na portalu bbb.org.cybersecurity.


Steve J. Bernas, szef BBB


Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago w rodzinie Amerykanów polskiego pochodzenia.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama