Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 01:30
Reklama KD Market

Odcinek 12. Bez ELD ani rusz

Uwagi i komentarze od firm transportowych, właścicieli ciężarówek i innych zainteresowanych dotyczące elektronicznych kart drogowych (ELD) mogły napływać do Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCSA) do dnia 26 czerwca. Federalna agencja otrzymała i opublikowała ponad 2000 wpisów, które zostaną rozpatrzone i na podstawie których powstaną ostateczne przepisy regulujące zasady korzystania z ELD.



Wiele dużych firm transportowych, które już wdrożyły nową technologię, jest zdania, że system przysparza tylko korzyści, jest łatwy w obsłudze dla kierowców i bardzo skuteczny, jeśli chodzi o przestrzeganie godzin pracy. Natomiast małe firmy i pojedynczy właściciele ciężarówek są przeciwnego zdania.

Motywują to problemami ze znalezieniem doświadczonych kierowców, którzy chcieliby prowadzić pojazdy wyposażone w ELD, oraz tym, że proces ten jest bardziej kosztowny od popularnych papierowych książeczek. Obawiają się również, że będzie on stosowany przez oficerów DOT do wyszukiwania przekroczeń niezwiązanych z godzinami pracy, lecz np. przekroczeniem szybkości.

FMCSA pozostaje jednak nieugięta i podpiera się badaniami przeprowadzonymi przez Virginia Tech Transportation Institute, które trwały przez pięć lat i dotyczyły 11 dużych firm transportowych. Stwierdzono, ze ciężarówki wyposażone w ELD były o 11,7 proc. mniej narażone na wypadki niż te, które tego urządzenia nie posiadały. Również posiadacze ELD byli o 5,1 proc. mniej narażeni na uczestnictwo w kolizjach, którym można było zapobiec.

Kierowcy, którzy na porządku dziennym (i nocnym) obsługują ELD mają o 48 do 53 proc. mniej przewinień i wykroczeń związanych z godzinami pracy, tzw. HOS.

The Truck Safety Coalition (zrzeszające Parents Against Tired Truckers i Citizens for Reliable and Safe Highways) również przychyla się do nowych wymogów FMCSA, wskazując na to, że Stany Zjednoczone będą miały w końcu takie same standardy bezpieczeństwa jak Europa, Brazylia, Izrael, Japonia czy Południowa Korea i Turcja, gdzie obowiązuje korzystanie z ELD.

Jak widać, globalizacja dopada również naszą dziedzinę gospodarki – transport. Wypada jedynie mieć nadzieję, że wszystkie uwagi, które dotarły do FMCSA, zostaną mądrze rozpatrzone i zdrowy rozsądek razem z logicznym rachunkiem ekonomicznym wezmą górę. Tego sobie i Wam drodzy kierowcy życzymy.

Allabouttrucks.us

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama