Muzeum Polskie w Ameryce posiada w swojej kolekcji rysunki dzieci, które zostały nadesłane z Polski na wystawę przed II wojną światową. Rysunki te dotyczą różnych aspektów życia w Polsce, a wykonane zostały w latach 1933-1938 przez dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Wśród obrazków mamy scenki rodzajowe z ulic miast i życia wsi, obiekty przemysłowe, fabryki i kopalnie, defilady wojskowe i scenki obrazujące wypoczynek. Znaczną część kolekcji stanowią też zwyczaje i tradycje polskie.
Dzisiaj, kiedy atmosfera świąt jeszcze nie całkiem opadła, chcielibyśmy podzielić się z Państwem przedwojennymi pracami artystycznymi polskich dzieci.
Okres świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie radosnym okresem dla dzieci – jest to czas otrzymywania prezentów. Pierwszą zapowiedzią Bożego Narodzenia jest dzień św. Mikołaja niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkie maluchy. Tradycja św. Mikołaja wywodzi się z legendy o biskupie Mikołaju z Miry, który pod osłoną nocy rozdawał podarunki ubogim. Z rysunków z kolekcji Muzeum Polskiego można się domyślać, że marzeniem polskich chłopców okresu międzywojennego było dostanie pod choinkę konika…
Szopka bożonarodzeniowa ma w Polsce bardzo długą tradycję; inscenizuje stajenkę betlejemską, w której narodził się Jezus Chrystus. Szopki wykonuje się w miniaturze, choć nierzadko są naturalnych rozmiarów. Najważniejszymi postaciami w szopce są Dzieciątko Jezus, Maria i Józef. Poza tym stałymi elementami są Trzej Królowie, pasterze, owce i bydło, aniołowie i Gwiazda Betlejemska. Szczególnie interesujące są szopki krakowskie, które nawiązują do architektury zabytków Krakowa, a zwłaszcza Kościoła Mariackiego. Szopki te są bogato zdobionymi konstrukcjami z wieloma wieżami. Skupiają w sobie różnorodne style. Znajdziemy w nich elementy smukłego gotyku, renesansowe arkady, jak również barokowe kopuły. Autorom rysunków szopek nadesłanych na wystawę do Ameryki na pewno nie brakowało fantazji.
Święto Trzech Króli obchodzone jest 6 stycznia na pamiątkę Trzech Króli, albo Mędrców, którzy szli z dalekich krajów, by pokłonić się nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Podążali oni za Gwiazdą Betlejemską, która wskazywała im drogę do stajenki. Również i to święto zostało uwiecznione przez dzieci polskie z wielką wyobraźnią.
Tradycyjnie od dnia Trzech Króli rozpoczyna się karnawał trwający do Środy Popielcowej, która kończy zimowe święta.
Karnawał to czas zabawy i radości, czas wesołych korowodów i kolędowania. Rysunki dzieci szczegółowo ilustrują ten staropolski obyczaj. Przebierańcy chodzą od domu do domu, wodząc ze sobą maszkary: kozę, turonia (włochata, rogata maszkara z kłapiącą paszczą), niedźwiedzia i koguta, śpiewają kolędy i pastorałki ku radości gospodarzy. Kolędnicy noszą gwiazdę na kiju, która prowadzi ich niczym Gwiazda Betlejemska. Wierzono, że maszkary prowadzone przez przebierańców sprowadzą powodzenie w nadchodzącym roku. „Gospodarz, którego chatę choćby tylko przez pomyłkę pominęli, uważałby się za wielce obrażonego” – taką oto notatkę znajdujemy w zapiskach polskiego etnografa Oskara Kolberga.
Bogate i piękne polskie tradycje drogie są każdemu z nas i kultywowane są na wszystkich kontynentach świata, gdziekolwiek znajdują się skupiska Polonii.
Kolekcja rysunków dziecięcych w Muzeum Polskim jest zbiorem niecodziennym i chwytającym za serce. Pochylając się nad tymi beztroskimi dziecięcymi rysunkami przysłanymi z Polski w 1938 roku, nie sposób nie zastanowić się nad późniejszymi losami ich autorów.
Iwona Bożek
bibliotekarz kolekcji specjalnych MPA
____________________________
Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza Szanownych Państwa na uroczystość otwarcia nowego sklepu muzealnego oraz nowego wejścia do budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce i Muzeum Polskiego w Ameryce oraz dzień darmowego wstępu do MPA w niedzielę, 26 stycznia 2014 roku w Muzeum Polskim w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago w godz. od 13 do 16.
Podczas uroczystości można będzie zwiedzić nowo otwarte miejsca. Program "Kto szybko daje, półtora raza daje" kończy się 31 stycznia. Dobrowolne datki w ramach kampanii 140/77 na muzeum mile widziane. Darmowy parking
FACEBOOK
____________________
Reklama