Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 22:12
Reklama KD Market

NPW: kolejny wniosek ws. dokumentacji lotniczej trafił do Rosji

Prokuratorzy badający katastrofę smoleńską ponownie zwrócili się do Rosji o przekazanie dokumentów dot. kierowania ruchem lotniczym, w tym przepisów obowiązujących w rosyjskim lotnictwie wojskowym - poinformowała PAP w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa.



Wniosek o pomoc prawną w prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie dotyczącym katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. został wysłany do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej jeszcze w czerwcu. Polska prokuratura poinformowała o nim, gdy dotarł on już do adresatów. Jest to 25. wniosek w tym śledztwie, skierowany do Rosji przez polskich prokuratorów.

"Chociaż większość z 24 wniosków została zrealizowana, to nadal oczekujemy w szczególności na nadesłanie i zwrot szczątków samolotu Tu-154M wraz z rejestratorami parametrów lotu oraz pochodzącymi z niego innymi agregatami i urządzeniami, dokumentacji dot. lotniska w Smoleńsku, jego wyposażenia, osób pracujących na lotnisku 7 i 10 kwietnia (2010 r.), w szczególności grupy kierowania lotami, oraz aktów normatywnych, regulujących system sprawowania kontroli ruchu lotniczego na lotnisku w Smoleńsku" - mówił w kwietniu szef warszawskiej WPO płk Ireneusz Szeląg.

W czwartek kpt. Marcin Maksjan z NPW powiedział PAP, że oprócz kwestii dokumentacji lotniczej czerwcowy wniosek o pomoc prawną zawiera także "szereg innych postulatów". "Prokuratura zwróciła się m.in. o przekazanie nośników z zapisem próbek głosu wskazanych świadków oraz ustalenie tożsamości konkretnych świadków i przesłuchanie ich na wskazane we wniosku okoliczności" - poinformował. Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji na temat tych postulatów.

Prokuratura wojskowa cały czas oczekuje na opinie fonoskopijne dotyczące zapisów rozmów z wieży smoleńskiego lotniska oraz nagrania z samolotu Jak-40, który lądował w Smoleńsku krótko przed katastrofą Tu-154M. Opinie są przygotowywane przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Według ostatnich zapowiedzi biegłych opinie te powinny wpłynąć do prokuratury jeszcze latem.

W lutym zeszłego roku prokuratura wojskowa otrzymała z Rosji dane konieczne do wydania przez polskich biegłych opinii dotyczącej nagrań z wieży. Były to dane o częstotliwości prądu w rosyjskiej sieci podczas kopiowania nagrania na potrzeby polskiego śledztwa.

W marcu 2013 r. NPW informowała, że jako pierwsze analizowane będzie nagranie z wieży, a dopiero później, po wykonaniu tej ekspertyzy, nastąpi opiniowanie dotyczące nagrania z samolotu Jak-40. Kolejność tych badań wynika z faktu, że aby móc precyzyjnie określić czas wypowiedzi zapisanych na rejestratorze samolotu Jak-40, konieczne jest uprzednie odtworzenie wypowiedzi z wieży lotniska w Smoleńsku.

W maju polscy prokuratorzy otrzymali z Rosji nowe kopie nagrań z kokpitu Tu-154M. Polscy biegli ponownie skopiowali zapisy "czarnej skrzynki" w lutym w Moskwie. Jak informowała w połowie lutego NPW, biegli liczą, że przy użyciu nowej metodologii i sprzętu uda się dokonać skuteczniejszego odsłuchu zapisu tzw. czarnej skrzynki. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama