Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:43
Reklama KD Market

ZDROWIE. Kości ci podziękują. Uwaga na kleszcze

Kości ci podziękują



Proces starzenia się prowadzi, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, do ubytku masy kostnej i ścierania się tkanki chrzęstnej w stawach. Konsekwencją może być ból, osteoporoza i złamania. Istnieją, na szczęście, łatwo dostępne suplementy, które wspomagają zdrowie kości. Oto one:

1. Wapń


Osoby, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości wapnia mogą szybciej tracić masę kostną i łatwiej ulegać złamaniom kości. Spożywanie tego minerału budzi obawy, bowiem często prowadzi do zaparć. By temu zapobiec należy zawsze jeść wapń w towarzystwie magnezu - zawsze dwa razy więcej tego pierwszego. Eksperci zalecają kobietom przyjmowanie z jedzeniem od 500 to 700 mg wapnia w postaci calcium citrate w dwóch dawkach, tak by w sumie dzienna dawka wynosiła od 1000 to 1200 mg z wszystkich źródeł łącznie, w tym z jedzenia. Większość mężczyzn nie potrzebuje suplementu wapnia. Ważne jest, jednak, by ze spożywanych produktów czerpali dziennie od 500 do 600 mg tego minerału.


2. Witamina D


Wspomaga absorpcję wapnia, przez co wspiera silne i zdrowe kości. Pomaga także w mineralizacji tkanki kostnej. By dostarczyć jej organizmowi w stosownych ilościach należy wystawić ciało an działanie słońca (około 20-30 minut każdego dnia) lub przyjmować 2000 IU witaminy D dziennie. Zdecydowanie lepszą jej formą jest D3 (cholecalciferol) niż D2.


3. Witamina K


Pomaga uruchomić pewne białka, które są zaangażowane w strukturyzację masy kostnej. Badania wskazują, że zbyt niska ilość witaminy K w organizmie jest związana z niską gęstością kości. Odpowiednią ilość witaminy K można pozyskać przez dietę bogatą w warzywa liściaste, takie jak Swiss chard, kale, nać pietruszki, szpinak, brokuły, kalafior i brukselka.






Uwaga na kleszcze

Borelioza to poważna choroba, która rozwija się pod wpływem bakterii Borrelia burgdorferi. Jej nosicielami są kleszcze, dlatego może rozwinąć się w wyniku ugryzienia przez tego pajęczaka.

Nieleczona może prowadzić, w najlepszym wypadku, do powtarzających się ataków artretyzmu i ciągłego zmęczenia. Może także zaatakować centralny układ nerwowy i doprowadzić do zgonu.


W związku z wczesną falą upałów na terenie niemal całej Ameryki Północnej, eksperci przewidują, że obecny sezon będzie jednym z najgorszych pod względem ilości kleszczy.


Świadomi zagrożeń płynących z boreliozy powinni być przede wszystkim miłośnicy pieszych wędrówek, biwakowania lub po prostu spędzania czasu na świeżym powietrzu.


W prewencji choroby mogą pomóc proste kroki. Jako że kleszcze występują przede wszystkim w lasach i na łąkach, by uniknąć tych pajęczaków należy:


- podczas pobytu w zalesionym obszarze zakładać ubranie ochronne, w tym jasne koszule z długimi rękawami, oraz wkładać nogawki długich spodni w skarpety


- po powrocie do domu z lasu i łąk porośniętych wysoką trawą należy natychmiast dokładnie sprawdzić każdy skrawek skóry (na głowie również) i czym prędzej umyć ręce gorącą wodą z mydłem


- zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze, zwłaszcza zaczerwienienia w kształcie koncentrycznych pierścieni


- po pojawieniu się symptomów typu: wysypka, gorączka lub ból stawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który ma doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu boreliozy.


Typowe leczenie opiera się na kuracji antybiotykowej. Brak reakcji wywołuje u dwóch trzecich osób zakażonych nawracające ataki artretyzmu, czasem kilka lat po infekcji.


Dorota Feluś


Vitamin D to fight cancer

Vitamin D to fight cancer

epa00603726 A picture of vitamin D pills poured from a bottle widely available in pharmacies in United Kingdom, Birmingham on Wednesday 28 December 2005. A daily dose of vitamin D can reduce the risk of developing common cancer by up to a half according to American researchers 28 December. EPA/LAWRENCE LOOI UK & IRELAND OUT

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama