Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:15
Reklama KD Market

BBB ostrzega: ferie wiosenne to okazja dla oszustów



Zbliża się Wielkanoc i studenckie ferie wiosenne. Zaczynamy myśleć o podróżach, by odpocząć po zimie, by nabrać nowych sił.

Bez względu na to czy dotyczy to studenta, czy całej rodziny, w każdym przypadku podróż o tej porze roku wymaga drobiazgowych przygotowań, by urlop przebiegł bez zakłóceń, a podróżujący nie stali się ofiarami oszustów. W przygotowaniach do wyjazdu najczęściej skupiamy się bowiem na naszych oczekiwaniach odpoczynku przyjemności, zbyt często zapominając o podstawowych środkach ostrożności.

A oszustwa, które spotykają podróżnych, to niestety smutna rzeczywistość sezonu urlopowego. Aby ochronić się przed oszustami i uniknąć poważnych strat, jeszcze przed podpisaniem umowy i dokonaniem zapłaty za podróż powinniśmy odrobić zadanie domowe.

Studenci, dysponujący ograniczonymi funduszami, szukają najtańszych sposobów odbycia podróży, stają się tym samym łatwymi ofiarami nieuczciwych biur podróży, oferujących ceny nie do pobicia.

Równie łatwo ofiarą oszustów mogą paść podróżujące rodziny. Oferty fantastycznych wakacji pojawiają się w internecie, dostarczane są do domu czy przedstawiane telefonicznie. Wszystkie zachęcają do szybkiego działania. A właśnie szybkie działanie jest tym, co może okazać się źródłem kłopotów.

Mamy na to wiele dowodów. W sieci znajdujesz fantastyczną ofertę obejmującą przelot, pokój hotelowy i wynajęcie samochodu. Wypełniasz formularz zamówienia zgodnie z instrukcją, dokonujesz zapłaty, ale gdy przyjeżdżasz na lotnisko okazuje się, że nie ma cię na liście pasażerów.

Co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów?

– Sprawdź biuro podróży, w którym zamawiasz bilety. Jeśli korzystasz z usług biura podróży czy internetowej infolinii rezerwacyjnej upewnij się, że działają legalnie. Sprawdź ich wiarygodność na portalu bbb.org. Możesz też zwrócić się do danej firmy o referencje, by poznać opinie o niej innych klientów.

– Zanim złożysz swój podpis, wszystko dokładnie przeczytaj. Czasem umowa może zawierać ukryte opłaty czy klauzule, które zmieniają bez powiadomienia np. lotnisko, na które lub z którego masz lecieć. Przed podpisaniem umowy, poznaj bliżej linie lotnicze i hotel, i sprawdź dokonanie rezerwacji.

– Płać tylko kartą kredytową. Większość wystawców kart kredytowych pozwala kwestionować sporne opłaty tak, że nie zawsze musisz ponosić za nie odpowiedzialności. Jeśli firma domaga się zapłaty w gotówce, czekiem, money order czy przelewem bankowym, zrezygnuj z takiej transakcji.

– Domagaj się wszystkiego na piśmie. Gdyby fantastyczna oferta okazała się zwykłym oszustwem masz podstawę do wnoszenia roszczeń do wystawcy karty kredytowej o ewentualny zwrot pieniędzy.

– Kupuj bezpośrednio w liniach lotniczych lub hotelach. Często najlepsze oferty przelotu czy pokoju hotelowego można znaleźć na portalach tych firm. To najlepsza gwarancja, że otrzymamy rzeczywiście to, za co zapłaciliśmy. Wiele kurortów oferuje też pakiety typu all-inclusive. Dokonując rezerwacji na portalu kurortu, znacznie redukujemy możliwość stania się ofiarą oszustów.

– Ufaj swemu instynktowi. Jeśli coś brzmi byt pięknie, aby było prawdziwe, to przypuszczalnie jest oszustwem.

Bądź wyjątkowo ostrożny wobec każdej oferty, w której „coś wygrałeś”. Szczególnie takiej, która pochodzi z nieznanego źródła. Wiadomo przecież, że nic nie ma za darmo.

Steve J. Bernas, szef BBB

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama