Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:06
Reklama KD Market

BBB: jak wybrać najlepszą firmę pielęgnacji zieleni


Wiosna tuż, tuż i właściciele domów coraz baczniejszą uwagę zwracają na otoczenie swojej nieruchomości. Zainteresowaniem znów zaczynają cieszyć się trawniki, dlatego ci, którzy zamierzają zatrudnić firmę pielęgnacji zieleni powinni zapoznać się z kilkoma radami, by nie paść ofiarą oszustwa.


W ciągu minionych 12 miesięcy Better Business Bureau otrzymało 143 skargi na jakość usług firm utrzymania zieleni. Skargi te są zróżnicowane – dotyczą jakości obsługi klienta, produktów i usług oraz procesu sprzedaży.


W wielu umowach na koszenie trawników czy obcinanie krzewów, dokonuje się płatności z góry za cały sezon. Dlatego właściciele domów są zmuszeni tolerować praktyki biznesowe firmy, którą sami wybrali.


Unikajmy trzech najczęściej spotykanych oszustw:


Umowy ustne 


W rozmowie telefonicznej przedstawiciel firmy próbuje skłonić właściciela nieruchomości do udzielenia odpowiedzi twierdzącej na kilka zadanych pytań. W kilka dni później gospodarz znajduje na trawniku przed domem tablicę ze wszystkimi szczegółami już wykonanej usługi. I to mimo tego, że wcześniej nie podano wyceny pracy, ani nie podpisano umowy. Jeśli właściciel próbuje podważać wystawiony rachunek to otrzymuje wyjaśnienie, że mówił „tak”, odpowiadając na pytania, gdy „podpisywał” ustną umowę. Firma pielęgnacji zieleni może skorzystać z usług komornika, który zagrozi przedstawieniem nagrania między gospodarzem a przedstawicielem firmy do ściągnięcia należności. Właściciel domu może wyrazić zgodę na zapłatę, obawiając się zepsucia swojej historii kredytowej.


Wycena przez telefon 


Zatrudniamy firmę pielęgnacji zieleni po tym, gdy otrzymany niską wycenę usługi przekazaną drogą telefoniczną. Tymczasem po przybyciu pracowników okazuje się, że powstał niespodziewany problem z trawnikiem i trzeba wykonać dodatkową pracę. Rachunek jest oczywiście wyższy niż pierwotna wycena.


Nieautoryzowane usługi 


Właściciel domu może otrzymać rachunek za usługi, na które nigdy nie wyraził zgody. Firmy utrzymania zieleni mogą zajmować się twoim trawnikiem jeszcze długo po tym, gdy ważność podpisanej umowy wygasła. Często o tym zapomina się do chwili otrzymania rachunku. Gdy właściciel odmawia płacenia, firma twierdzi, że nie ma dowodu zerwania umowy.


Przed zatrudnieniem firmy utrzymania zieleni BBB radzi:


Wyjaśnij, czego chcesz.  Wyjaśnij klarownie jakich usługi oczekujesz, np. użyźnianie, odchwaszczanie, aeracja lub koszenie. Zapytaj jakich produktów firma będzie używać, np. rodzaj nasion, nawozów, środków chwastobójczych. Domagaj się inspekcji trawnika i wstępnej wyceny kosztów jego pielęgnacji. Wystrzegaj się firmy, która dokonuje wyceny przez telefon.

Zapoznaj się z cennikiem. Cena jest jednym z głównych czynników wpływających na decyzję o wykupieniu usługi, dlatego poznaj dokładnie, za co płacisz. Płacisz po każdym koszeniu czy tygodniowo? Płacisz, kiedy pada? Czy w koszenie wliczone jest przycinanie krawędzi trawników? Czy trawa jest mulczowana czy zbierana do worków? Czy usługi świadczy zatrudniona firma czy jej kontrahent?


Przeglądaj oferty. Uzyskaj pisemną wycenę od przynajmniej 3 różnych firm. Przejrzyj stronę Accredited Business Directory na portalu BBB z oceną usług firm pielęgnacji zieleni w twoim regionie. Pamiętaj przy tym, że wybór najtańszej wyceny nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nie czuj się zobowiązany do zatrudnienia firmy, która przedstawiła najniższą ofertę. Firmy o ustalonej renomie lub korzystające z droższych środków do utrzymania zieleni mogą pobierać opłaty nieco wyższe niż konkurenci.


Sprawdzaj. Skontroluj, czy firma posiada aktualne licencje na świadczenie usług wymagane przez lokalne władze. Sprawdzaj status na stronie BBB Business Review na portalu bbb.org/chicago. Zwracaj się o referencje i sprawdzaj przynależność firmy do krajowych stowarzyszeń i organizacji biznesowych.


Przyjrzyj się umowie. O ile nie stwierdzono inaczej, ważność niektórych kontraktów odnawiana jest automatycznie. Jeśli podpisujesz umowę długoterminową, domagaj się na piśmie informacji o prawach do zerwania umowy w razie świadczenia usług poniżej wymaganej jakości.


Poznaj gwarancje. Jeśli jakość usług cię nie satysfakcjonuje lub trawnik nie wygląda tak, jak byś chciał, wiedz jakie kroki możesz przedsięwziąć, by naprawić zaistniałą sytuację.


Więcej informacji konsumenci znajdą na portalu www.bbb.org/chicago.

Steve J. Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama