Syryjscy rebelianci rekrutują do swoich szeregów nawet 15-latków, którzy następnie walczą jako strzelcy wyborowi i zamachowcy samobójcy - poinformowała w poniedziałek organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW).
Według HRW dzieci są wykorzystywane do walki przez rebelianckie ugrupowania z całego spektrum ideologicznego, m.in. przez wspieraną przez Zachód Wolną Armię Syryjską, koalicję sunnickich ugrupowań zbrojnych Front Islamski, Front al-Nusra, będący odgałęzieniem Al-Kaidy, a także niezależne od niej Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).
Także siły wojskowe i policyjne działające na terenach kontrolowanych przez Kurdów wykorzystują dzieci.
"Syryjskie ugrupowania zbrojne nie powinny żerować na wrażliwości dzieci, które widziały, jak zabijano ich bliskich, były w ostrzeliwanych szkołach i zniszczonych osiedlach, i wcielać je do swoich formacji - powiedziała Priyanka Motaparthy, szefowa oddziału HRW odpowiedzialnego za prawa dzieci i autorka 31-stronicowego raportu. - Rzucanie dzieci na linię frontu tylko pogarsza grozę syryjskiego konfliktu zbrojnego".
Według HRW ekstremiści z Frontu al-Nusra i ISIL prowadzą programy edukacyjne dla dzieci obejmujące szkolenie wojskowe. Byli nastoletni bojownicy powiedzieli HRW, w jaki sposób dowódcy zachęcają młodzież do zgłaszania się na ochotnika do misji samobójczych.
HRW, która mówi, że nie jest znana liczba dzieci walczących w konflikcie, oparła raport na wywiadach z 25 dziećmi i byłymi dziećmi żołnierzami w Syrii. Raport nie obejmuje udziału dzieci w prorządowych milicjach, które również oskarżane są o wykorzystywanie dzieci.
Według raportu nastolatki zaciągają się do zbrojnych ugrupowań z różnych powodów. Niektóre idą w ślady swoich krewnych lub przyjaciół, a te, które znalazły się w strefach konfliktu nie mają żadnego wyboru.
Rebelia zbrojna przeciwko reżimowi Baszara el-Asada trwa w Syrii od marca 2011 roku. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama