Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 20:22
Reklama KD Market

Świat na talerzu Piotra. Włochy: frittata

Świat na talerzu Piotra. Włochy: frittata

Kiedy byłem dzieckiem, śniadania w moim domu nie były specjalnie wyrafinowane. Nie twierdzę, że moi rodzice nie mieli talentu do gotowania, wręcz przeciwnie, gotowali bardzo dobrze. Tradycyjnie jajka, kanapki, racuchy lub naleśniki - wariacji było kilka, z czego moim ulubionym daniem, było jajko na “placek” - bo tak nazywałem jajka sadzone. No i tak mi trochę zostało...




/a> fot.Piotr Serocki

Frittata pochodzi z Włoch. Od lat jest robiona jako wersja omletu, gdzie różne składniki są mieszane z jajkami i zapiekane. Moja wersja nie jest klasyczna, może dlatego, że za bardzo lubię płynne żółtka, tak w pamiętanych z dzieciństwa jajkach sadzonych.


Będzie nam potrzebna mała miseczka żaroodporna - każda porcja musi mieć swoją własną miseczkę. Ewentualnie można użyć patelnię, jeżeli jest żaroodporna, a danie przyrządzić w stylu ciasta, gdzie całość kroi się na poszczególne porcje.



Składniki dla 2 osób:


4-5 plasterków bekonu pokrojonego na większe kawałki


¼ kubka brokuł, rozdzielić na małe kawałki


1 papryka pokrojona na plasterki


½ kubka grzybów pokrojonych w większe plasterki


¼ kubka młodej cebuli pociętej na drobno


4 jajka


¼ kubka sera: parmezan, asiago, romano - kombinacja lub jakikolwiek ulubiony


1 garść szczypiorku do doprawienia dania


1 płaska łyżeczka płatków czerwonej papryki (ang. red pepper flakes)


1 łyżka masła


sól, pieprz



Przygotowanie:


Jeżeli chodzi o warzywa i bekon - zawsze można zastąpić je czymś innym. Frittata musi składać się z jajek - z resztą składników można eksperymentować. Proponuję dodanie swoich ulubionych składników. Warzywa można też kroić w większe lub mniejsze kawałki, w zależności od indywidualnych upodobań.


Zaczynamy od bekonu: na rozgrzanej patelni smażymy go na średnim ogniu, tak żeby wytopić tłuszcz. Kiedy już się przysmaży, zdejmujemy z patelni i odkładamy.


Natomiast do rozgrzanego tłuszczu, który pozostał na patelni dodajemy cebulę, grzyby, paprykę, brokuły, solimy (uwaga: tłuszcz z bekonu już jest słony), dodajemy pieprz i wsypujemy płatki papryki.


W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 400 st. F i czekamy na warzywa: cebula ma się zeszklić, a pieczarki zarumienić. Pamiętajmy o mieszaniu! W momencie, kiedy warzywa są gotowe, wyłączamy palnik.


Wnętrze naszych żaroodpornych miseczek smarujemy niezbyt grubo masłem. Teraz kładziemy pozostałe składniki warstwami na przemian: bekon, warzywa, ser. Nie za wysoko. Na samą górę wbijamy dwa jajka i jeszcze posypujemy serem. Wkładamy do piekarnika (niczym nie przykrywamy) i cierpliwie czekamy 20 minut. Uwaga - po tym czasie miseczki są bardzo gorące!


Jeżeli wolisz żółtko bardziej ścięte, potrzymaj frittatę w piekarniku 5 minut dłużej.


Gotową frittatę przed podaniem posypujemy szczypiorkiem.


Smacznego!





/a> fot.Dariusz Lachowski

O kucharzu


Mam na imię Piotr.


Pracowałem w sprzedaży, jeździłem 18-kołowcem, byłem szefem produkcji, menedżerem. Nie jestem profesjonalnym kucharzem. Gotowanie to moja pasja. Potrawy z całego świata lądują na moim talerzu, w mieszkaniu w Chicago.


Nie zawsze wszytko mi się udaje. Czasami z tych prób powstają całkiem nowe smakowe odkrycia. Większość moich przepisów bazuje na znanych potrawach, ale lubię dodać coś od siebie, zmieniać, uprościć.


Pierwszym i honorowym krytykiem jest zawsze moja żona, która zawsze, jako pierwsza próbuje wszystkich moich eksperymentów. Lubię też, kiedy przy stole zasiadają przyjaciele. Napisz do mnie: [email protected]


Mam nadzieję, że polubicie gotowanie ze mną. Smacznego!


piotrek

piotrek

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama