Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:54
Reklama KD Market

BBB: smart TV – otwarte drzwi dla hakerów



Od samochodów, przez urządzenia domowe, po twoją telewizję smart TV, niemal wszystko jest dostępne przez Internet, czyniąc sieć “Internetem rzeczy”. Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy powinni podejmować szczególne środki ostrożności, ponieważ urządzenia wysyłające i pobierające dane za pośrednictwem Internetu są szczególnie narażone na włamania hakerów.

Przykładowo, zyskująca coraz bardziej na popularności telewizja internetowa smart, posiada system operacyjny zbliżony do komputera. System telewizyjny jest wprawdzie mniej zaawansowany, ale jednak wciąż jest w stanie realizować zaprogramowane polecenia i wykorzystywać wbudowane aplikacje.

W przypadku smart TV istnieje obawa, że hakerzy mogą uzyskać dostęp do kamery i systemu kontroli głosu. Wówczas mogą śledzić ruch w domu (by znaleźć najlepszą porę na dokonanie włamania) lub przysłuchiwać się prowadzonym rozmowom.

Istnieje też możliwość, że hakerzy uzyskają dostęp do danych urządzenia, takich jak nazwa użytkownika, czy hasła dostępu i mogą dokonać włamania do komputerów w tej samej sieci.

Czy jest to telewizja internetowa smart TV, czy inne urządzenie sterowane przez Internet, konsumenci i właściciele firm powinni być świadomi, że wszystkie tego typu instrumenty są narażone na hakerski atak i podejmować kroki dla ich zabezpieczenia.

Chroń swoją sieć. Używaj odpowiednich haseł, najnowszego oprogramowania i regularnie serwisuj wszystkie urządzenia w sieci.

Znaj swoje urządzenia. Poznaj podstawowe zasady działania urządzeń w sieci, ich kanały komunikacyjne i oprogramowanie oraz rodzaj informacji i udostępnianych zasobów danych.

Urządzenia w sieci utrzymuj w dobrym stanie. Upewnij się, że nie są zainfekowane wirusem i nie zawierają złośliwego oprogramowania. Uaktualniaj kontrolujące urządzenia aplikacje, gdy ich nowsze wersje znajdą się na rynku.

Better Business Bureau na swoim portalu utrzymuje stronę poświęconą cyberbezpieczeństwu, gdzie można znaleźć informacje, jak chronić dom czy zabezpieczyć firmę.

Bezpieczne hasła

Bezpieczne hasła dostępu stanowią pierwszą linię obrony przed nieautoryzowanym dostępem do sieci komputerowej. Skorzystaj więc z tych prostych porad:

– wybieraj hasło trudne do złamania i unikalne dla każdego konta

– regularnie uaktualniaj hasła dostępu – dwa lub trzy razy w roku

– nie udostępniaj nikomu swoich haseł

– rozważ możliwość skorzystania z usług managera haseł (ang. password manager), oprogramowania, które wszystkie hasła zabezpiecza jednym, głównym hasłem

Złamanie haseł może prowadzić do kradzieży tożsamości. Stwórz plan działania według zaleceń Federal Trade Commission's Identity Theft Recovery Steps, dzięki czemu będziesz przygotowany na wypadek kradzieży danych osobowych.

Jak stworzyć bezpieczne hasła? BBB radzi:

– silne hasło powinno mieć przynajmniej 12 znaków

– używaj małych i dużych liter, cyfr i symboli

– unikaj wpisywania w hasło imienia lub nazwiska

Urządzenia dostępne za pośrednictwem Internetu to nie tylko te, które znajdziesz w domu czy firmie. Warto zapoznać się też ze sposobami zabezpieczeń urządzeń mobilnych.

Więcej informacji o oszustwach i włamaniach do sieci komputerowych można znaleźć na portalu www.bbb.org/chicago i na naszej stronie na Facebooku i Twitterze.

Steve J. Bernas, szef BBB

Steve J. Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama