W przeprowadzonym w lipcu badaniu CBOS - podobnie jak w poprzednich latach tuż przed końcem kadencji władz samorządowych -poprosił Polaków o podsumowanie całego, blisko czteroletniego okresu ich urzędowania. 63 proc. badanych dobrze ocenia pracę rad swoich miast i gmin, kończących właśnie kadencję, a 22 proc. wystawia im noty negatywne.
Z jeszcze większą akceptacją spotykają się włodarze miast i gmin – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Zadowolonych z ich pracy jest 67 proc. ankietowanych, a 20 proc. źle ocenia sposób pełnienia przez nich swej funkcji.
Mimo że Polacy w większości dobrze oceniają obecne władze swoich miast czy gmin, 40 proc. badanych chce zmian w składzie rad i wolałoby, żeby po wyborach funkcję radnych pełnili nowi ludzie, niezwiązani z obecną ekipą rządzącą. Przedłużenia kadencji obecnych radnych o kolejne cztery lata chce 35 proc. ankietowanych.
Jeśli chodzi o funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to za zmianami na tych stanowiskach opowiada się 42 proc. respondentów; przedłużenia kadencji chce 38 proc. badanych.
Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi 62 proc. badanych deklaruje zainteresowanie wyborami władz lokalnych kolejnej kadencji, a 36 proc. zgłasza jego brak. Zdaniem CBOS mimo że data wyborów nie została jeszcze oficjalnie podana do publicznej wiadomości, na obecnym, wstępnym etapie przygotowań tegoroczne wybory władz samorządowych budzą nieco większe zainteresowanie społeczeństwa, niż miało to miejsce w analogicznym okresie 2010 roku.
Udział w nadchodzących wyborach samorządowych zapowiada 66 proc. Polaków, w tym 49 proc. z całą stanowczością deklaruje, że będzie w nich uczestniczyć. 15 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, czy pójdzie na te wybory, a 19 proc. już teraz zapowiada, że nie weźmie w nich udziału. Jak zauważa CBOS, gotowość Polaków do uczestniczenia w wyborach lokalnych jest znacznie większa niż w przypadku wyborów parlamentarnych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-9 lipca czerwca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 943 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.