Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:45
Reklama KD Market

ZDROWIE. Pij wodę. Niżsi żyją dłużej. By lepiej sypiać

Pij wodę

Picie odpowiedniej ilości wody jest niezbędne zwłaszcza teraz, gdy temperatury przekraczają 80 F. Okazuje się, że woda jest podstawowym artykułem pierwszej potrzeby również dla zdrowej skóry, właściwego trawienia i oczyszczania organizmu. Ciało ludzkie składa się w dwóch trzecich z wody, dlatego też utrzymywanie jego odpowiedniego nawodnienia jest koniecznością.



Poniżej podajemy powody, dla których należy pić wodę:

1. Zdrowa krew i kości.

Krew składa się w 80 proc. z wody, a w kościach jest jej ponad 50 proc. Odpowiednie uwodnienie jest wymagane dla procesu tworzenia nowych komórek krwi i kości.

2. Eliminacja toksyn

Eksperci radzą, by odrzucić wszelkie wyszukane i zazwyczaj kosztowne plany oczyszczające. Zwykła, czysta woda pomaga w sposób naturalny usunąć toksyny przez system limfatyczny, jelita i nerki.

3. Smar dla kości

Woda pomaga ochronić przed zużywaniem się stawów, a nawet może pomóc zredukować ból.

4. Właściwe trawienie

Woda pomaga zapobiec zatwardzeniom, bo zwiększa objętość stolca i płynu w jelicie grubym

5. Czujność

Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do bólów głowy, rozdrażnienia, spadku koncentracji i zmęczenia. Mózg człowieka składa się w 85 proc. z wody, dlatego też podtrzymywanie jego nawodnienia jest kluczowe dla właściwego jego funkcjonowania

6. Zdrowa skóra

Woda nawilża ze środka na zewnątrz, pomagając skórze zachować jej elastyczność.

Standardowo rekomenduje się wypijanie co najmniej ośmiu 8-uncjowych szklanek wody dziennie. Nie istnieją jednak, żadne solidne dowody na to, że tak duża ilość wody jest konieczna dla każdego. Ważne jest, by pić przez cały dzień, co jest łatwiej wykonać, gdy przez cały czas ma się pod ręką dużą szklankę lub szklaną butelkę wody. Równie istotne jest, by pić wodę wysokiej jakości z pewnego źródła lub, jeśli to możliwe, zainstalować w domu system oczyszczania wody. Tym, którzy próbują odzwyczaić się od słodkich napojów, zaleca się picie wody gazowanej z limonką.

 

Niżsi żyją dłużej

Niskie osoby, które spoglądają z zazdrością na rówieśników, którym natura dała więcej cali, nie powinni tego robić. Dlaczego? Bo jak wykazały badania naukowe przez to, że są niżsi, żyją dłużej. W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Hawajów wzięło udział ponad 8 tys. Amerykanów pochodzenia japońskiego. Okazało się, że u niskich mężczyzn, tj. mierzących 5'2" lub mniej, gen długowieczności FOXO3 występował częściej i żyli oni dłużej od reszty.



Naukowcy monitorowali zdrowie mężczyzn przez niemal 50 lat i odkryli, że im ktoś był wyższy, tym żył krócej. Stwierdzono, że gen FOXO3 wpływa na wielkość ciała (pod jego wpływem jest ono mniejsze), obniża prawdopodobieństwo wystąpienia raków, obniża poziom insuliny we krwi, a przy tym wydłuża życie.

Wszyscy uczestnicy badania przyszli na świat między 1900 r. a 1919 r. 1200 z nich żyło 90-100 lat, a około 250 osób wciąż żyje. Naukowcy podkreślają, że podobne do FOXO3 geny u myszy, robaków obłych (w tym glist, tęgoryjców i włosogłówek), muszek, a nawet drożdży są również powiązane z długowiecznością. I wniosek najważniejszy - stwierdzono, że wyżsi mężczyźni i kobiety, u których gen FOXO3 nie występuje, mogą zrekompensować jego brak zdrowym stylem życia.

By lepiej sypiać

Ci, którzy odczuwaja napięcie nerwowe i mają problemy ze spaniem, ale nie chcą przyjmować środków nasennych na receptę czy też dostępnych w wolnej sprzedaży, mogą sięgnąć po jaśmin. Naukowcy odkryli, że zapach jaśminu jest równie efektywny jak valium i podobne leki stosowane w celu usunięcia lub redukcji niepokoju i poprawy jakości snu.  Stwierdzono, że zapach jaśminowy wykazuje ten sam neurochemiczny mechanizm co barbiturany.

By odczuć działanie jaśminu można przed udaniem się na nocny spoczynek wziąć ciepłą (nie gorącą) kąpiel lub prysznic, używając mydeł o zapachu jaśminu, lub umieścić w sypialni nawilżacz powietrza zawierający jaśmin.

Dorota Feluś

 


2

2

3

3

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama