Archidiecezja Chicagowska z zadowoleniem odniosła się do decyzji papieża Franciszka o ustanowieniu komisji do spraw zwalczania pedofilii w Kościele. Decyzję tę papież podjął na wniosek swych doradców, ośmiu kardynałów z całego świata, obradujących za Spiżową Bramą.
Archidiecezja przypomina w oficjalnym komunikacie, że papieska decyzja jest kontynuacją wcześniejszych inicjatyw prawnych w Kurii Rzymskiej i diecezjach katolickich na całym świecie. Chicagowskie władze kościelne utworzyły podobną komisję już w roku 1992, by wziąć w ochronę dzieci i osoby niepełnoletnie.
W 2003 r. kardynał Francis George znacznie poszerzył zakres prac komisji ustanawiając Archidiocesan Office for the Protection of Children and Youth, która dzisiaj dla wielu grup i organizacji stanowi wzór postępowania w przypadkach pedofilii w szeregach duchowieństwa.
Chicagowskie władze kościelne zapewniają, że prowadzone są działania i realizowane programy duszpasterskie, dzięki którym setki tysięcy osób dorosłych i dzieci zapoznało się z inicjatywami dotyczącymi bezpieczeństwa nieletnich i prewencji. Archidiecezja dokonała przeglądu historii ponad 160 tys. księży, diakonów, katechetów, osób świeckich i wolontariuszy, by wyeliminować osoby niepowołane do pracy z młodzieżą.
Przypomina też, że od 25 lat udziela pomocy i poparcia ofiarom nadużyć duchowieństwa. Kardynał George wielokrotnie osobiście spotykał się z ofiarami pedofilii i wciąż oferuje im pomoc, bez względu na to, kiedy nadużycia wobec nieletnich miały miejsce.
Z komunikatu wynika, że "w Archidiecezji Chicagowskiej nie doszło do uzasadnionych przypadków nadużyć wobec dzieci i młodzieży, a wszelkie raporty z podejrzeniami wobec takich przypadków są natychmiast kierowane do władz cywilnych". Niezależna Komisja Rewizyjna Archidiecezji regularnie dokonuje przeglądu wyników dochodzeń komisji śledczych, by winni popełnienia nadużyć zostali ukarani i wykluczeni z Kościoła.
Powołana przez papieża Franciszka komisja będzie miała za zadanie informowanie bezpośrednio Stolicę Apostolską o sytuacji ofiar seksualnego wykorzystywania, niesienia im pomocy, sugerowanie poszczególnym episkopatom zasad postępowania w przypadkach pedofilii wśród duchowieństwa oraz występowanie z nowymi inicjatywami dotyczącymi bezpieczeństwa nieletnich.
O powołaniu komisji poinformował w ubiegłym tygodniu arcybiskup Bostonu, kardynał Sean Patrick O'Malley, należący do Rady Kardynałów, pomagających papieżowi Franciszkowi w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej. Skład watykańskiej komisji zostanie ogłoszony w osobnym dokumencie papieża.
(ak)
Reklama